| RAY a întrebat:

Intrebare doar persoanele atee
Ateismul puternic/pozitiv invalideaza si posiblitatea unui creator deist sau panteist?

The atheistic conclusion is that the arguments and evidence both indicate there is insufficient reason to believe that any gods exist, and that personal subjective religious experiences say something about the human experience rather than the nature of reality itself; therefore, one has no reason to believe that a god exists.
Positive atheism (also called "strong atheism" and "hard atheism") is a form of atheism that asserts that no deities exist.[11][12][13] The strong atheist explicitly asserts the non-existence of gods. Some[who?] strong atheists further assert that the existence of gods is logically impossible, stating that the combination of attributes which God may be asserted to have (omnipotence, omniscience, omnipresence, transcendence, omnibenevolence) are logically contradictory, incomprehensible, or absurd, and therefore the existence of such a god is a priori false. Metaphysical naturalism is a common worldview associated with strong atheism.

16 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Da.Ateii ideologic vorbind, neagă tot ceea ce e religie şi credinţă şi cred în ei îşişi şi propriile lor puteri.

| RAY explică (pentru DeyCj):

Asta stiu ca si eu sunt ateu, ma refer ca invalidaza si ideea unui creator gen unul deist

| DeyCj a răspuns (pentru RAY):

... şi explicaţia de cum or apărut nu or găsit-o laughing. La fel cum nici nonconformiştii nu au reuşit să- şi elimine propria regulă şi anume fără reguli. happy.

| SG1995 a răspuns:

"Ateismul puternic/pozitiv invalideaza si posiblitatea unui creator deist sau panteist?"

Da, evident.

| RAY explică (pentru SG1995):

Acolo se vorbeste de un dumnezeu /zeu dar si de un creator?

| SG1995 a răspuns (pentru RAY):

Pai din moment ce excluzi existenta oricarei divinitati, evident excluzi existenta unui potential creator neimplicat, sau a creatorului-creatie.

| RAY explică (pentru SG1995):

Dar de ce acel creator trebuie sa fie divin?

| SG1995 a răspuns (pentru RAY):

Pai, exista mai multe teoria in sensul unui creator non-divina, una din ele este teoria universului holograma, problema ca tu ca ateu negi ideea de creator in acel sens religios, iar deismul si panteismul este destul de religios.

| RAY explică (pentru SG1995):

Desi teoria cu universul holograma nu este negata de ateism? deismul inseamna un creator care a creat big bang apoi a intrat in pensie ce e religios in asta?

| SG1995 a răspuns (pentru RAY):

Pai deismul, cel putin in forma sa originala, nu ne spune ca Creatorul ala n-ar fi divin, sau etern.

| RAY explică (pentru SG1995):

Vezi,deci ateismul neaga si deismul? daca acel creator nu este un zeu sau un creator?

| SG1995 a răspuns (pentru RAY):

Nu stiu, dar nici nu admite. Incearca pe Yahoo Answer poate gasesti mai multe raspunsuri.

| RAY explică (pentru SG1995):

Corect,dumnezeu tau cum til imaginezi?

| SG1995 a răspuns (pentru RAY):

Nu mi-l imaginez cred pur si simplu ca e o Energie Vie, o Forta Vie care din Sine si prin Sine a creat nu doar acest univers, ci poate si alte cateva miliarde de alte universuri si dimensiuni, cred ca Dumnezeu e baza a tot ce exista, la fel moleculele sunt nucleul a tot ce e materie.

| RAY explică (pentru SG1995):

Un fel de panteism?

| SG1995 a răspuns (pentru RAY):

Mda ca viziune a Divinitati, desi tiind spre teism crestin si ocultism.