| whitelore00 a întrebat:

Intrebare legata de ISLAM

toti musulmanii bla bla islam e religia adevarata... bla bla,,COPILUL LUI ADAM! Intoarce-te la allah,,

si mahomed asta... de ce il considera islamicii pe Mahomed MARE profet...

ei chiar nu vad ca asta a fost PEDOFIL?!
,, Aisha avea șase sau șapte ani când s-a logodit cu Mahomed,, dar căsătoria nu a fost consumată decât atunci când fata a împlinit nouă sau zece ani.,,
aham... wth se vede ca e pedofil frate...

8 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Fecioara maria avea 12 ani când a fost violată de sfântul duh ))))))

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

1. Nu, nu avea 12 ani, era deja mare ptc era logodită.
2. Cata nesimțire îți trebuie ca să spui asa ceva. Nimeni n a violat pe nimeni. Ea a rămas pur și simplu însărcinată, adică bebelușul a apărut în burta ei, asa, din senin. Cât mai puteți inventa...

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Iar minti, tu minti non stop, traducerea din ebraica a ceea ce se numeste fecioara demonstrează ceea ce am afirmat, a fost viol

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Doamne ferește... Fecioară e fecioara, ea era logodită și nu a avut nicio relație cu logodnicul ei. Deci e logic ca e fecioara, nu? Și fecioara a rămas și după ce a rămas însărcinată ptc puterea Duhului Sfant a venit peste ea și ea a rămas însărcinată, nu s-a întâmplat nimic. Sincer, eu as avea grija la ce spun în locul tău, ca vei fi tras la răspundere

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Iar cu amenințarea cu iadul, sf duh a violato

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Crezi ce vrei, dar nu mai învața și pe alții asa. Numai prostii spui

suntserios
| suntserios a răspuns:

Si crestinii zic ca e religie adevarata
si crestinii il au pe Isus mare profet.

alta poveste, alte personaje.
nimic de dezbatut

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asa zisa "Biblie de sectanți" nu e necurata. E aproximativ la fel cu cea ortodoxa, doar unele cuvinte sunt diferite dar au același sens (am cautat anumite versete din Biblia mea în Biblia ortodoxa și nu sunt mari diferențe)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cornilescu.
Uite un exemplu:
Ioan 3:16
Cornilescu: "Fiindcă atât de mult a iubit Dumnezeu lumea, că a dat pe singurul Lui Fiu, pentru ca oricine crede în El să nu piară, ci să aibă viața veșnică."
Biblia ortodoxa: "Căci Dumnezeu aşa a iubit lumea, încât pe Fiul Său Cel Unul-Născut L-a dat ca oricine crede în El să nu piară, ci să aibă viaţă veşnică."

| pacatosulBogdan a răspuns:

Ciracii lui il considera mare profet, dar in realitate nu a fost marturisit de niciun propovaduitor sau marturisitor mai inainte de el! Pe Iisus Hristos l-au marturisit profetii vechiul testament, culminand cu cel mai mare dintre ei Ioan Botezatorul, care spunea despre Hristos ca este "mielul lui Dumnezeu, care ridica pacatul lumii", adica Mesia. - Ioan 1:29; 36
Sa nu-i crezi pe taietorii de capete si pe teroristii care isi fac reclama la falsul profet si la falsul dumnezeu! Dupa roadele ei vei cunoaste credinta cea adevarata!

| Glig0re87 a răspuns (pentru pacatosulBogdan):

Niciun pasaj din Vechiul Testament nu se refera la Iisus, decat daca cineva are foarte multa imaginatie si vrea neaparat sa obtina asta.Mai ales ca majoritatea povestilot din VT sunt inspirate din culturile altor popoare.
cele 10 porunci =Codul lui Hammurabi

Exodul 20:16. "Să nu mărturisești strâmb împotriva aproapelui tău" – a fost FURAT din:
Codul lui Hammurabi, 3 - "Dacă un nobil susține ceva într-un proces, și nu își poate dovedi spusele, și dacă în acel caz e implicată viața unui om, acel nobil trebuie dat la moarte."
Exodul 21:24. "ochi pentru ochi, dinte pentru dinte, mână pentru mână, picior pentru picior"
Hammurabi 196 - "Daca un nobil a distrus ochiul unui membru al aristocrației, trebuie sa îi fie distrus și lui un ochi"

Proverbe 20:20. "Dacă cineva blestemă pe tatăl său și pe mama sa, i se va stinge lumina în mijlocul întunericului" a fost FURAT din:
Ahiqar 9:137. "Peste oricine nu aduce mândrie numelui tatălui și a mamei sale, soarele nu poate străluci"

etc, etc.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Glig0re87):

Nu, cele 10 porunci nu au fost furate de nicăieri. Ele au fost scrise p niște table cu degetul lui Dumnezeu, si El a dat aceste porunci poporului Israel.
Și în multe pasaje din VT a fost scris despre Domnul Isus:
Isaia 53; Isaia 11; Isaia 42; Isaia 49; Isaia 50; Ieremia 23; Psalmul 2; Psalmul 8; Psalmul 16; Psalmul 22; Psalmul 40; Psalmul 41; Psalmul 45; Psalmul 69; Psalmul 110; Psalmul 118 etc.; Numeri 21; etc.
Cred ca am pus destule pasaje în care se vorbește despre Domnul Isus. Nu trebuie sa ai imaginație sa îți dai seama ca e vorba de El, e scris negru pe alb.

