| anonim_4396 a întrebat:

In general oamenii care sunt credinciosi nu ii judeca pe atei si ii respecta. Cel putin aia pe care ii stiu eu. De ce in general ateii ii judeca pe cei care cred si nu ii respecta?
In general daca ai o convingere nu cauti validare in exterior, mai ales de la cei de o parere contrara. Dorinta asta de a-i convinge pe altii, nu e semnul lipsei de certitudine?

Răspuns Câştigător
| Hammurabi a răspuns:

Ateii par că îi judecă pe credincioși.
Dar ateii comentează pe tema asta, pentru că încearcă doar să se convingă pe ei înșiși că e corect ce gândesc. Și caută validare în exterior.

Altfel, de ce i-ar păsa unui ateu, ce gândește sau ce crede altcineva? Atâta timp cât altcineva n-are nici o treabă cu el?

49 răspunsuri:
| Hammurabi a răspuns (pentru Holiday):

Până la urmă, care e problema ta de fapt?
De ce te deranjază că unii sunt religioși?
De ce ar fi treaba ta și nu treaba lor?

| Holiday a răspuns (pentru Hammurabi):

Iar?! Vrei sa luam discutia de la capat? Ti-am zis mai sus. Citeste ce am scris. Si repet, nu intelegi... apeleaza la un prieten.

| Hammurabi a răspuns (pentru Holiday):

Bine, man.
Luptă-te în continuare cu religia, creștinismul, morile de vânt și cu cine mai vrei tu.
E o idee extrem de isteață.
Baftă.

| FilosofulDepresiv2022 a răspuns (pentru Holiday):

Esti tampit rau, omule!

| FilosofulDepresiv2022 a răspuns:

Spune tu mai exact cum ajungi la ospiciu daca faci ce zice in Biblie! Tu stii doar sa faci declaratii goale probabil pe baza vorbelor altora la fel de orbi cu tine!

| Holiday a răspuns (pentru FilosofulDepresiv2022):

"Spune tu mai exact cum ajungi la ospiciu..."

O gramada din asa zisele "invataturi biblice reprezinta a care legislatiile din tarile civilizate sunt pedepsite de lege. Daca se constata ca autorul sufera de afectiuni cerebrale ce il fac iresponsabil pentru faptele sale, in loc sa mearga la parnaie poate fi internat la spitalul de nebuni. Dereglarile psihice provocare si/sau agravate de misticism sunt destul de comune.

| cristi202 a răspuns:

Bună întrebare!

| doctorandus a răspuns (pentru FilosofulDepresiv2022):

De ex. pedeapsa cu moartea pentru adulter. Pedeapsa cu moartea pentru a munci sambata. Pedeapsa cu moartea pentru a purta imbracaminte din in si lana (ambele simultan). Pedeapsa cu moartea pentru a manca porc. Pedeapsa cu moartea pentru inchinarea la alt zeu decat Iehova. Pedeapsa cu moartea pentru atei. Pedeapsa cu moartea cu cine injura cu "dumnezeii ma-tii". Dap, astea toate sunt prescrise de Biblie.

| doctorandus a răspuns (pentru Hammurabi):

Cum spune un hadith: "in religie nu exista obligatii". Daca credinciosii s-ar comporta conform acestui hadith, nu cred ca ateii ar mai fi porniti impotriva credinciosilor.

| FilosofulDepresiv2022 a răspuns (pentru doctorandus):

Alea sunt din Vechiul Testament! Nu mai traim dupa aceste legi inca de la venirea lui Iisus! Fix de asta l-am intrebat, ca omul habar n-are ce vorbeste!

| doctorandus a răspuns (pentru FilosofulDepresiv2022):

Matei cap. 5: Legea lui Dumnezeu nu se poate schimba, iar Isus n-a incercat s-o schimbe.

