| anonim_4396 a întrebat:

Intrebare pentru noi ateii: Credeti ca, daca ne-am afla intr-o situatie foarte dificila si nu prea avem prea multe optiuni de a rezolva problema o sa incepem sa spunem si noi "Doamne ajuta" sau sa ne rugam?

Răspuns Câştigător
GânduriAlbe
| GânduriAlbe a răspuns:

Să știi că da. Multe persoane, necredincioase de fel când se află într-o situație dificilă încep să spună Doamne ajută sau să se roage. Dacă stăm să ne gândim e normal, fiecare vrea să știe că există ceva mai presus decât ei care îi poate ajuta. Bineînțeles că după ce se trece peste acel impas, persoanele respective nu se schimbă, tot "atei" rămân. Baftă!

50 răspunsuri:
| missamiss a răspuns:

Doamne, frate nu poti sa fi ateu pentru ca atunci cand dai de greu tot Dumnezeu te va ajuta. Asa ca mai bine incearca sa fi mai credincios. Si te vei ajuta singur.winking

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu. Daca esti intr-o situatie dificila este mult mai periculos sa crezi si sa te bazezi pe un prieten imaginar ca o sa te salveze decat sa incerci tu singur sa scapi. In plus, ai aceleasi sanse de 50/50 sa se intample ceva pozitiv cand esti intr-o situatie dificila daca te rogi la coada de matura, la un copac, la uscatorul de par, la un zeu sau orice altceva. Depinde si cat de mult ti s-a implementat ideea de zeu cand ai fost mic. Persoanele care nu au fost invatate sa urmeze un zeu anume nu se vor ruga nimanui cand dau de greu.

| EmaS a răspuns:

Poi daca nu credeti in Dumnezeu, atunci la cine va rugati, carui Dumnezeu?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru EmaS):

Hmm pai depinde in ce stat ne-am nascut si in ce divinitate se credea acolo sau de unde sa stiu ce are fiecare persoana in minte?

| Nosam a răspuns (pentru EmaS):

Ei nu cred in nimic. Novus Ordo Seclorum

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca isi deschide inima si striga la adevaratul Dumnezeu, El ii poate raspunde.

| Paulla a răspuns (pentru GânduriAlbe):

'fiecare vrea să știe că există ceva mai presus decât ei'
Generalizezi, eu n-aş vrea să ştiu că există ceva mai presus decât noi, muritorii de rând, care îi poate ajuta pe alţii sau pe mine. Mi se pare multa mai plăcută realitatea, în care toţi trebuie să găsim un mod palpabil pentru a ne putea atinge scopurile.
Şi ca să răspund la întrebare, depinde de caracterul persoanei. O persoană puternică şi sceptică nu o va face.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru EmaS):

Si care e adevaratul Dumnezeu dupa mintea ta? (parca vad ca o sa spui ca, cel din crestinism).

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Bineinteles ca da! Credinta mea se bazeaza pe experientele si intimitatea pe care am dezvoltat-o cu Dumnezeu.

| sinx a răspuns:

Intrebarea ta nu are sens... cine este ateu nu are cum sa se roage la dumnezeu, pentru ce personajul in cauza nu exista.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru sinx):

Tu extragi numa ce vrei din intrebarea mea.Era vorba cand se afla intr-o situatie dificila, daca alege sa spuna Doamne ajuta sau sa se roage.Nu am intrebat daca esti ateu te rogi la Dumnezeu? deci pe viitor fi mai atent la intrebare sau nu o interpreta cum vrei tu.

| Leutzbv a răspuns (pentru missamiss):

Aici ai facut o mica contradictie... Ori il va ajuta Dumnezeu, ori se va ajuta singur?

| ateuNEGATIV a răspuns:

Dragos nu generaliza noi ateii eu inca nu am spus noi ateii nu stiu ce ateu esti tu daca ai dat fundita cuiva care spune ca la greu ne punem sa ne rugam posibil ca si tu faci la fel te rog lasa ateismul nu-i de tine lasa-l naibi sau esti ateu sa fi in rand cu noi pe TPU eu la 15 ani eram facut pagan, injurat si amenitat cu multe ca gandeam liber nu ca imi aparam ateismul, ateismul nu-i nimic intelegi e ca parul de pe unu chelios e nimic e doar o gandire libera ca si agnosticii nu au poruncii, reguli etc

eu unu nu mam rugat cand mi-a fost greu am crezut in mine si in puterile mele mam inspirat din filozofia budista am inteles viata e o suferinta un chin dar trebuie traita asa cum e asa zisul ateu care se roaga nu e ateu e un crestin cum sunt majoritatea din tara asta

| Dumnezău a răspuns:

O persoana ca cea despre care zici in intrebare, nu inteleg de ce se mai intituleaza ateu.De vreme ce te rogi la chestii, indeferent cata putere se spune ca ar avea, esti credincios.Rugaciunea este exclusiv pentru oamenii slabi. Un om slab mereu isi va indrepta privirea catre divinitate pentru mantuire, consiliere, sfatuire, in general, cam pentru orice ii poate aduce avantaje. Un om cu un caracter puternic si realist, va refuza, pe buna dreptate ideea ca cineva te ajuta, daca i te rogi si ii lustruiesti funduletul cu piosenie, si se va baza fie pe propriile forte, fie pe conjuncturi favorabile(adica noroc), fie pe ambele, dar in niciun caz, pe interventia unui zeu care are grija de ei; ar fi hilar!

