| navarre a întrebat:

In dogmele religioase iudeo-crestine, ni se descrie ca Dumnezeul lui Israel este cu chip de om!
Vin si intreb, acei scribi care au descris asa Divinitatea, aveau cunostintele zilelor noastre despre ceea ce ne inconjoara, despre valoarea mintii umane, despre cosmologie etc.etc?
Cum poti sa stii ce ESTE Dumnezeu, daca habar nu ai ce forma are pamantul?(sper ca intelegi la ce m-am referit!)
http://www.trilulilu.ro/imagini-personale/tigrulmanu-ima ge-5

7 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Artesano a răspuns:

Unde scrie asta?!? Știu că mulți de-aici pretind că știu oarece lucruri din scripturi,dar pentru a-ți argumenta afirmația te rog să ne dai un indiciu, să menționezi unde anume se spune despre D-zeu că are chip de om?!? Pe de altă parte, celor care pun întotdeauna întrebarea: a avut D-zeu un început? doresc să le spun următorul lucru:? este un fapt pe care mintea noastră nu-l poate înţelege pe deplin. Totuşi, acesta nu este un motiv să nu credem. Exemplu: 1) Timpul. Nimeni nu poate stabili un moment anume ca început al timpului. Este adevărat că viaţa noastră are sfârşit, însă nu şi timpul. Noi nu respingem noţiunea de timp doar pentru că nu înţelegem toate aspectele legate de el. Dimpotrivă, chiar ne organizăm viaţa în funcţie de timp. 2) Spaţiul. Astronomii nu găsesc nici începutul, nici sfârşitul spaţiului. Cu cât scrutează mai mult universul, cu atât descoperă mai multe lucruri. Ei nu resping faptele; mulţi consideră că spaţiul este infinit. Acelaşi principiu este valabil şi în ce priveşte existenţa lui Dumnezeu.
În legătură cu afirmația ta precum că D-zeu nu cunoaște forma pământului, mai întâi te întreb:cum își închipuiau oamenii care trăiau în urmă cu peste trei mii de ani că este forma pământului? Dacă îmi răspunzi la această întrebare îți voi dovedi cum știe D-zeu ce formă are pământul!

| AlexanderAdrian a răspuns:

Gandeste-te la Dumnezeu ca la o fiinta absoluta ce stapaneste universul si are cunostinta tuturor formelor de viata. Si apoi gandeste-te cum ar putea mintea umana sa-i perceapa adevarata forma. Asa ca din punct de vedere al revelatiilor, nu ma mira ca ar apare in chip de om.
Nu cred insa ca asta ar fi adevarata fata a divinitatii.
Nu percep personal divinitatea in modul in care o expune religia, si sincer ma indoiesc de faptul ca ar comunica realmente cu noi, dar presupunand ca ar face-o, nu crezi ca ar lua chip de om pentru a ne fi familiara?
E clar ca scribii respectivi nu aveau nici macar idee cum arata luna sau ce e in realitate soarele pe care probabil il credeau doar o sfera de lumina pura, daramite sa perceapa astfel de concepte moderne asa cum le stim noi astazi.

Răspuns utilizator avertizat
| AlexanderAdrian a răspuns (pentru TutacBogdan):

Tipurile de revelatie explicate asa doct n-au nici o treaba cu ce a intrebat el. Intrebarea se referea strict la o aparitie vizuala fie ea si una in vis si daca niste scribi aveau macar incipient genul de cunostinte pe care le avem azi.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Are forma rotunda parca pamantul din cate stiu eu dar acestea ne depasesc pe noi sclavi democratiei