Pavel, da, a schimbat Legea, dar Pavel nu e Isus. In viata reala Pavel nu l-a cunoscut pe Isus.

| UnchiulRamiz a răspuns:

Eu nu prea bag în seama ce spun ateii. Nu are cum sa nu existe un creator. Poate ca ăștia nu au dat de greu încă? Cum nici nu militez pentru un partid politic sau pro vaccin sau contra. Nu ar trebui sa ia în ras pe cei cu credință. Ateii sunt ca aia homo oarecum, numai ce cred și zic ei e corect. Se tot fastacesc pe ei cu orice prilej sa huleasca pe aia cu credință. De ce nu o fac și public? Pe net toți sunt zmei și smecheri. Ca și aia antivaccin covid sau pro, lasă omul sa creadă în ce vrea el și sa aleagă cum crede el ca e mai bine. Un homo e ca un mos libidinos, gen nu are rușine și tot propune și spune ca face, drege. Sa stea în banca lor, nu sa se tot agie și sa se bage în seama dacă nu e necesar. Sunt comunități de homo și atei

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru UnchiulRamiz):

Hmm, da bine le-ai mai zis happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pentru că...nimeni nu confirmă mai mult existența lui Dumnezeu decât ateii. Că vorbesc despre El în loc să le fie indiferent.

| Mayhem666 a răspuns:

"In general oamenii care sunt credinciosi nu ii judeca pe atei si ii respecta."

Obiectez. Nu am vazut lucrul asta dar am observat contrariul.

"De ce in general ateii ii judeca pe cei care cred si nu ii respecta?"

Si aici obiectez. Nu poate sa ne pese mai putin in ce credeti voi, dar daca ne obligati si pe noi sa credem in prostiile voastre, normal ca vom reactiona negativ.

"In general daca ai o convingere nu cauti validare in exterior, mai ales de la cei de o parere contrara."

Se cheama a fi deschis si la alte idei si a asculta si alte pareri. Se vede ca de acest concept nu ai auzit.

"Dorinta asta de a-i convinge pe altii, nu e semnul lipsei de certitudine?"

Cum ar fi daca ati aplica asta si voi si ati inceta sa ne convingeti ca zeul vostru care traieste printre norisori exista?

| Mayhem666 a răspuns (pentru anonim_4396):

A vorbi despre ceva NU este egal cu a confirma existenta a acelui ceva. Si eu pot sa vorbesc despre o minciuna, dar asta nu face ca minciuna mea sa fie adevarul doar pentru ca vorbesc despre ea. Minciuna tot minciuna ramane chiar daca eu vreau sa o fac sa para adevar.
Am vazut ca ai raspuns la multe intrebari la categoria asta, si sincer sa fiu, nu am gasit pic de logica sau ratiune in raspunsurile tale. Mai mult decat raspunsuri complet banale nu le pot numi.
Si eu pot sa incep sa vorbesc despre un monstru care traieste in adancurile oceanului si este facut din spaghete si are oua in loc de ochi, dar asta nu inseamna ca acel monstru si este adevarat doar pentru ca eu vorbesc despre el, nu?
Spre exemplu, eu sunt foarte pasionat de demonologie si de informatiile gasite despre cei 72 de demoni (The 72 Kings Of Hell) din Ars Goetia: Lesser Key Of Solomon, dar asta nu inseamna ca si cred to ce scrie acolo.
Daca vrei ca macar sa pari ca ai habar despre ce vorbesti, informeaza-te mai intai, nu mai arunca asa informatii false in stanga si in dreapta pentru ca asa se raspandesc informatiile eronate si lumea incepe sa creada ca minciunile sunt adevarul. That's how religion came into being.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Mayhem666):

Eu nu vreau sa conving pe nimeni de nimic. E problema fiecaruia ce crede, atata timp cat nu imi impune si mie sub o forma sau alta sa ma alatur crezului sau.

| Mayhem666 a răspuns (pentru anonim_4396):

Intre raspunsul asta al tau si intrebarea initiala pe care ai pus-o, exista o mica contradictie, nu evidenta si nu directa, dar exista ceva ce indirect se contrazice intr-un fel anume, dar in fine, nu mai conteaza.

| Akdjncjs a răspuns:

Exact