| RKBlue a întrebat:

[Insert a way say hello] TPU!
Ce faceti? Bine? Bine...
Am o mica intrebare(descrierea sau explicarea ei va fi mai lunga insa) si as dori ca persoanele religioase sa raspunda.
"Daca Dumnezeul tau(cel in care crezi) ti-ar spune sa-ti ucizi copilul(presupunand ca ar comunica cu tine printr-un mesager sau ceva...),ai face-o?"
As dori niste raspunsuri sincere(si nu o sa raspund la niciun comentariu,indiferent de raspuns. Vreau doar sa vad raspunsurile voastre)
O seara placuta tuturor!(sau zi, depinde cand cititi aceste randuri)

11 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu.

| Celcestietot a răspuns:

Pai nu cred ca mi-ar cere asa ceva Dumnezeu, deci se exclude situatia. In plus, nu are rost sa ne gandim la ceva in proportie de 99, 9% improbabil.

| halogen001 a răspuns:

Cine iese din ascultarea lui Dumnezeu nu face bine, ca Dumnezeu e bun, e cel mai tare din parcare si cand iti zice el ceva, aceea e porunca, nu e loc de intors. Tot ce spune Dumezeu e bun, corect, perfect, excelent, ca el e perfectiunea intruchipata, el nu greseste niciodata si face numai bine.

Extrem de important:
*A se citi cu atentie mărită!
*A nu se considera ca am raspuns la intrebare afirmativ sau negativ!
*Interzis minorilor sub 18 ani si persoanelor cu dizabilitati fizice si mai ales psihice!
*Nu incercati asa ceva acasa!
*Orice similitudine cu lumea reala e pur intamplatoare si de aceea e vorba de fictiune pură!

| CostinAlamariu a răspuns:

Nu as face-o fiindca as stii ca Dumnezeul meu nu mi-ar cere asa ceva. Episodul cu Avraam si Isaac a fost unic si a avut o anumita simbolistica de care acum nu mai e nevoie avand in vedere ca Messia deja a venit

| Nilsson a răspuns:

Să ții cont că vocea care i-au cerut lui Avraam să-l aducă ca jertfă pe Isaac este aceeași care i-a spus că vor avea primul copil el și soția lui la 100, respectiv 90 de ani.
Tot aceeași voce care l-a condus către o țară nouă și l-a îndrumat în numeroase momente critice ale vieții.
Și să mai ții cont de faptul că în acea perioadă popoarele din jur își jertfeau copiii zeităților păgâne, iar loialitatea lui Avraam a fost încercată pentru a se vedea că este la fel de fidelă pentru Dumnezeu cel Adevărat cum este loialitatea unor păgâni pentru niște zei falși.
Și credința lui Iov a fost pusă la încercare, când Satan a întrebat:
„Oare degeaba se teme Iov de Dumnezeu?
10Nu l-ai* ocrotit Tu pe el, casa lui şi tot ce este al lui? Ai binecuvântat lucrul** mâinilor lui şi turmele lui acoperă ţara.

| Irinel15123532 a răspuns:

Presupun ca te referi la intamplarea din Biblie.
Dumnezeu a testat credinta lui Avraam, si i-a cerut sa il aduca jertfa pe fiul lui Isaac.
Desigur, Dumnezeu a oprit totul inainte sa fie cineva ranit, dar sa vedem de ce a cerut Dumnezeu asta.
Sa vedem ce spune Dumnezeu ''„Avraame!" „Iată-mă", a răspuns el. 2 Dumnezeu i-a zis: „Ia pe fiul tău, pe singurul tău fiu, pe care-l iubeşti, pe Isaac; du-te în ţara Moria şi adu-l ardere-de-tot acolo, pe un munte pe care ţi-l voi spune."''

