| sL0boz a întrebat:

Injuraturile sunt considerate pacat? Adica cand zic bagamias... e considerat pacat? si de ce? ca doar noi am inventat cuvintele astea, daca zic bagamias organul e mai frumos sau cum? ca doar reprezinta acelasi lucruwinking Penis-organ-pu. e acelasi lucru in alta forma, sunt sinonimehee hee dc sunt considerate pacat?

Răspuns Câştigător
| darcalex a răspuns:

Da sunt... uite naviagam pe net si am gasit ceva super stupid ia uitete ce prost: http://www.tpu.ro/......-inventat/

9 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Vorbiti intre voi cu cuvinte frumoase,de lauda, nu cu cuvinte murdare, porcoase.

| Angel0 a răspuns:

Judecă un om după întrebările sale, mai degrabă decât după răspunsurile sale.

citat din Voltaire

| miradoniz a răspuns:

hee hee bună întrebare! pentru că se consideră că atunci când înjuri îți pierzi controlul,deci ești la cheremul furieihee hee cel mai tare e că eu personal,nu înjur când sunt furioasăhee hee ci când sunt,așa,nervoasă și puțin plictisită! dar încerc sa mă debarasez de obiceiul ăsta!hee hee bine,uneori mai înjur și când am chef sa șochez pe unul sau alții,asa, mai tradiționali!hee hee și de asta încerc sa mă las, dacă o vrea Bunul Dumnezeu să mă ajute!

| miradoniz a răspuns:

@Flav De fapt, păcatul este ruperea legăturii între Dumnezeu și om.De aceea suntem toți păcătoși,nu neapărat pentru un gest sau celalalt-ci pentru CAUZA gesturilor-adică poți să nu le faci,nu asta te răscumpără. Poți să trăiești ca un sfânt-fără sa fii întradevăr unul."Moartea"la păcat implică o căutare, așteptare, speranță "nezidită" în bunătatea Domnului.

| venusdoom a răspuns:

Sunt pacat pentru ca : uite un motiv bun:
ai dreptul de a fi suparat, dar nu ai dreptul de a te purta urat cu ceilalti ( asta include si injuraturile)

| jadir a răspuns:

Poti face cu SRUMFUL tau ce vrei atata timp cat nu include a doua persoana,este pacat, este urat, imagineazati mergi la magazin si spui da-mi im STRUNFUL meu painea aia de pe raft ca e mai alba! Ati suna bine?

| Flav a răspuns:

Hai mai da-o-n cariciul meu! Ce baga-mi-as piciorul inseamna pacatul? Pacat inseamna si cand iti atingi cocoselul fara motiv, pacat este si cand dansezi, pacat esti si cand mananci oua inainte de inviere.
Doar o vorba'ti spun si ma culc rapid: da', ma lesi?

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns:

Iata ce spune Dumnezeu despre aceasta:

Isus a chemat mulţimea la Sine şi a zis: „Ascultaţi şi înţelegeţi:
11 Nu ce intră în gură spurcă pe om; ci ce iese din gură, aceea spurcă pe om."

Matei 15:10-11
Niciun cuvânt stricat să nu vă iasă din gură; ci unul bun, pentru zidire, după cum e nevoie, ca să dea har celor ce-l aud.

Efeseni 4:29

Dar acum lăsaţi-vă de toate aceste lucruri: de mânie, de vrăjmăşie, de răutate, de clevetire, de vorbele ruşinoase care v-ar putea ieşi din gură.

Coloseni 3:8

Cine-şi păzeşte gura, îşi păzeşte sufletul; cine-şi deschide buzele mari aleargă spre pieirea lui. –

Proverbe 13:3

| Anyloyw a răspuns:

Da e pacat sa injuri, si nu conteaza cine a inventat cuvintele tot e pacat pentru ca pacatul tot de oameni a fost comis.