| anonim_4396 a întrebat:

Legat de credinta religioasa a zis cineva :

1 - Credinţa adevărată nu este credulitate, adică tendinţa de a crede ceva fără dovezi întemeiate sau doar pentru că aşa vrea cineva.

2 - Credinţa adevărată pretinde o cunoştinţă fundamentală, sau de bază, o bună cunoaştere a faptelor şi o apreciere sinceră a acestora.

Din moment ce pentru unii "cred in Dumnezeu" tine de ""o cunoştinţă fundamentală, sau de bază, o bună cunoaştere a faptelor şi o apreciere sinceră a acestora" puteti sa dati exemple de credinta care sa tina de "a crede ceva fără dovezi întemeiate sau doar pentru că aşa vrea cineva"?

Cum faceti diferenta intre o credinta adevarata si una falsa fara sa bagati favoritismul in discutie?

Daca Ion crede ca in spatiu gaurile negre sunt de fapt Pokemoni Gastly enervati care distrug tot ce prind, credinta lui e adevarata sau falsa conform celor 2 puncte de mai sus? Precizati de ce.

Un hindus spre exemplu, are o credinta falsa sau adevarata? De ce? Dar voi ca si crestini?

Daca ziceti ca a voastra e adevarata iar a lui este falsa, de unde stiti? Prin ce anume va dati seama?

ATENTIE : fara favoritisme.

30 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

1,gaia trebuie sa intelegi ca omul traieste din sperante si nu are nevoie de dovezi sa creada intro speranta
2, orice minciuna se vrea a fi un adevar

| milan9 a răspuns:

Nu stiu ce credit oferi tu Bibliei, dar aceasta, Scriptura descrie starea sufletelor ca fiind CONSTIENTA. In cazul "martorilor lui Iehova" insa, manipularea liderilor lor a "reusit" sa le deturneze atentia de la CLARITATEA versetelor biblice referitoare la STAREA SUFLETELOR... thinking

După VIAŢA BIOLOGICĂ, într-adevăr SUFLETELE îşi vor continua existenţa în VEŞNICIE, pentru că "Dumnezeu A PUS ÎN INIMA LOR (ale oamenilor) şi VEŞNICIA!" Ecclesiast 3, 11:

"Şi Iisus i-a zis: Adevărat grăiesc ţie, astăzi vei fi cu Mine în rai." Luca 23, 43;

"Şi ca pulberea să se întoarcă în pământ cum a fost, iar sufletul să se întoarcă la Dumnezeu, Care l-a dat." Ecclesiast 12, 7

"Şi a murit săracul (Lazar) şi a fost dus de către îngeri în sânul lui Avraam." - Luca16, 22;

"Sunt strâns din două părţi: aş dori să mă mut şi să fiu cu Hristos, deoarece asta ar fi cu mult mai bine. Dar pentru voi este mai necesar să rămân în trup" (Filipeni 1, 23-24)., etc...
Dacă existenţa lui Pavel alături de Hrisos în viaţa de dincolo, ar fi mult mai bună rezultă de aici că este o existenţă CONŞTIENTĂ în care sufletul nu dispare nicidecum.

"Nu vă temeţi de cei ce ucid trupul şi după aceea nu vă mai pot face nimic. Am să vă spun de cine să vă temeţi: temeţi-vă de Acela care după ce a ucis, are puterea să arunce în gheenă; da, vă spun, de Acesta să vă temeţi" Luca 12, 4

| VelaJohnny a răspuns (pentru milan9):

Esti obosit laughing Toti oamenii saraci vor merge in sanul lui Avraam? Legat de celelalte versete, nu cunosti trei lucruri. 1 diferenta dintre spirit si suflet. 2 ce inseamna Șeol. 3. La ce conciliu a fost adoptata doctrina focului iadului. Cand iti vei raspunde la asta, vei intelege.

| iurii75 a răspuns (pentru VelaJohnny):

""Şi Iisus i-a zis: Adevărat grăiesc ţie, astăzi vei fi cu Mine în rai." Luca 23, 43;" - Nu o dată i s-a atenționat că Isus n-a urcat la cer în acea zi, deci virgula a fost pusă aiurea, dar pielea rea și răpănoasă... happy

| VelaJohnny a răspuns (pentru iurii75):

happy si cate i-am explicat si eu lui, tot degeaba pentru el. Noi ne-am facut treaba nu?winking Ezechiel 33:9

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

"doctrina focului iadului" NU a fost "adoptata" la concilii! Biblia vorbeste despre aceste lucruri, dar nu in modul insinuat de "martorii lui Iehova".

