| danteewerr a întrebat:

La ce se referă următorul verset din biblie? Dumnezeu S-a odihnit în ziua a şaptea! La ce se referă acest verset din biblie? Dumnezeu are nevoie de odihnă? Are nevoie creatorul nostru să facă o pauză? Adică eu nu ințeleg, este ascuns ceva, există o taină in acest verset pe care eu nu o pot ințelege? Adica sună ca in basmele acelea cu Greuceanu!

49 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Toți zeii erau asemănători oamenilor!
Aici vorbim de zeul evreilor și în aceiași perioadă erau zeii din Mesopotamia, Egipt, Grecia și Fenicia, de care nu putea să difere teribil.

| Zenicide a răspuns:

A obosit, ce e asa greu de inteles?
Poate daca organiza si impartea mai bine "munca" nu era asa epuizat dintr-o data. Dar El a facut oamenii, planetele, animalele, lumina, cerul in cate o zi si a facut toate planetele si stelele tot intr-o zi. Iti dai seama cat de greu poate fi?

| danteewerr explică (pentru Zenicide):

Păi eu zic că ar fi avut tot timpul din lume să le facă! Le putea face cănd dorea El, doar nu il obliga nimeni să facă totul intr-o singură zii, atăta vreme căt el este șeful cel mare!

| dracu14 a răspuns (pentru Zenicide):

Si gandeste-te ca a facut lumina inaintea soarelui ceea ce e foarte complicat si obositor

| danteewerr explică (pentru dracu14):

Păi da mă, dar el este lumina adevărul calea și viața! Deci lumina era de la inceput! Findcă lumina luminează in intuneric și intunericul nu a biruito! Deci hai, aștept un răspuns care să fie compatibil cu realitatea!

| dracu14 a răspuns (pentru danteewerr):

Intunericul nu exista ci doar lipsa luminii

| danteewerr explică (pentru dracu14):

Da exact, mersi frumos de contiunare, asta am uitat să scriu! Uite vezi, puțin căte puțin apare și adevărul la suprafață! :laughing

| Zenicide a răspuns (pentru danteewerr):

Dumnezeu nu stia ca lumina e buna, scrie asta foarte clar in biblie. Deci cu siguranta NU era EL lumina.

| Mădă0611 a răspuns (pentru Zenicide):

Probabil acum inca se odihneste de nu da semne pe nicaieri, dupa cat de mult a muncit la crearea Universului http://i.imgur.com/YtFrr.jpg il inteleg.

| Zenicide a răspuns (pentru Mădă0611):

Ce de zerouri. tot atatea sunt si pe lista mea de pacate laughing

| Mădă0611 a răspuns (pentru Zenicide):

Pocaieste-te, fiule, si o sa ti le stearga, intr-o miercuri noapte, cand soarele o sa straluceasca pe cerul pufos. ohappy

| Zenicide a răspuns (pentru Mădă0611):

Vezi ca ai ceva praf alb pe nas laughing)

| Mădă0611 a răspuns (pentru Zenicide):

Faina alba 007 b-)

| Lional a răspuns (pentru Zenicide):

Arata-mi unde scrie in Biblie ca Dumnezeu nu stia ca lumina e buna pentru ca in a mea nu am gasit asa ceva...

| MasterOfDisaster a răspuns:

De fapt, probabil ca versetul asta este scris de oameni, dar nu sub indrumarea Sfantului Duh. Oamenii aveau nevoie de o pauza, dar nu aveau motiv, si ce s-au gandit? Sa scrie in biblie ca Dumnezeu s-a odihnit, si asa au si ei dreptul sa se odihneasca. Biblia e doar o carte scrisa de oameni care au vrut sa manipuleze mintile incuiate., si nu poti sa zici cu nu le-a iesit.

| gabri80el a răspuns (pentru MasterOfDisaster):

Zau? Nu stiti decat copy -paste

| MasterOfDisaster a răspuns (pentru gabri80el):

Ce te face sa crezi ca eu am dat copy-paste? Eu am spus doar parerea mea despre biblie! Si care 'voi' ( ai scris la plural,'nu stiti' in loc de 'nu stii')

| gabri80el a răspuns (pentru MasterOfDisaster):

Am spus bine pentru ca din ce am observat este generala problema aceasta.Multi isi pierd identitatea si raspund precum corul cel mai mare fie bine sau rau

| MasterOfDisaster a răspuns (pentru gabri80el):

Repet, eu am scris parerea MEA, nu m-am luat dupa restul lumii. Tu crezi ce vrei.dar nici macar nu am citit raspunsurile celorlalti. Oricum, nu m-as mira sa mai fie alti oameni care gandesc ca si mine.

| gabri80el a răspuns (pentru MasterOfDisaster):

"Alte masti, aceeasi piesa,
Alte guri, aceeasi gama"

| danay72 a răspuns:

