| RAY a întrebat:

Intrebarea e voia care a lasat-o el sau voia lui tatal lui din vechiul testament?

Nu oricine imi zice: Doamne, Doamne va intra in imparatia cerurilor, ci cel ce face voia Tatalui Meu celui din ceruri" (Mt. 7, 13-21).

"Sa nu socotiti ca am venit sa stric Legea sau proorocii; n-am venit sa stric, ci sa implinesc. Caci adevarat zic voua: Inainte de a trece cerul si pamantul, o iota sau o cirta din Lege nu va trece, pana ce se vor face toate.

faza e ca Ati auzit ca s-a zis: Sa iubesti pe aproapele tau si sa urasti pe vrajmasul tau. Iar Eu va zic voua: Iubiti pe vrajmasii vostri, binecuvantati pe cei ce va blestema, faceti bine celor ce va urasc si rugati-va pentru cei ce va vatama si va prigonesc, ca sa fiti fiii Tatalui vostru Celui din ceruri; ca El face sa rasara soarele peste cei rai si peste cei buni si trimite ploaie peste cei drepti si peste cei nedrepti.

cam il contrazice pe dumnezeu dar tot el spune ca nu intram in imparatia lui daca nu facem legea tatalui lui ba mai mult spune intr-un verset opusul
Eu sunt Calea, Adevărul şi Viaţa. Nimeni nu vine la Tatăl Meu decât prin Mine.

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Domnul Isus a zis ca El si Tatal sunt una.,, Daca m-ati fi cunoscut pe mine l-ati fi cunocut si pe tatal. Voia lui este voia tatalui. Nimic nu se contrazice. In vechiul testament era legea dreptatii, Dumnezeu le-e dovedit ca sunt pacatosi, nu era nimeni fara pacat, deci toti trebuiau sa moara. In noul testament, Domnul ne arata o alta cale, calea harului. Calea legii era imposibil de indeplinit, asa ca este inlocuita cu credinta. Legea omoara, dragostea da viata. Dumnezeu nu vrea sa omoare.