| marinelpop a întrebat:

L-a creat Dumnezeu pe Diavol pentru a ne pune la încercare?

34 răspunsuri:
| XTreme00 a răspuns:

Nu se poate sti.Citeste in Biblie, poate scrie.

| robby212 a răspuns:

Dumnezeu l-a creat pe Lucifer, cel mai sus in rang dintre ingeri, adica seful lor.Lucifer a cazut, fiindca ii era ciuda pe Dumnzezu Atotputernicul ca El are putere asupra tuturor.Lucifer a vrut sa devina el Atotputernic si s-a transformat in Diavol. Dumnezeu este mult mai puternic decat Diavolul, dar pe zi ce trece, Diavolul acapareaza tot mai multi oameni.

| Westfalia a răspuns:

Diavolul este creatia mintii umane.
Prin infricosarea de diavol omenirea se conforma si se conformează anumitor,,reguli'' dogmatice!
Nu are nici o legatura cu realitatea, deoarece Dumnezeu este atotputernic, si nu poate exista o forta opusa lui, decat dacă omul isi formeaza idei gresite si,, legi''gresite!
http://www.trilulilu.ro/video-cultura/cine-sunt-diavolii-din-noi
Dumnezeu daca cunoaste viitorul, cum poti intelege atunci aceasta sintagma cu,, incercarea''? Divinitatea stie viitorul de ce sa ne mai incerce? este ilogic! sau trebuie doar sa crezi, chiar daca este ilogic, deoarece asa indeamna dogma iudeo-crestină?

| EmaS a răspuns:

Dumnezeu ne conduce, uneori, prin situatii grele, pentru a ne testa, pentru a ne creste. El INGADUIE asta. Biblia spune insa si ca "nu va ingadui sa fim ispititi peste puterile noastre". Diavolul ispiteste. Vina, totusi, ne apartine, daca cedam ispitei. Trebuie sa stii si ca ispita NU este pacat. Ca sa incheiem tot cu Iacov:

"Ferice de cel ce rabdă ispita. Căci dupăce a fost găsit bun, va primi cununa vieţii, pe care a făgăduit-o Dumnezeu celor ce-l iubesc." (Iacov 1:12)

| simonamaria a răspuns:

Cert e ca fara el nu Il apreciam pe Dumnezeu la fel.

| Guildo a răspuns:

In religie crestina, Diavolul este intruchiparea raului, la fel ca alte personaje negative, din diferite religii. In vremuri de mult trecute, toate aspectele si actiunile negative ale oamenilor, erau puse pe carca Diavolului. Dar astazi, cand stiinta creierului uman s-a dezvolatat atat de mult, nu mai putem crede intr-un persinaj malefic nevazut, a carui unic scop este sa ne faca rau.

| M25M a răspuns (pentru Westfalia):

Diavolul este creatia mintii umane. ---Produs imaginar
Dumnezeu este atotputernic, si nu poate exista o forta opusa lui, decat dacă omul isi formeaza idei gresite si,, legi''gresite!----realitate

?!?

| Westfalia a răspuns (pentru EmaS):

Ce este Dumnezeu pentru tine?
Cum arată la infatisare? este ca si noi din carne si oase?

| marinelpop explică:

Biblia arată că Dumnezeu nu l-a creat pe Diavol. El a creat persoana care a devenit Diavol. Biblia spune despre Dumnezeu: „Lucrările sale sunt perfecte, căci toate căile sale sunt dreptate. Un Dumnezeu al fidelităţii, în care nu este nedreptate; el este drept şi nepărtinitor" (Deuteronomul 32:3–5). Din aceste cuvinte putem trage concluzia că, un timp, Satan Diavolul a fost perfect şi drept, unul dintre fiii îngereşti ai lui Dumnezeu.

În Ioan 8:44 Isus a spus că Diavolul „n-a rămas ferm în adevăr", ceea ce înseamnă că Satan a fost cândva drept şi ireproşabil.

