| Inferno a întrebat:

In timpul primului razboi mondial, un individ,al carui nume nu-l cunosc,neavand ce manca s-a dus in cimitir. A dezgropat un cadavru de femeie aflat in ultimul grad de putrefactie,dupa care a inceput sa smulga cu dintii bucati de carne din el si sa le inghita, nimic elegant oricum. A devorat tot cadavrul,pana si oasele.

Un alt caz,tot in timpul razboiului in care un barbat si-a violat sotia (nu am inteles cum vine asta,daca era sotia lui, cum naiba a violat-o?),dupa care a ucis-o,finalmente a si mancat-o.
Intrebarea mea este:
Unde ajung acesti oameni? Ajung ei in iad, torturati o eternitate doar pentru ca au facut ceea ce ar fi facut oricine sau in rai alaturi de sfinti?
Pana la urma cine este responsabil pentru foametea din timpul razboiului?
Cine este responsabil pentru existenta instinctuli de supravietuire?

19 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Pentru Martzian (iubitorul de aproape, cu ignore)
Ba il jignesti, e doar o intrebare, tu ai nevoie de un specialist pentru credinta oarba in zeul tau.
Exodu 22:20~"20Cine aduce jertfe altor dumnezei decît Domnului singur, sa fie nimicit cu desavîrsire."Omorati un oras intreg daca ati auzit ca exista necredinciosi in el chiar sianimalele lor si distrugeti tot ce va iese in cale.
Cronici 15:13~13si oricine nu cauta pe Domnul, Dumnezeul lui Israel, trebuia omorît, fie mic fiemare, fie barbat fie femeie.

| Hombre a răspuns:

"Pana la urma cine este responsabil pentru foametea din timpul razboiului?"
Omul, pentru ca a creat precedentul, fapta e una de conjuctura (nu premeditata) si a actionat instinctul de supravietiuire de moment, situatie in care morala si legea nu mai poate actiona asupra ei. Insa cazul celui care si-a ucis nevasta si a devorat-o, chiar daca actul comis este pentru supravietuire din cauza foamei este crima cu premeditare, cu un scop, condamnabil, alta era situatia in care sotia murea din alta cauze, incusiv foamea si apoi urma devorarea. Fapta lui e condamnabila de legea comunitati si locul lui e in iad.
In primul caz, judecata nu exista, nici de legile comunitati nici de cele sfinte, situatia starii de fapt la determinat sa lupte pentru supravietuire, conjuctura nefiind creata de el iar condamnabili sunt responsabilii sunt cei care au declansat razboiul. In situatia in care se gasea respectivul-admitem ca alta cale nu avea si nici interventia lui Dumnezeu (asa cum Isus a hranit cei 5 mii de insi, sau Dumnezeu cu prana pe evrei in desert) nu putem spune ca fapta lui e imorala si de condamat la iad.

| Inferno explică:

Este moral sa devoram noaptea cadavre in cimitir? Este imoral?
De ce?

| martzian a răspuns (pentru Inferno):

"Este moral sa devoram noaptea cadavre in cimitir?" - Parintii tai ar trebui sa isi puna serios problema unui specialist. Vorbesc serios, nu te iau de sus si nici nu te jignesc.

| Inferno explică (pentru martzian):

Incapacitatea de a da un raspuns...

| martzian a răspuns (pentru Inferno):

Este treaba ta ce crezi. Sper ca te simti bine in pielea ta. O zi buna.

| Inferno explică:

Problema cu mralitatea este ca si cele mai macabre si sinistre fapte nu pot fi dovedite ca fiind imorale.
Asa cum nici cele mai angelice fapte nu pot fi dovedite ca fiind morale
Punct.

| greyhound a răspuns:

Nu-s mare bisericos dar pana si eu stiu cum va suna un raspuns al credinciosilor de pe TPU "Asa cum Hristos a patimit pe cruce si nu numai pentru iertarea pacatelor noastre, asa trebuiau sa sufere si soldatii respectivi. Doar asa li se vor putea deschide portile raiului. Amin"
Bine, si eu sunt de parere ca au fost niste cretini, as prefera sa mor de foame decat sa mananc oameni dar mie asta mi-o dicteaza constiinta, nu religia

| ioana1988 a răspuns (pentru greyhound):

"Nu-s mare bisericos dar pana si eu stiu cum va suna un raspuns al credinciosilor de pe TPU"
Raspunzi pe doua voci?
Una a credinciosilor si apoi a ta?
rolling on the floor

| NGheorghe a răspuns:

Nimeni nu mananca un cadavru din instinct ci doar daca este "indoctrinat" ca este bine si sanatos sa faca ceea ce face. In primul rand tot ce pute provoaca vomă;
Al doilea caz: sa-ti mananci nevasta de aprox.50 de kg nu este o optiune pentru a supravietui, si mult probabil a mancat-o ca sa nu fie prins. Si asta a fost "indoctrinat" ca daca abuza de propria nevasta isi face lui un bine... si a abuzat.
In amandoua cazurile ai uitat sa scrii despre starea in care au ajuns cei doi infometati! sa nu-mi spui ca au fost descoperiti in stare de extaz etern si alte nirvane... big grin
Primul exemplu ii o prostie, mai bine scriai ca fomistul a gasit cadavrul, si nu ca ar fi sapat o zi si o noapte pana ar fi dat de sicriul proaspat ingropat. Prea multa energie consumata si un noroc prea mare ca sa gaseasca carne intr-un cimitir plin de morti.
Cine este responsabil? Buna intrebare... pai cine ii obliga pe cei fomisti sa creada ca ceea ce este putred este si bun? Sau poate chiar tu le-ai bagat in cap cu forta... le-ai deschis craniu si cu pâlnia le-ai turnat ce sa creada, no coment big grin, cum altfel? big grin