Răspuns utilizator avertizat
| pacatosulBogdan a răspuns (pentru Glig0re87):

Jura-te, cont facut azi pentru propaganda anticrestina, ca a avut Dumnezeu nevoie sa se inspire de la oale si ulcele ala, ca sa le scrie evreilor Decalogul! Dumnezeu, care a facut cerul si pamantul! Erai tu acolo cand au furat evreii codul de legii al lui oale si ulcele ala! Daca tu esti ignorant si mitoman in privinta Vechiul Testament, nu inseamna ca nu exista profetii despre Mantuitorul Iisus Hristos! Ele exista si toata Biblia este despre Iisus Hristos, Fiul lui Dumnezeu, dar cele sfinte nu se arunca la caini si nici margaritarele inaintea porcilor!

| pacatosulBogdan a răspuns (pentru KronstadtRevival):

Boier e tac-tu! Eu sunt crestin! Dovedeste intai ca au imprumutat obiceiurile si traditiile, pana atunci esti si tu tot mitoman si mitocan ca ala pe care-l aplauzi ca o foca!

| Andrel348 a răspuns (pentru pacatosulBogdan):

Bravo,te comporti exact ca un crestin adevarat. Unde este umilinta?
Iti spun eu,doar in imaginatia ta,in realitate esti doar o maimuta care se infurie exact ca spiridusul imaginar din cartea voastra sfanta. iute la manie,razbunator, criminal in serie, avid dupa carne si vin numite jertfe, dupa fecioare, dupa slava si supunere, etc.

| pacatosulBogdan a răspuns:

Unde scrie ca trebuie sa ma umilesc eu in fata ta? Mars, pitecantropule! Daca voi propagandistii anticrestini nu stiti de bun simt, de rusine si de ratiune, sa stiti ca exista si replica! Stefan cel Mare si Mircea cel Batran n-au aparat credinta si neamul numai cu vorba buna si cu umilinta!

| andreidoriand91 a răspuns (pentru pacatosulBogdan):

Cand citim Evanghelia vedem că Dumnezeu ne cheamă să fim aici, pe pământ, ceea ce a fost Însuși Hristos, adică Cel care e gata să slujească celui care e în nevoie: să fie cel mai nedreptățit, să accepte umilințe, înjosiri și cea mai umilă poziție în rândul oamenilor. Domnul ne arată aceasta în modul cel mai vădit atunci când, la Cina cea de Taină, El spală picioarele ucenicilor, spunând că le-a dat un exemplu de urmat.

O maimuta ca tine, chiar daca tine o Biblie in mana inca nu se poate numi crestin.
Esti doar un figurant care nu a inteles nimic.

| Sure14 a răspuns:

Dilemele legate de Islam si Crestinism sunt mult mai interesante decat aceasta intrebare simplista.

Dar,

E considerat pedofil acum. Impropriu, cel mai probabil. Pedofilia e o atractie pentru oamenii prepuberi. Problema in perioada aceea, si nu numai, era ca lumea, in general, nu stia exact cati ani avea, din moment ce nu era sistematizata evidenta la nivel general. Acum, adauga asta la istoria Peninsulei Arabe. Pana la Muhammed, zona era caracterizata de triburi care nu erau inchegate statal. Sigur, au fost unele exceptii efemere.
Astfel, chiar si in Europa Evului Mediu, standardul era maturitatea sexuala. Cel mai probabil, in cazul lui Muhammed, maturitatea sexuala a Aishei a fost de 9 10 ani.

| Sneakyyy a răspuns:

Pai faza e ca musulmanii sunt buni la interpretare. Cand vad ceva rau legat de religia lor o sa spuna altceva care sa sune bine si frumos pentru ei, spre exemplu noi stim din hadith ul ala ca Muhammad a facut sex cu Aisha cand ea avea 9 ani insa musulmanii spun ca ea avea de fapt 19-20 ani cand a facut sex cu Muhammad desi asta nu ar avea sens istoric si mai multe chestii mai ales tinand cont ca Muhammad a murit cand Aisha avea 18-20 ani.