| Constantin1963 a întrebat:

In orasul meu s-a construit o catedrala, asta pe langa 4 alte biserici.De ce banii nu sunt folositi pentru altceva, pentru o scoala sau un spital? oare Dumnezeu ar nevoie se o astfel de etalare de bogatie? Ce parere aveti?

10 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Nu,de fapt si Dumnezeu este dezgustat de atitudinea preotilor si chiar Biblia vorbeste despre luxul nerusinat si distrugerea ce va urma, a crestinatatii. Apocalipsa18:2-8

| milan9 a răspuns:

In caz ca se intampla sa fie adevarat ce spui (scuze, dar cinci biserici nu prea cred eu sa se poata construi asa usor), cazul tau e unul fericit, pentru ca e destul de greu sa se poata construi atatea biserici. Probabil esti dintr-un oras mare.
Cunosc situatia unui oras cu 100000 de locuitoti in care de abia s-au construit 2 biserici ortodoxe.

| Inferno a răspuns (pentru milan9):

"Cunosc situatia unui oras cu 100000 de locuitoti in care de abia s-au construit 2 biserici ortodoxe."
Ce tragedie. Mi-au dat lacrimile.

| Constantin1963 explică (pentru milan9):

Crede-ma ca exista.ex. Orasul Gura humorului, jud.Suceava

| dannyel86 a răspuns:

Nu Dumnezeu are nevoie de etalare, ci oamenii. Preotii sunt de vina pentru luxul in care traiesc, iar lumea continua sa-i sponsorizeze, desi statul aloca sume mari de bani pentru acestia. Oamenii pot schimba aceste mentatitati, dar numai daca vor.

| Sl1pKnoT a răspuns (pentru dannyel86):

Este prea tarziu...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pe vremuri biserica construia si scoli.
Acum se ocupa statul.
Aveti in schimb licente Microsoft in valoare de sute de scoli si spitale.
Asta daca va ajuta aritmetica.

| Sl1pKnoT a răspuns:

Preotii au. Dumnezeu este doar mijlocul de manipulare.

| dannyel86 a răspuns (pentru Sl1pKnoT):

Manipulare pura!

| ReadingSteiner a răspuns:

Pentru ca romanii sunt cretini. Nu stiu cum pot face asta, crestinii sunt niste oi.