| SchizofrenicPsihedelic19 a întrebat:

Is nou pe aici am venit sa particip la discutii umane nu "Religioase,,.Rog sa mi se raspunda doar la intrebare nu sa deviati la alte subiecte care nu au legatura cu intrebarea.De la inceput am vazut filozofi vorbind despre:"Spatiu,, "Timp,, "Creatie,, si diferite raspunsuri copy paste de la prietenul bun "Google,,. Pentru aceste tipare de filozofi educati de "Google,,, "Internet,,,"Mass-Media,, Pentru acesti filozofi de plastic care se eticheteaza intre ei ca,, Ateii" "Credinciosi,, si dau explicatii care mai de care halucinante au uitat un lucru esential legat de latura lor umana:

-Nu exista "Ateu,,,"Credincios,, exista oamenii care au un sistem de credinta si oamenii care nu au un sistem de credinta.Mai presus de aceste etichete impuse de "Religie,, si Societate exista omul.

Adevarat sau Fals?

Pentru oamenii care au un sistem credinta am doar o simpla intrebare logica.Cand "Dumnezeu,, a creat omul la etichetat ca "Ateu,, s-au "Credincios,,?

10 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Vezi ca exista aria de Stiinta si Filozofie, nu inteleg ce cauti aici cu non-intrebarea asta. Credincios e una, religios e alta.

| J0B0MAT a răspuns:

Oamenii eticheteaza

Răspuns utilizator avertizat
| suffarstar a răspuns:

Exista oameni care stiu, oameni care nu stiu si oameni care se prefac ca stiu. Oamenii care stiu sunt extremi de rari. Oamenii care nu stiu sunt si ei destul de rari. Oamenii care se prefac ca stiu sunt cat cuprinde si se impart in doua categorii: -credinciosi- care nu fac diferenta intre adevar obiectiv si consideratie personala
-atei- au ceva mai multa logica

| AliGab a răspuns:

Strict la obiect, fara deviatie de la subiect:
Ateu = "Adept al ateismului; persoană care neagă exis­tența lui Dumnezeu și a oricărei divinități." (conform DEX) = " oamenii care nu au un sistem de credinta" (conform definitiei tale)
Este acelasi lucru sau nu?
Credincios = "Care crede în Dumnezeu" (conform DEX) = "oamenii care au un sistem de credinta" (conform definitiei tale). Oare nu este acelasi lucru sau poate nu mai reusesc sa fac eu diferenta intre cele doua definitii (cea din DEX si a ta).
Cand Dumnezeu a creat omul nici macar nu exista limbajul verbal, ci acesta s-a dezvoltat ulterior ca necesitate de intelegere a oamenilor intre ei.
Singurul lucru pe care oamenii nu il pot intelege este ca "dragostea lui Dumnezeu pentru cel mai mare pacatos (indiferent ca omul are orientare ateista sau nu) este mai mare decat dragostea celui mai mare drept pentru Dumnezeu". In concluzie, nu conteaza daca esti ateu sau credincios, Dumnezeu tot ne iubeste, insa ca sa ajungem in "bratele Lui" trebuie si noi sa depunem efortul de a-L iubi.
Toate bune

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Adevarat sau fals? e o intreaga fizofolie in aceste trii cuvinte si daca vreau le pot dimonstra pi amandoua si nu merita sa pierd timp pentru nimicuri de vorbe inutile si fara sens.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca sistem e ala care trebuie sa si mearga as spune ca toti suntem distrusi cu sau fara d-zeu.

| OmniSpirit a răspuns:

Pai este simplu, Dumnezeu nu a creat nimic.
Dumnezeu se extinde incontinuu.
Este o Supraconstiinta care in expansiunea sa am capatat si noi un rol:
Sa traim in dualitate sau in afara dualitatii.

Un corp fizic de o tehnologie foarte avansata si nu de 3D printer poate creea un corp fizic de la A-Z.

Insa ce intr-adevar are esenta cea mai inalta de la " inceputuri" este Spiritul nostru.
"Ateu sau credincios" tine loc de Liberul Arbitru.
Noi decidem sa negam Existenta sau sa traim in realitate.

| SchizofrenicPsihedelic19 explică (pentru OmniSpirit):

Nu ai ''Liberul Arbitru,, aia ii una dintre iluzii in care crede omul.Deciziile sunt luate de creier, nu de sinele conştient al persoanei.

| OmniSpirit a răspuns (pentru SchizofrenicPsihedelic19):

Pai cam aici este diferent intre a trai rational si intuitiv. Vedem lucrurile diferit si le experimentam diferit.