| Astaroth a întrebat:

Intrebare pentru crestini cat si pentru atei:pe voi crestinilor ce anume v-a motivat sa credeti in D-zeu? Asa ati fost invatati in familie, influentati de mediul in care traiti, diferite persoane, dovezi concludente sau doar spiritul de turma etc, respectiv voi ateilor de ce sunteti asa hotarati in privinta inexistentei unei forte divine, superioare?

12 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Am fost crescuta in spiritul crestin de mica si am fost invatata sa cred in El.De multe ori cand treceam prin incercarile vietii,ma rugam si primeam raspuns la rugaciunile mele.Am inceput sa cercetez Cuvantul lui Dumnezeu,si am inceput sa Il cunosc mai bine.Cand sotul meu a avut un accident la locul de munca,medicii nu i-au mai dat sanse de viata iar la colegul sau i-au dat mai multe sanse.Atunci am strigat la Dumnezeu si L-am rugat sa nu -mi ia tatal la cei 3 copii ai mei.Si colegul sau dupa 28 de zile a murit iar sotul meu este o marturie vie ca Dumnezeu exista si raspunde la rugaciuni.El este un Dumnezeu real.Cine Il cauta dintr-o inima curata, Il va gasi.Nimeni si nimic nu ma va putea convinge ca nu exista Dumnezeu.

| Urzi23 a răspuns:

In primul rind educatia primita in familie. Apoi curiozitatea ma indeamna sa citesc Biblia, am si carticelele de rugaciuni ale bunicii si mai dau un ochi si prin ele. Experienta vis a vis de Dumnezeu, am fost si eu incercat in viata la greu, dar daca nu era EL nu stiu ce se alegea de mine.Nu pot concepe viata mea fara Dumnezeu in centrul ei.Eu il iubesc pe Dumnezeu si EL nu ma lasa la necaz, eu nu uit sa ii multumesc lui Dumnezeu pentru tot.

| Paulla a răspuns:

Sunt atee pentru că sunt prea sceptică pentru a accepta ceva ce nu este susţinut de dovezi.

| Bia_8599 a răspuns:

M-am nascut intr-o familie crestina, familie numeroasa, parintii ne-au invatat de mici despre Dumnezeu, s-au rugat pentru noi si ne-au dus la biserica. Am vazut de mici raspunsurile la rugaciunile noastre si ale parintilor, minunile pe care El le-a facut in familia noastra si purtarea Lui de grija. Si, desi parintii ne-au lasat libertate deplina in a alege calea in viata, rand pe rand am ales calea cu Dumnezeu, pentru-ca atunci cand ¨te-ai intalnit¨ cu El, nu poti sa mai traiesti fara El, nu mai poti sa zici ca nu exista. Nu e nimic mai frumos in lumea acesta decat sa fii copilul lui Dumnezeu, sa traiesti zi de zi cu El, e o frumusete pe care nu o pot descrie.
Mi-e imposibil sa nu cred in Dumnezeu, si la fel cum zicea Ema, nimic si nimeni nu ma va convinge ca nu exista Dumnezeu.

Cand ai gustat bunatatea lui Dumnezeu, si frumusetea vietii traite cu Dumnezeu, NU mai poti trai altfel!

Răspuns utilizator avertizat
| shadovv a răspuns:

Ca crestin pot sa ti spun ca in prima faza a existentei mele am fost influentat de familie si mediu. La o varsta la care am inceput sa fiu apt de rationamente complexe am inceput sa caut adevarul... iar dupa cate am cercetat am aflat ca adevarul il stiam deja, adevarul unic, universal si pururea, acel lucru ce fizicienii numesc "theory of everything" si anume Dumnezeu!

