| danteewerr a întrebat:

La ce se referă următorul verset din biblie? Dumnezeu S-a odihnit în ziua a şaptea! La ce se referă acest verset din biblie? Dumnezeu are nevoie de odihnă? Are nevoie creatorul nostru să facă o pauză? Adică eu nu ințeleg, este ascuns ceva, există o taină in acest verset pe care eu nu o pot ințelege? Adica sună ca in basmele acelea cu Greuceanu!

49 răspunsuri:
| Kaℓi a răspuns:

Biblia... trebuie citita ca o colectie de simboluri, parabole, pilde... asa cred eu. Si fiecare intelege totul dupa mintea si sufletul lui, dupa experientele mistice pe care le-a trait, sau dupa absenta totala a sacrului mistic din viata lui. Daca iei totul ad litteram, reactionezi rational, respingi, devii ateu sau agnostic laughing
Este un motiv pentru care exista indemnul "crede si nu cerceta"!

| danay72 a răspuns:

In sensul ca nu a mai creat, de fapt in Biblie se spune ca s-a odihnit de lucrarile lui. Dumnezeu este o forta cu energie dinamica, care nu are nevoie de odihna si fiind spirit, acesta este un corp cu mult superior noua.Ioan4:24

Răspuns utilizator avertizat
| LucyLiu a răspuns:

Pai daca sunteti atenti, cica Dumnezeu a facut totul in 6 zile. Dar zilele sunt unitatea nostra de acum de masurare. Dumnezeu poate a facut totul in ani, secole, ERE! Si nu, nu este nici-o taina in acest verset. S-a odhnit si el saracu. Ce vrei? Daca tu lucrai ere de-a randul, nu obosea-i si tu?

SPER CA TE-AM AJUTAT! happy

Răspuns utilizator avertizat
| gabri80el a răspuns (pentru MasterOfDisaster):

Zau? Nu stiti decat copy -paste

| MasterOfDisaster a răspuns (pentru gabri80el):

Ce te face sa crezi ca eu am dat copy-paste? Eu am spus doar parerea mea despre biblie! Si care 'voi' ( ai scris la plural,'nu stiti' in loc de 'nu stii')

| gabri80el a răspuns (pentru MasterOfDisaster):

Am spus bine pentru ca din ce am observat este generala problema aceasta.Multi isi pierd identitatea si raspund precum corul cel mai mare fie bine sau rau

| MasterOfDisaster a răspuns (pentru gabri80el):

Repet, eu am scris parerea MEA, nu m-am luat dupa restul lumii. Tu crezi ce vrei.dar nici macar nu am citit raspunsurile celorlalti. Oricum, nu m-as mira sa mai fie alti oameni care gandesc ca si mine.

| gabri80el a răspuns (pentru MasterOfDisaster):

"Alte masti, aceeasi piesa,
Alte guri, aceeasi gama"

| Lional a răspuns (pentru Zenicide):

Si care ar fi aia?

| Lional a răspuns (pentru Kaℓi):

In primul rand, da-mi voie sa iti spun ca te inseli inca din startul postarii tale. Biblia nu este o colectie de simboluri, parabole si pilde chiar daca cuprinde si asa ceva. In al doilea rand e periculos sa spui ca fiecare sa inteleaga dupa mintea lui pentru ca pacatul ramane pacat, indiferent de mintea si sufletul meu, si judecata va fi dupa standardul Lui, nu dupa al nostru!

Ad litteram sau nu, Biblia trebuie luata in serios si citita cu maturitate si responsabilitate.

| Lional a răspuns (pentru Zenicide):

Arata-mi unde scrie in Biblie ca Dumnezeu nu stia ca lumina e buna pentru ca in a mea nu am gasit asa ceva...

| Lional a răspuns (pentru LucyLiu):

Si eu m-am gandit mult la acest lucru (cu mult inainte de-a fi publicata intrebarea). Avand in vedere ca Dumnezeu a creat "luminatorii ca sa desparta ziua de noapte" si ca "ei sa fie semne care sa arate vremurile, zilele si anii" (Genesa 1:14), inseamna ca abia in aceasta zi a 4-a a creat dimensiunea TIMP; ceea ce inseamna ca o zi de dinainte de ziua a 4-a putea fi oricat de lunga, nu neaparat egala cu cele 24 ore pe care le stim noi azi...

Dar poate deschidem un nou topic pe subiectul asta daca sunt mai multi interesati.

| Zenicide a răspuns (pentru Lional):

"Arata-mi unde scrie in Biblie ca Dumnezeu nu stia ca lumina e buna pentru ca in a mea nu am gasit asa ceva..."

A vazut ca lumina e buna. -> Nu stia ca lumina e buna.

| Lional a răspuns (pentru Zenicide):

Nu ti s-a intamplat niciodata sa iti vina o idee buna in cap? Daca da, inseamna ca ti s-a parut natural sa o pui in practica pentru a vedea cum functioneaza; dupa care ti-ai confirmat faptul ca a fost o idee buna.

Probabil la fel a fost si la creatie, Dumnezeu stia ca lumina e buna pentru ca insusi El este lumina, insa a creat-o dupa care a "testat-o" sa vada cum arata si I-a placut.

Si sa nu uitam ca Dumnezeu este Atotstiutor; afirmand ca El nu stia daca lumina este sau nu buna, practic ii desfiintezi aceasta proprietate.

| Zenicide a răspuns (pentru Lional):

Ba da, am idei tot timpul. Daca stiu cum functioneaza nu fac teste aiurea, doar handicapatii fac asta si aparent zeii. Cand nu stiu sau nu sunt sigur de rezultat atunci fac un experiment.

Deci nu stia cum arata lumina? Atunci nu e atotstiitor.