Subliniez si vom reveni la acest pasaj ''„Ia pe fiul tău, pe singurul tău fiu, pe care-l iubeşti''

Avraam a dat dovada de o credinta care intrece orice limita, El s-a increzut in Dumnezeu si a mers inainte ''Şi au mers astfel amândoi împreună. 7 Atunci Isaac, vorbind cu tatăl său Avraam, a zis: „Tată!" „Ce este, fiule?" i-a răspuns el. Isaac a zis din nou: „Iată focul şi lemnele, dar unde este mielul pentru arderea-de-tot?" 8 „Fiule", a răspuns Avraam, „Dumnezeu Însuşi va purta grijă de mielul pentru arderea-de-tot."

''Când au ajuns la locul pe care i-l spusese Dumnezeu, Avraam a zidit acolo un altar şi a aşezat lemnele pe el. A legat pe fiul său Isaac şi l-a pus pe altar, deasupra lemnelor. 10 Apoi, Avraam a întins mâna şi a luat cuţitul, ca să junghie pe fiul său. 11 Atunci, Îngerul Domnului l-a strigat din ceruri şi a zis: „Avraame! Avraame!" „Iată-mă!" a răspuns el. 12 Îngerul a zis: „Să nu pui mâna pe băiat şi să nu-i faci nimic;''

Dumnezeu a intervenit si a oprit totul, dar de ce a ales Dumnezeu aceasta intamplare?
Revenim la versetul de mai sus ''Ia pe fiul tău, pe singurul tău fiu, pe care-l iubeşti''

Iisus Hristos este singurul Fiul al Lui Dumenzeu, Avraam este singura persoana din biblie care a simtit ce urma sa simta Dumnezeu cand se uita la crucea Lui Iisus Hristos. Dumnezeu a vrut sa sublinieze importanta si impactul mortii singurului Lui Fiu pe care il are, Domnul Iisus Hristos.

1 Petru 2:24
El a purtat păcatele noastre în trupul Său pe lemn, pentru ca noi, fiind morţi faţă de păcate, să trăim pentru neprihănire; prin rănile Lui aţi fost vindecaţi.

Dumnezeu nu l-a lasat pe Avraam sa ii faca nimic lui Isaac, dar a dat dovada de o credinta uimitoare, pentru ca el stia si il cunostea pe Dumnezeul in care credea, stia ca este infinit in intelepciune, stia ca este bun, stia ca este drept, si indiferent de ce i-ar fi cerut, stia ca Dumnezeu stie mai bine, de aceea i-a spus lui Isaac ''Fiule", a răspuns Avraam, „Dumnezeu Însuşi va purta grijă''
Dumnezeu poarta de grija in orice moment.

| RAY a răspuns (pentru Irinel15123532):

Ce spui de aia trimisi sa ucida pe alti?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu am copii dar daca as avea și să zicem că Dumnezeu mi-ar zice sa ii omor, i-as omorî. Treaba e că El nu cere oamenilor lucruri fără sens; lui Avraam i-a zis să își sacrifice copilul dar că să îl testeze, când era să îl omoare pe copil Dumnezeu l-a oprit

| MValentin a răspuns:

Nu, deoarece totul ar merge rational.
Sunt genul ce crede relativ intr-o putere/fiinta superioară, dar nu in modul cum cred toate babele... deja e exagerat.
Dar întâi chiar nu, trebuie sa stiu împrejurările. De ce sa o fac? Ce va rezulta asta? Va fi bine pentru el sau pentru altcineva?
Si mai important: de ce nu il ucizi tu?

| sanboss a răspuns:

Categoric NU.
Imi aduc aminte ca am vazut pe la stiri cazuri in care tata-mama si-a omorat copilul ca i-a spus Dumnzeu.
Cu siguranta Dzeu nu doreste moartea nimanui si nici jertfe de oameni, aceasta cerinta nu se conformeaza cu ce zice scripura si cu cerintele Lui Dzeu.

Diavolul se preface in inger de lumina, si inseala pe multi insinund ca el este Dzeu. Si de aici incolo incepe haosul

| h379m3973423 a răspuns:

Salut,
Nu o voi face pentru că acela nu este Dumnezeu.

Revin la niște întrebări: Trebuie să-L iubesc dar nu mi-a vorbit, nu L-am văzut, deci nu-L cunosc. Cum să-L iubesc? și De ce?