Dar, asemenea tuturor creaturilor inteligente ale lui Iehova, îngerul care a devenit Satan a avut libertatea de a alege între bine şi rău. Alegând să se opună lui Dumnezeu şi atrăgându-i pe primii oameni de partea sa, el s-a făcut singur Satan, care înseamnă Împotrivitor (Geneza 3:1–5; Revelaţia 12:9).

| ΟρθόδοξηΠίστη a răspuns:

Poate tu ar trebui sa ne spui cum au cazut diavolii din Cer pe Pamant pe 1 octombrie 1914!

| PreaDulcePreaFin a răspuns:

Dc ar vrea inteligenta suprema, cunoasterea absoluta, sa puna la incercare un om? pe bune sunteti limitati atat de rau, nu ma intereseaza pe bine ca om de incercarile voastre, dar un zeu. wake up dreamers

| SatanLovesYou a răspuns:

Just for fun, bro.

| EmaS a răspuns (pentru Westfalia):

Dumnezeu este Duh.

| Westfalia a răspuns (pentru EmaS):

Ai zis-o! cine te-a invatat! pastorul?

| Westfalia a răspuns (pentru EmaS):

Si cum arată acest duh pentru tine?
Se aseamana cu duhul din lampa fermecata a lui Aladin, sau cu tufa in flacari a lui Moise?

| Hombre a răspuns (pentru EmaS):

Iar tu esti o nălucă. laughing

| EmaS a răspuns (pentru Hombre):

Iar tu esti pastorul de capre!

| mihaitaLGP a răspuns:

Dar nu putea sa creeze de la inceput omul perfect?

| Lizzu a răspuns (pentru robby212):

Aceeasi placa dintotdeauna.

| Lizzu a răspuns (pentru mihaitaLGP):

"Dar nu putea sa creeze de la inceput omul perfect? "

Nu, pentru ca fiind zeul razboiului aia nevoie de ceva sange, jale, strigate, scrisnire de dinti si distractie.

| Lizzu a răspuns (pentru robby212):

Daca in 50 de carti si articole scrie peste tot la fel, identic aceeasi placa, nu inseamna ca ea e cea adevarata! Nu inseamna ca asta s-a intamplat de fapt in realitate!

Răspuns utilizator avertizat
| M25M a răspuns (pentru Dani_Doroga_1984):

Asta este rationamentul utilizatorului eu doar am scos in evidenta ineptia.

| Polonic1 a răspuns:

Ce este d-zeu fara diavol?
Ce este lumina fara intuneric?

| PreaDulcePreaFin a răspuns (pentru Dani_Doroga_1984):

Hai sa nu comparam relatia copil parinte cu relatie om zeu. copil parinte e bazata pe dragoste neconditionata si respect, on zeu este bazata pe frica, si subordonare. exemplu tau e cat se poate de stupid

Răspuns utilizator avertizat
| robby212 a răspuns (pentru Dani_Doroga_1984):

Ok.Vad cu la voi, "oamenii civilizati", care nu cred in imparatul Dumnezeu, libertatea de exprimare nu exista...

Hai termina ca ma plictisesti!

| marinelpop explică (pentru ΟρθόδοξηΠίστη):

7 Şi în cer a izbucnit un război: Mihael+ şi îngerii lui s-au luptat cu balaurul, iar balaurul şi îngerii lui au luptat şi ei, 8 dar acesta n-a biruit, nici nu s-a mai găsit loc pentru ei în cer. 9 Astfel, balaurul cel mare,+ şarpele cel vechi,+ cel numit Diavol+ şi Satan,+ care induce în eroare întregul pământ locuit,+ a fost aruncat jos. A fost aruncat pe pământ,+ iar îngerii lui au fost aruncaţi împreună cu el. 10 Şi am auzit un glas puternic în cer care zicea:

„Acum au venit salvarea,+ puterea,+ regatul Dumnezeului nostru+ şi autoritatea Cristosului său,+ pentru că acuzatorul fraţilor noştri, care îi acuza zi şi noapte înaintea Dumnezeului nostru,+ a fost aruncat jos! 11 Şi ei l-au învins+ datorită sângelui Mielului+ şi datorită cuvântului mărturiei lor+ şi nu şi-au iubit sufletul+ nici chiar în faţa morţii. 12 De aceea, bucuraţi-vă, ceruri şi voi, care locuiţi în ele!+ Dar vai+ de voi, pământ şi mare,+ pentru că Diavolul a coborât la voi cuprins de o mânie mare, ştiind că nu mai are decât puţin timp!"+-Revelatia 12:7-12