| OctavianDanielMaria a întrebat:

In ebraica veche existau vocale, in limba in care au fost scrise unele carti din Biblie? Si plus ca se scria de la dreapta la stanga.

6 răspunsuri:
| Catrice a răspuns:

E ebraica nu araba laughing

Răspuns utilizator avertizat
| Catrice a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Am văzut mai demult texte în ebraica și păreau scrise normal thinking

Răspuns utilizator avertizat
| Lukasssz a răspuns:

Da si eu scriu in orizontal.

| Floridori a răspuns:

In ebraica veche nu existau vocale la inceput, dar pe parcurs, literele: Aleph, He si Waw au inceput sa fie scrise ca si vocale.
In orice caz, acestea nu erau folosite in dialectul paleo-ebraic in acea perioada in zonele in care se presupune ca au fost scrise textele originale gasite in aceasta limba, deci inscrisurile originale in paleo-ebraica nu contin vocale.