Am incercat sa realizez care este rationamentul ateilor si am ajuns la concluzia ca ateii sunt orgoliu intruchipat! Sunt prea egoisti sa creada ca sunt la voia unei fiinte infinit de superioara lor! Ei cred ca mintea lor si asa zisa stiinta (adevarul empiric) poate duce la "evolutie". Gandire total gresita deoarece adevarul nu e aflat ci relevat!

| Michael54654654 a răspuns:

1.Asa am fost invatat in familie.
2.Dovezi concludente.
3.Am crezut cel mai mult in D-zeu cand tatal meu s-a facut bine, iar eu credeam ca nu mai scapa, atunci toata lumea care il cunostea a zis:"Exista Dumnezeu"
Cred in El.

| dandelion a răspuns:

Salut!
Deci, probabil că la întrebarea asta o să-mi ia mai mult! Să începem cu începutul! Eu am fost crescută într-o familie ortodoxă care îsi avea regulile sale (după cum stiți, trebuie să ergi la slujbă, trebuie să-i pupi mîna preotului si preotesei, trebuie să pui lumînări pentru toată lumea, trebuie să sfînțesti lucruri, trebuie să faci una, alta.etc.) Si stiți ce? Credeam că e adevărat! Aceasta probabil a fost ceea că îmi erau închisi ochiisi nu vedeam ceea ce într-adevăr contează în această viață! Aveam o viață păcătoasă, cu toate că ziceam în gura mare că sînt "crestin ortodox"! Pînă la un moment! Mama s-a schimbat atît de mult de la o perioadă, toți în jur se întrebau ce s-oi întîmplat. Ea a lăsat tot ceea ce era negativ: companii proaste, țigări, alcool... Totul devenise un mister! Apoi s-a întîmplat ca ea să-mi povestească motivul acestora. Ea a venit în fața Domnului, si-a cerut iertare, l-a acceptat pe Iisus Hristos ca Mîntuitorul personal! A fost magic si pentru mine, eu am făcut-o mai tîrziu! De atunci eu niciodată nu am fost singură, El m-a ajutat atunci cînd mă rugam Lui, m-a făcut puternică în fața circumstanțelor, m-a făcut să vreau să trăiesc si să o trăiesc asa cum vrea El, pentru slava Lui! Si stiți ce? M-am îmbolnăvit grav într-un timp, eram la spital, m-au operat... Medicii spuneau că nu voi supraviațui! Că faptul că am revenit la viață e un miracol, pe care nici ei nu-l asteptau! Perioada ceea a fost foarte grea, mă simțeam rău, dar anume atunci i-am simțit atît de mult prezența!

Apoi am avut ocazia săîntîlnesc oameni noi, atît fosti ortodocsi, cît si fosti musulmani, fosti atei! Si stiți ce mi-a zis prietenul meu care a fost ateu? -Doar ceea ce îl poate convinge pe un ateu că Dumnezeu există, doar aceea e adevărat! E crestin acum, si eu sînt foarte mîndră de el si de faptul că l-am cunoscut, si stiu că trăieste pentru slava lui Dumnezeu si nimeni nu-l va face să-si schimbe părerea!

Deci... cam asta e! Însă cînd mă apuc să vorbesc despre Dumezeu, am impresia că o pot face la infinit! Ador să fac asta! Te binecuvîntez si îl rog pe Dumnezeu să se atingă de inima ta!

| mika a răspuns:

In ziua de azi tinerii nu mai cred in dumnezeu din ce in ce mai multe intrebari pe tema asta...nu fac referire la nimenii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce pentru ca nu exista vreo dovada reala ca exista asa ceva / plus motive logice ca nu exista vreo divinitate

| trancec a răspuns:

Citeste omule si nu te amagi cu concepti preconcepute...

| Xyny10 a răspuns:

Noi crestini credem in Dumnezeu si avem si dovezi de ex: Isus Hristos care a inviat in ziua de pasti, minunile altor Sfintii, Sfanta Scriptura care a fost scrisa de alungul anilor de catre Apostoli si prooroci sub inspiratia Sfantului Duh etc...