| ateuNEGATIV a răspuns (pentru EmaS):

Ema nu e vorba sa nu crezi in dumnezeu eu cred ca exista la fel cum cred in alti zeii la fel cum crezi si tu nu poti afirma sigur ca nu exista doar ca nu exista dovezi care sai demostreze existenta stiu ca sunta agnostic dar eu asa vad ateismul, un ateu, agnostic nu se roaga la cineva la greu asa cum tu nu te rogi la zeus

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru ateuNEGATIV):

Nu se stie peste ce dai in viata asta si la ce poti sa recurgi... i-am dat ei funda pentru ca mi s-a parut ca este mai aproape de adevar...si acum spui tu sau altu ca, daca esti cu adevarat puternic si rational nu o sa crezi ca te poate ajuta o divinitate, dar in momentul in care chiar apare ceva foarte dificil de trecut peste nu stii ce sa mai faci ca o sa intri in alerta.intelegi tu?
si nu sunt ateu sa fiu in rand cu tine sau cu altu... mie unu nu mia pasat niciodata de altu sau sa ma i-au dupa cineva...nu mai cred in Dumnezeu pentru ca am ajuns la concluzia ca nu exista nu pentru ca ma i-au dupa altii si am facut cercetari nu m-am trezit intr-o dimineata si am zis gata nu mai cred in Dumnezeu.

| 220V a răspuns:

Eu nu fac niciodata asta, nu il invoc cand am probleme. Cei care fac asta, nu sunt atei

| RetardedRacoons a răspuns (pentru EmaS):

Onii din noi au obiceiul sa se mai ajute si singuri cand dau de greu in loc sa stea in cur si sa se roage la pereti, ar trebui sa incercati, chiar functioneaza.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Uite mie mi-a raspuns o persopana care a facut doua razboaie, si in timp ce moartea secera in jurul lui, neavand yimp sa se roage si nici sa se inchine, a strigat tare in cugetul lui catre Dumnezeu. vrei sa stii daca a scapat? uite n-o sa-ti spun. dar cred ca acei oameni care au trait cosmarul acela sunt printre putinii care ne pot da lectii de viata si de moarte.noi nu santem decat niste parci, care ne dam cu parerea.

| ateuNEGATIV a răspuns (pentru anonim_4396):

Deci cand vei da de greu te vei ruga?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru ateuNEGATIV):

Nu pentru ca dupa mintea mea mereu este o portita deschisa pentru a rezolva problema si fara sa te rogi la ceva ce nu exista, dar nu stiu cum au sa procedeze altii care se numesc atei care cand o sa vina ceva greu au sa cedeze si au sa se roage dupa ajutor divin dupa parerea mea, dar totul depinde de caracterul fiecaruia.

| Allrc24 a răspuns (pentru Paulla):

Inetresant comentariu.esti invidioasa ca pe altii ii ajuta Dumnezeu.acum inteleg
dc nu esti de acord cu religia. nu crezi in Dumnezeu, in conceptia ta chiar daca ar exista nu aduce foloase umanitatii, vrei ca si ceilalti sa fie ca tine atei dar cand cineva este credincios si este ajutat de Dumnezeu esti invidioasa...

| Paulla a răspuns (pentru Allrc24):

Nu sunt invidioasă, nu am de ce. În primul rând, mie-mi merge bine. În al doilea rând, nu am văzut vreo ceva care să aducă a 'ajutor divin'. În al treilea rând, conforom anumitor statistici şi conform celor văzute de mine, persoanele care nu-şi pierd timpul cu diferite ritualuri şi fac ceva cu adevărat folositor o duc mai bine.
Cât despre ultima afirmaţie, mi-ar plăcea o societatea în care toţi să fie non-religioşi, ar fi mai multă toleranţă, mai mult raţionament şi mai puţini bani aruncaţi pe nimicuri. Dar e ridicol să spui că-s invidioasă pe religioşi având în vedere că eu nu văd nici-un avantaj în a fi religios, ba din contra...

| EmaS a răspuns (pentru RetardedRacoons):

Stai linistit ca eu imi fac partea mea suta la suta, dar in plus ma rog lui Dumnezeu si El isi face partea lui suta la suta.

Răspuns utilizator avertizat
| Kosuchin a răspuns:

Mie mi se intampla cateodata sa vreau sa spun "Doamne ajuta!" din reflex.
Totusi, ma opresc la timp si-mi sterg gandul.
Altfel, cad in capcana interpretarilor.

| Kosuchin a răspuns (pentru anonim_4396):

Persoana ti-a raspuns, deci a scapat =D.

| catalynx a răspuns:

Da asa ceva exista sunt multi atei care au asemenea probleme iar findca nu au nici o solutie apeleaza la ajutorul lui Dumnezeu. Chiar cunosc cazuri de genul asta