In sensul ca nu a mai creat, de fapt in Biblie se spune ca s-a odihnit de lucrarile lui. Dumnezeu este o forta cu energie dinamica, care nu are nevoie de odihna si fiind spirit, acesta este un corp cu mult superior noua.Ioan4:24

| Kaℓi a răspuns:

Biblia... trebuie citita ca o colectie de simboluri, parabole, pilde... asa cred eu. Si fiecare intelege totul dupa mintea si sufletul lui, dupa experientele mistice pe care le-a trait, sau dupa absenta totala a sacrului mistic din viata lui. Daca iei totul ad litteram, reactionezi rational, respingi, devii ateu sau agnostic laughing
Este un motiv pentru care exista indemnul "crede si nu cerceta"!

| Lional a răspuns (pentru Kaℓi):

In primul rand, da-mi voie sa iti spun ca te inseli inca din startul postarii tale. Biblia nu este o colectie de simboluri, parabole si pilde chiar daca cuprinde si asa ceva. In al doilea rand e periculos sa spui ca fiecare sa inteleaga dupa mintea lui pentru ca pacatul ramane pacat, indiferent de mintea si sufletul meu, si judecata va fi dupa standardul Lui, nu dupa al nostru!

Ad litteram sau nu, Biblia trebuie luata in serios si citita cu maturitate si responsabilitate.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut. Nu ştiu dacă te-au satisfăcut "explicaţiile" ce le-ai primit, oricum există o explicaţie logică la această expresie.
Dumnezeu nu se putea să obosească pentru că Ieremia 32:17 spune despre El: Iată că tu ai făcut cerurile şi pământul cu puterea ta cea mare şi cu braţul tău întins. Niciun lucru nu este prea greu pentru tine.
Atunci în ce sens se spune că Dumnezeu sa odihnit?
„Ziua a şaptea" a fost diferită de oricare dintre cele şase zile precedente prin faptul că Dumnezeu a binecuvântat-o şi a sfinţit-o, a dedicat-o unui scop special. Care era acest scop? Mai înainte, Dumnezeu îşi făcuse cunoscut scopul său referitor la pământ şi omenire. Iată ce le-a spus Dumnezeu primului om şi soţiei lui: „Fiţi roditori, înmulţiţi-vă, umpleţi pământul şi supuneţi-l; şi stăpâniţi peste peştii mării, peste păsările cerului şi peste orice vieţuitoare care se mişcă pe pământ" (Geneza 1:28). Deşi Dumnezeu îi dăduse omenirii şi pământului un început perfect, era nevoie de timp pentru ca întregul pământ să fie supus şi să fie transformat într-un paradis locuit de o familie umană perfectă, aşa cum îşi propusese el. Aşadar, în „ziua a şaptea", Dumnezeu s-a odihnit de lucrările sale de creaţie de pe pământ, adică a încetat să mai lucreze la ele, pentru a permite lucrurilor create anterior de el să progreseze în armonie cu voinţa sa.

| Zenicide a răspuns (pentru Someonewhoappreciatelife):

Noroc cu tine si cei ca tine care il ajuta pe Dumnezeu sa se exprime happy

| Someonewhoappreciatelife a răspuns (pentru Zenicide):

Cei care îşi fac timp să studieze cu adevărat Biblia îşi dau seama că Dumnezeu se exprimă singur.

| Zenicide a răspuns (pentru Someonewhoappreciatelife):

Dumnezeu nu se exprima singur. Zic asta gandindu-ma la faptul ca tot ce stim despre Dzeu, implicit singurul loc in care apare Dzeu e biblia. Biblia e o carte. Si stim foarte bine cine scrie carti, omul.
Vreau sa te intreb, e posibil ca Biblia sa nu fie inspirata de Dzeu ci de simpli oameni? Crezi ca e posibil? Da, nu, 1% mai putin? Sunt curios.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns (pentru Zenicide):

Înainte de a-ţi răspunde, poţi să-mi spui de ce tu crezi că nu este inspirată de Dumnezeu?

| Zenicide a răspuns (pentru Someonewhoappreciatelife):

Motive sunt o gramada, o sa numesc doar una singura in schimb. Un zeu atotstiitor care a creat universul (cu scopul de a crea o singura planeta) si tot ce exista in univers a ales sa comunice printr-o metoda inventata de oameni.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns (pentru Zenicide):

Dacă vrei poţi sămi spui şi alte motive, deoarece admiţând că omul a fost creat de Dumnezeu capacitatea omului de a scrie şi a citi este gândită tot de Creator.

| Zenicide a răspuns (pentru Someonewhoappreciatelife):

Daca Dzeu stie tot ce o sa faca oamenii sau poate anticipa tot ce vor face oamenii care mai e scopul oamenilor? Suntem facuti pentru a-l distra, servi pe Dzeu chiar daca el stie dinainte ca o buna parte vor suferi pentru o eternitate. Asta il face crud si nemilos, un zeu care nu merita venerat.
Cartea e o metoda primitiva de comunicare, treci prea repede cu vederea acest lucru, ce se intampla cu locurile unde nu erau biblii? Sunt oameni care nu au auzit niciodata de Dzeu din cauza metodei ineficiente de comunicare zeu - om.
De ce are nu apar biblii actualizate langa fiecare om? De ce e nevoie de preoti (acesti reprezentanti, agenti ai domnului) care interpreteaza acelasi text in sute de feluri? Asta nu a rpevazut Dzeu cand a ales cartea?