Rai sau iad? nu crezi vrei sa stii prea multe? si de ce ai impresia ca prin iad nu vei gasi niste "sfinti"?, la cati Papi Sfinti au fost la Vatican... ete na.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

„Căci Dumnezeu va aduce orice faptă la judecată, şi judecata aceasta se va face cu privire la tot ce este ascuns, fie bine, fie rău." (Eclesiastul 12:14)

1. Dumnezeu va judeca soarta acestor oameni. Noi nu avem calificarea necesară... putem doar să ne spunem părerea - care nu va conta niciun gram în balanța finală.

2. Dumnezeu e drept. Nu va fi nimeni nedreptățit, ci vor fi luați în calcul toți parametrii posibili... încât la final toți Îl vor lăuda pentru decizia luată.

3. Cred că e riscant să extragem principii de viață din cazuri extreme.

4. Fiecare om e responsabil pentru fiecare faptă făcută. La judecată nu vom putea da vina pe nimeni, nici măcar pe Satan.

5. Singura cale sigură spre mântuire e Iisus.

| Scarbo a răspuns:

Dzeu, cine alt cineva, doar el ne-a facut imperfecti.

| Mikhtarian a răspuns:

De obicei,cei ce au facut parte din razboi se spun ca ajung in rai,caci si-au servit tara. ( total corect)
Treaba cu mancare,ehehe,Sfintii Parinti nu mancau cu lunile,poate o bucatica mica ( mica de tot ma refer ) de paine.
Depinde ma omule,numai judeca tu ce nu cunosti,poate nici nu e adevarat.
Dumnezeu stie toata istoria acelor oameni,nu judeca doar o fapta,si nu aprecieaza doar una.
El e bun,si te iarta, tu nici macar nu crezi in El, dar judeci, lasa-ne.
Cum a violat-o, daca e sotia? Ti se pare logic?

| Hombre a răspuns (pentru Mikhtarian):

"El e bun, si te iarta, tu nici macar nu crezi in El, dar judeci, lasa-ne."
Levitic 20:10~Daca un om preacurveste cu o femeie maritata, daca preacurveste cu nevasta aproapelui sau, omul acela si femeia aceea preacurvari sa fie pedepsiti cu moartea. Fetele preotilor care curvesc sa fie arse pe rug.
Levetic 21:9~"9 Daca fata unui preot se necinsteste curvind, necinsteste pe tatal ei: sa fie arsa în foc."Preotii altor religii sunt cel mai mare dusman al lui Dumnezeu, sa fie omorati fara mila.
Deuteronom 13:7-12~7 dintre dumnezeii popoarelor cari va înconjoara, lînga tine sau departe de tine, dela o margine a pamîntului pana la cealalta, sa nu te învoiesti si sa nu-l asculti; sa n'arunci spre el o privire de mila, sa nu-l cruti, si sa nu-l ascunzi. Ci sa-l omori; întai mîna ta sa se ridice asupra lui ca sa omoare, si apoi mîna întregului popor.
Si zici ca Dumnezeul tau e bun si iarta? Unde e iertarea?

| Mikhtarian a răspuns (pentru Hombre):

Faci confuzii mari.
L-ai cunoscut pe Dumnezeu? Stii tu ca totul e bine si corect scris?
Noul Testament face legatura la Noul Dumnezeu, la cel iertator, cel din Vechiul Testament era mai "agresiv" caci era inceputul lumii atunci.
Salut.

| Hombre a răspuns (pentru Mikhtarian):

"Noul Testament face legatura la Noul Dumnezeu, la cel iertator, cel din Vechiul Testament era mai "agresiv" caci era inceputul lumii atunci."
Sunt doi Dumnezei? Sau acelasi Dumnezeu in doua ipostaze?
"L-ai cunoscut pe Dumnezeu? Stii tu ca totul e bine si corect scris?"
Eu nu pentru ca nu cred.
Dar tu la-i cunoscut cand afirmi "El e bun, si te iarta"?

| Mikhtarian a răspuns (pentru Hombre):

Leviticul se bazează pe două convingeri esențiale: în primul rând, că lumea a fost creată foarte bună și își păstrează capacitatea de a atinge această stare, deși este vulnerabilă la păcat și murdărie; și, în al doilea rând, că îndeplinirea de către credincioși a ritualului face posibilă prezența lui Dumnezeu, în timp ce ignorarea sau încălcarea acestuia compromite armonia dintre Dumnezeu și lume[1].

Din punct de vedere crestinesc, in fiecare zi incerc sa creez o relatie cu El.
Stai in banca ta.

| Hombre a răspuns (pentru Mikhtarian):

"Din punct de vedere crestinesc, in fiecare zi incerc sa creez o relatie cu El."
Si cine te tine, eu de zici sa stau in banca mea? Poti sa te legi si cu lanturi de el. Neica acesta e site plublic nu e a lui mama ta si ti la dat tie mostenire. Baga un ignore asa cum face-ti toti religiosi si gata, vorbeste cu stihiile tale.

| Zurelin a răspuns:

Simplu, acei oameni trebuiau pur si simplu sa moara de foame, pentru jertfa lor s-ar fi mantuit, devastarea mormintelor este pacat de moarte, cat si uciderea...mai ales si cu viol pe deaspura!