| WholeWorldTeam a întrebat:

Intrebare pentru sectanți:

Voi sunteți de acord cu unitatea în diversitate? Adică fiecare să creadă ce vrea, dar să fiți una.

Să nu vă simțiți jicniți de termen dar așa sunteți numiți de când ați ales să îl urmați pe "domnul" vostru.
Ok, vă rog doar să fiți on topic față de întrevare.

6 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Dumnezeu nu este de acord, iar crestinii care respecta Biblia, nu sunt de acord cu anumite traditii si obiceiuri sa le respecte daca nu au temei biblic.

| milan9 a răspuns (pentru danay72):

Dumnezeu a păstrat în raport cu umanitatea o singură cale de transmitere a învăţăturilor, sfaturilor, legilor, doar o singura cale: Biserica Sa.

| danay72 a răspuns (pentru milan9):

Asa e, o singura forma de inchinare, care nu s-a abatut de la transmiterea exacta a mesajului biblic.Isaia43:10-12,Fapte15:14,17,Matei7:15-23

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Despre Unicitatea Bisericii vorbeşte întreg Noul Testament : Efeseni 4, 13; Fapte 20, 28; I Corinteni 3, 11; Ioan 17, 22; Matei 16, 18; Efeseni 4, 4-6; I Corinteni 1, 12-13; Evrei 3, 14; Matei 18, 17, etc...

| Holiday a răspuns:

Dupa cum vezi interesele fiecarei secte in parte nu vor permite asa ceva. Daca ar recunoaste ca nici una nu e mai cu mot decat celelalte risca sa-si piarda enoriasii, care vor intelege ca toate nu sunt decat baloane de sapun, indiferent ca sunt culte cu milioane de membri, fie mici secte de care n-a auzit nici naiba.

| Lothar a răspuns:

Mottoul Uniunii Europene, „Unitate în diversitate", a fost folosit pentru prima dată în anul 2000.

Acesta arată că europenii s-au unit pentru a promova pacea şi prosperitatea, acceptând totodată să-şi deschidă spiritul către culturile, tradiţiile şi limbile atât de diverse ale continentului nostru.