Iuda 1, 7: „Tot aşa, Sodoma şi Gomora şi cetăţile dimprejurul lor care, în acelaşi chip ca acestea, s-au dat la desfrânare şi au umblat după trup străin, stau înainte ca pildă, suferind pedeapsa focului celui VEŞNIC.
Iuda 1, 13: "Valuri sălbatice ale mării, care îşi spumegă ruşinea lor, stele rătăcitoare, cărora întunericul întunericului li se păstrează în VEŞNICIE.
Marcu 3, 29: Dar cine va huli împotriva Duhului Sfânt nu are iertare în veac, ci este vinovat de osânda VEŞNICĂ.
Matei 18, 8: Iar dacă mâna ta sau piciorul tău te sminteşte, taie-l şi aruncă-l de la tine, că este bine pentru tine să intri în viaţă ciung sau şchiop, decât, având amândouă mâinile sau amândouă picioarele, să fii aruncat în focul cel VEŞNIC.
Matei 25, 41: „Atunci va zice şi celor de-a stânga: Duceţi-vă de la Mine, blestemaţilor, în focul cel VEŞNIC, care este gătit diavolului şi îngerilor lui."
Matei 25, 46: Şi vor merge aceştia la osândă VEŞNICĂ, iar drepţii la VIAŢĂ VEŞNICĂ.

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Iadul e zona a existentei (pentru ca sufletul nemuritor nu ti-l omoara nimeni), dar, este si o zona a INDEPARTARII de Dumnezeu- ca MANIFESTARE A UNEI OPTIUNI LIBERE.

Indirect este se pare o dovada a respectarii din partea lui Dumnezeu a libertatii omului. Dragostea lui Dumnezeu fata de om nu-I permite Acestuia sa-i impuna ceva omului. Nu-i poate impune sa-L asculte. Daca nu L-ai vrut in viata asta, de ce sa te oblige sa stai o vesnicie alaturi de El in cer?

Sfântul Isaac Sirul afirma de asemenea ca "este greșit sa gândim ca păcătoşii din iad sunt lipsiți se dragostea lui Dumnezeu." Dumnezeu da dragostea tuturor insa puterea dragostei actioneaza in doua feluri: acealasi "foc", iubirea lui Dumnezeu, ce arde in inimile credinciosilor, se preschimba in experienta celor care o resping, in focul iadului.

Iadul in aceasta perspectiva este inteles ca prezenta a lui Dumnezeu experiata de o persoana care, prin libera alegere, respinge dragostea Sa. Este torturat de dragostea lui Dumnezeu, tortura de a fi in prezenta eterna a lui Dumnezeu fara a fi in comuniune cu El.

E vorba mai mult de neputinta sufletelor de a-si indrepta dorinta spre comuniunea cu Dumnezeu ca bun spiritual, ramanand intr-un continuu regret ca nu se mai pot bucura de placerile materiale sau ale orgoliului cu care s-au obisnuit in mod exclusiv. In acest sens, Sfantul Ioan Damaschinul afirma: "Spunem ca chinul acela nu e nimic altceva decat focul poftei nesatisfacute", altfel spus cand spune ca focul iadului consta in poftele care nu-si gasesc materia pentru a se satisface.

Dragostea dumnezeiasca este focul care nu se stinge niciodata, iar dispozitia si suferinta sufletului in prezenta lui Dumnezeu, pe care Il respinge, poate fi "viermele neadormit" de care este vorba in Biblie.

| VelaJohnny a răspuns (pentru milan9):

Ezechiel 18:4 „Sufletul care păcătuieşte, acela va muri." Moartea e descrisa in Eclesiastul 9:5, 6, 10. Legat de iad, spune-mi parerea despre versetele astea doua, sa vad daca se leaga.
Apocalipsa 20:13, 14
„Marea i-a dat înapoi pe morţii din ea, moartea şi iadul i-au dat înapoi pe morţii din ele. Şi au fost judecaţi fiecare după faptele lui. 14 Iar moartea şi iadul au fost aruncate în lacul de foc. Aceasta înseamnă moartea a doua: lacul de foc."
Din moment ce iadul i-a dat afara pe morti, si iadul a fost aruncat in groapa cu foc, in opinia ta, iadul a fost aruncat in iad dupa ce mortii au fost scosi din el? Si Ezechiel arata ca sufletul moare, ca si consecinta a pacatului. Nicaieri nu scrie in Biblie de suflet nemuritor. Ca avem vesnicia in inima, nu are nici o legatura cu subiectul asta. In fine, nu am asteptari de la tine.