Alt motiv: De ce nu este crestinismul prima religie? De ce sunt alte religii si alte scrieri care predateaza biblia? Nu crezi ca asta reduce credibilitatea zeului tau semnificativ?

| Lional a răspuns (pentru Zenicide):

Si care ar fi aia?

| Zenicide a răspuns (pentru Lional):

"Arata-mi unde scrie in Biblie ca Dumnezeu nu stia ca lumina e buna pentru ca in a mea nu am gasit asa ceva..."

A vazut ca lumina e buna. -> Nu stia ca lumina e buna.

| Lional a răspuns (pentru Zenicide):

Nu ti s-a intamplat niciodata sa iti vina o idee buna in cap? Daca da, inseamna ca ti s-a parut natural sa o pui in practica pentru a vedea cum functioneaza; dupa care ti-ai confirmat faptul ca a fost o idee buna.

Probabil la fel a fost si la creatie, Dumnezeu stia ca lumina e buna pentru ca insusi El este lumina, insa a creat-o dupa care a "testat-o" sa vada cum arata si I-a placut.

Si sa nu uitam ca Dumnezeu este Atotstiutor; afirmand ca El nu stia daca lumina este sau nu buna, practic ii desfiintezi aceasta proprietate.

| Zenicide a răspuns (pentru Lional):

Ba da, am idei tot timpul. Daca stiu cum functioneaza nu fac teste aiurea, doar handicapatii fac asta si aparent zeii. Cand nu stiu sau nu sunt sigur de rezultat atunci fac un experiment.

Deci nu stia cum arata lumina? Atunci nu e atotstiitor.

| dracu14 a răspuns:

Deci practic a obosit saracu ca na...e greu sa creezi, pe mine ma enerveaza ca s-a odihnit doar o zi, nu putea sa creeze totul intr-o zi si sa se odihneasca 6

| AlexeHellsing a răspuns:

Dumnezeu nu a obosit, El a rânduit Ziua de Odihnă( Duminica ) întruchipând într-un fel omul care muncește șase zile și a șaptea se odihnește.

| dracu14 a răspuns (pentru AlexeHellsing):

Da si dupa cum scrie in vechiul testament cine nu respecta ziua libera era omorat cu pietre

| Mădă0611 a răspuns (pentru AlexeHellsing):

A 7-a zi scrie, nu duminica. E o diferenta, zic eu, din moment ce duminica e zi de sarbatoare imprumutata de la o religie pagana, fosta religie a lui Constantin cel Mare, daca nu ma insel, asa ca daca lumea numara zilele altfel inainte de el, a 7-a zi putea sa fie martea sau joia, sau oricare alta.

| AlexeHellsing a răspuns (pentru dracu14):

Unde scrie asta?

Răspuns utilizator avertizat
| sodobar a răspuns:

Patriotul crestin merita funda

| danteewerr explică (pentru sodobar):

Eu cred că trebuie să răspunzi la intrebarea mea, eventual să iți dai cu părerea, Eu zic că am pus o intrebare drăguță, care chiar solicită imaginația și creierul! Și nu iți este rușine mă să cerșești fundițe? Uite că nu am să-i dau funda nici de-ak naibii! laughing

| LucyLiu a răspuns:

Pai daca sunteti atenti, cica Dumnezeu a facut totul in 6 zile. Dar zilele sunt unitatea nostra de acum de masurare. Dumnezeu poate a facut totul in ani, secole, ERE! Si nu, nu este nici-o taina in acest verset. S-a odhnit si el saracu. Ce vrei? Daca tu lucrai ere de-a randul, nu obosea-i si tu?

SPER CA TE-AM AJUTAT! happy

| Lional a răspuns (pentru LucyLiu):

Si eu m-am gandit mult la acest lucru (cu mult inainte de-a fi publicata intrebarea). Avand in vedere ca Dumnezeu a creat "luminatorii ca sa desparta ziua de noapte" si ca "ei sa fie semne care sa arate vremurile, zilele si anii" (Genesa 1:14), inseamna ca abia in aceasta zi a 4-a a creat dimensiunea TIMP; ceea ce inseamna ca o zi de dinainte de ziua a 4-a putea fi oricat de lunga, nu neaparat egala cu cele 24 ore pe care le stim noi azi...

Dar poate deschidem un nou topic pe subiectul asta daca sunt mai multi interesati.