| reihiuke a întrebat:

Intrebare pentru crestini: Iosif Ton spune ca "oricine traieste in pacat, nu este nascut din Dumnezeu si nu poate ajunge in Cer". Explica foarte bine de ce este asa, aici: http://www.youtube.com/watch?v=GaCt8QWoUFw Vreau pareri. Sper sa aveti rabdare sa ascultati toata predica (are 2 ore) :)

28 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Odata ce te intorci la Dumnezeu esti nascut din nou din Dumnezeu. Dupa roade ii veti cunoaste.Pentru un crestin autentic pacatul este un accident, nu un mod de viata.

| Toluk19 a răspuns:

Pocainta este calea spre Dumnezeu.

| reihiuke explică (pentru Toluk19):

Eu vreau pareri in legatura cu afirmatia: "daca esti pacatos ajungi in iad". (Presupunand ca esti deja pocait)

| doctorandus a răspuns:

Cel care spune ca nu traieste in pacat il face pe Isus mincinos. Cine are concordanta poate afla rapid unde scrie asta.

| sabin89 a răspuns:

Nu te incurca cu alde Ţon. Sunt lupi imbracati in haine de oi.

| reihiuke explică (pentru sabin89):

Mi se pare cel mai bun pastor din cati am vazut. E cel mai aproape de "interpretarea crestina" de la inceput.

Răspuns utilizator avertizat
| charonmario a răspuns:

Ema gresesti pentru un crestin autentic pacatul nu poate exista nici macar ca si accident postul te ajuta enorm poti sa nu pacatuiesti deloc

| reihiuke explică (pentru charonmario):

Tu nu mai pacatuiesti deloc?

| charonmario a răspuns (pentru reihiuke):

In fiecare zi de dimineata pana seara fug de pacat nu e usor in fiecare zi e o lupta dar Dumnezeu ma intareste da se poate

| EmaS a răspuns (pentru charonmario):

Stii ce spune Biblia? Ca cel care spune ca nu are pacat Il face mincinos pe Dumnezeu. Unul singur a trait pe acest pamant fara de pacat.,, Căci toţi au păcătuit şi sunt lipsiţi de slava lui Dumnezeu.,,

| charonmario a răspuns (pentru EmaS):

Ema sti la ce ma refer f bine

| reihiuke explică (pentru EmaS):

Am avut rugamintea sa va uitati la predica. Exact argumentul ala este adus acolo si a fost desfiintat complet.

| reihiuke explică (pentru charonmario):

Cum reusesti sa fugi de pacat? Ca eu nu reusesc.

| EmaS a răspuns (pentru charonmario):

Cine spune ca nu asre pacat Il face mincinos pe Dumnezeu.Este adevarat sau nu?

| EmaS a răspuns (pentru reihiuke):

Draga mea imi pare rau dar nu am avut timpul necesar la dispozitie. Poate maine voi reusi sa o ascult.Dar sa stii ca eu cred numai ceea ce spune Cuvantul.

| charonmario a răspuns (pentru EmaS):

Ema poate iti pare incredibil da se poate incearca o zi si o sa vezi ca se poate eu nu zic sa ma jaud ci sa intelegi postesc 4 zile pe saptamana si stau in mallorca azi noapte la 3 au fost 36 grade il iubesc cufiecare. celula din mine pe christos ema se poate eu am reusit tu crezi ca nu poti ba da poti

| charonmario a răspuns (pentru reihiuke):

Sti cum reusesc toti pot sa faca asta post rugaciune rugaciune biblie zilnic si seriozitate cu christos

| EmaS a răspuns (pentru charonmario):

