| RAY a întrebat:

Intrebarea zilei, toti cei care cred in Dumnezeu vor intra in imparatia lui Dumnezeu? Daca da? De ce mai avem nevoie de biserici, preoti? Daca nu? Ce religie trebuie sa avem?

PS =Cineva spunea : "La peste 6 grade pe Richter ateismul dispare " Asa o fi?
Mircea asta inseamna a fi crestin, jalnic, voi nu credeti in Dumnezeu, Iisus voi credeti in bani atat

7 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Exista zicala ca nu ar exista atei in transee, dar soldatii adevarati au constatat ca acest lucru este doar un mit.

| RAY explică (pentru doctorandus):

Asa e, e jalnic sa crezi ca a fi crestin inseamna sa fi doar intr-un avion in prabusire, cutremur, se vede clar ca crestini nu sunt crestini si prefacatori, actori care se prefac a fi crestini

| Octavian199 a răspuns:

Sa-i vad pe credinciosi cum se roaga cand e cutremur.

| Irinel15123532 a răspuns:

Nu avem nevoie de preoti si biserici pentru a intra in cer, intrarea in cer se bazeaza pe o relatie cu Hristos, o marturisire de credinta, nu te va duce in cer nici faptele bune, nici pocainta, nici biserica si nici un preot, doar Hristos care te iubeste itipromite locul in cer, dar biserica este casa Lui Dumnezeu pe acest pamant si acolo se strang copiii Lui, El ne strange la un loc pentru a comunica, a ne incuraja, a discuta probleme personale (fara a critica si a barfi apoi), a lauda pe Domnul si a ii multumi pentru grija Lui, si pentru ca El stie ce face in toate, biserica nu este astazi cum ar trebui sa fie, Dumnezeu vrea sa ne daruim altora, sa face fapte bune nu doar in biserica, pe Dumnezeu nu il impreioneaza fatarnicii, oamenii falsi care sunt buni si fac binele de ochii lumii, fariseii, noi facem binele nu pentru a fi mantuiti, ci pentru ca suntem mantuiti, nu pentru a primi aprobarea si dragostea Lui, ci pentru ca avem apobarea si dragostea Lui, nu pentru a deveni fiii Lui, ci pentru ca suntem fiii Lui.

| Octavian199 a răspuns (pentru Irinel15123532):

Cerul=atmosfera, nu e ceva solid.

| Irinel15123532 a răspuns (pentru Octavian199):

''Cerul'' este doar o metafora pentru rai, asa cum si inima este o metafora pentru sentimente si emotii.

| Octavian199 a răspuns (pentru Irinel15123532):

Unii o iau de buna.