Dragul meu ma bucur pentru performantele la care ai ajuns.Vezi numai sa nu intervina mandria spirituala si sa te vezi bun prin propriile tale puteri.Totusi sa nu uitam ce a spus Apostolul Pavel:,, Ştiu, în adevăr, că nimic bun nu locuieşte în mine, adică în firea mea pământească, pentru că, ce-i drept, am voinţa să fac binele, dar n-am puterea să-l fac.
Căci binele pe care vreau să-l fac, nu-l fac, ci răul pe care nu vreau să-l fac, iată ce fac!
Şi dacă fac ce nu vreau să fac, nu mai sunt eu cel ce face lucrul acesta, ci păcatul care locuieşte în mine.
Găsesc, dar, în mine legea aceasta: când vreau să fac binele, răul este lipit de mine.
Fiindcă, după omul dinăuntru, îmi place Legea lui Dumnezeu;
dar văd în mădularele mele o altă lege care se luptă împotriva legii primite de mintea mea şi mă ţine rob legii păcatului care este în mădularele mele.
O, nenorocitul de mine! Cine mă va izbăvi de acest trup de moarte…?

| charonmario a răspuns (pentru EmaS):

Ema nu sunt performante e normalitate din punct de vedere Biblic nu o spun sa ma laud pentru ca trebuie sa ma pocaiesc in fiecare zi nu ma vad bun si tocmai de asta Dumnezeu mi se reveleaza nu o spun cu lauda ca nu-s in ochii lui decat un fir de nisip da scot in relief ca daca esti serioscu Dumnezeu din toate punctele de vedere simti puterea aia care vine de sus si chiar daca lovesti in mine si esti ironica eu iti spun ca te iubesc cu dragostea lui Christos

| reihiuke explică (pentru charonmario):

Spune-mi si mie, din propria experienta, ceva ce ai invatat din lupta asta cu pacatul. Niste chestii pe care le-ai observat, in timp ce te luptai cu el, nu stiu... Dar sa nu fie luate din Biblie. Ceva de care ti-ai dat tu seama (cu privire la lupta cu pacatul), aplicand ce scrie in Biblie.

P.S. Eu nu vad in postarea Emei nici ironie, nici intentie de a lovi in tine. Gandeste-te mai bine ce te face sa vezi lucrurile asa.

| charonmario a răspuns (pentru reihiuke):

Fi atenta inainte beam fumam mergeam la femei muzica rock imi placea cantam intr-o trupa cum lupt cu pacatul pai de la a nu mntii nci macar o minciuna mica la a nu ura a nu fi invidios a nu barfii rugaciune foarte des post 4 zile Biblie zilnic nu ma uit la alta femeie ca daca te ai uitat deja ai facut pacatul nu ascult muzica necrestina nu ma uit la filme necrestine ajut cat pot de mult fac bine laoricine nu conteaza ce confesiune e si in fiecare zi zic despre mine ca sint mai pacatos nu invidiez sunt foarte multe lucruri de ce intrebi deranjeaza ca se poate traii si asa¿? ca nu inteleg

| charonmario a răspuns (pentru reihiuke):

Si inca ceva pacatul vine in minte TU trebuie sa ai puterea sa il pui la pamant de TINE depinde cu asta cred ca am zis tot Ema a fost ironica stiu eu ce zic iar eu pot sa fac asta pentru ca a luptat mult cu mine Dumnezeu sa pot sa fiu asa

| charonmario a răspuns (pentru EmaS):

Ema stii care e secretul eu PUTEREA o cer de la Dumnezeu ca altfel nu as putea ca sunt din carne si sange adica sunt aproape de Dumnezeu in fiecare clipa si luni la slujba si marti in piata si miercuri in tranvai si joi la plaja si vineri la cumparaturi intelegi

| reihiuke explică (pentru charonmario):

Nu sunt deranjat ca se poate trai asa. Sunt deranjat ca asta necesita niste "conditii speciale" si anumite constatari care ar sari in ochi de la bun inceput, daca te-ai fi lupta in fiecare secunda cu pacatul. Si aceste constatari nu le vad expuse de nimeni.

| reihiuke explică (pentru charonmario):

Este o tendinta a firii, de a reactiona in anumite feluri si de a "pune" anumite piedici care apar la toata lumea si apar mereu.

| charonmario a răspuns (pentru reihiuke):

La toata lumea nu chiar daca pare imposibil