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

In Ezechiel 18, 4 este prezentat DOAR UNUL sensurile pe care le are cuvantul "suflet". Cuvântul "suflet" ARE ÎN BIBLIE MAI MULTE ÎNŢELESURI:

1). uneori se referă la VIAŢA (trupului) unei persoane;
2). alteori la PERSOANA însăşi;
3). iar în alte cazuri se referă la PARTEA LĂUNTRICĂ CE SUPRAVIEŢUIEŞTE MORŢII OMULUI!

Gruparea adventista în mod conştient greşit neagă această ultimă semnificaţie a cuvântului "suflet". Dar sunt contrazişi de toate celelalte versete referitoare la suflet ale Bibliei:
- "Şi Iisus i-a zis: Adevărat grăiesc ţie, astăzi vei fi cu Mine în rai." Luca 23, 43;
-"Şi ca pulberea să se întoarcă în pământ cum a fost, iar sufletul să se întoarcă la Dumnezeu, Care l-a dat." Ecclesiast 12, 7
-"Şi a murit săracul (Lazar) şi a fost dus de către îngeri în sânul lui Avraam." - Luca16, 22;
- "Nu vă temeţi de cei ce ucid trupul şi după aceea nu vă mai pot face nimic. Am să vă spun de cine să vă t temeţi: temeţi-vă de Acela care după ce a ucis, are puterea să arunce în gheenă; da, vă spun, de Acesta să vă temeţi" (Luca 12, 4-5). Textul ne spune că după moartea omului, el poate fi aruncat în gheenă. Dacă nu ar mai rămâne nimic după moarte, aşa cum pretind unii, ce mai poate fi aruncat în gheenă? Etc...

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Versetul Iezechiel 18, 4 nu se referă la nici o moarte a sufletului! Nici un verset al Scripturii nu se referă la vreo moarte a sufletului! Ceea ce ignoră cu desăvârşire gruparea "martorilor lui Iehova" este procentul copleşitor al exprimării "figurate", simbolice, polisemantice, întâlnite în Biblie! thinking

Cuvinte precum "viata", "moarte", "lumina", "intuneric", "frate" au O BOGATIE POLISEMANTICA deosebita... thinking

Dacă ne uităm la context observam in Iezechiel 18, 4 faptul că israeliţii murmurau împotriva lui Dumnezeu, citând un verset care zicea: "Părinţii au mâncat struguri acri şi copiilor li s-au strepezit dinţii" (vers. 2) - ei se plângeau de faptul că pedeapsa pentru ceea ce a făcut tatăl, cade asupra urmaşilor săi!

Iar versetul 4 vine ca un răspunsul al lui Dumnezeu la această problemă de mai sus: "Cel ce a păcătuit, acela va muri"- CU SENSUL DE COMPROMITERE (în sensul că va fi ÎNVINOVĂŢIT, PEDEPSIT sau se va COMPROMITE din cauza păcatelor sale, nu pentru "ale altora").

- Scriptura spune: "Deoarece Eu judec toate sufletele - părinţi şi copii - regula Mea este aceasta: fiecare om va „muri" pentru păcatele sale (va răspunde sau se va compromite pentru faptele sale proprii- "nu ale altora")"

În text nu se vorbeşte despre condiţia, starea în care se va afla omul mort ci numai despre CAUZA CĂDERII sau COMPROMITERII sale.
Dovada:
Facere 2, 7: "Atunci, luând Domnul Dumnezeu ȚĂRÂNĂ (1.) din pământ, a făcut pe om şi A SUFLAT (și) în faţa lui SUFLARE DE VIAȚĂ (2.) şi s-a făcut omul fiinţă vie."
Și...
"Şi ca PULBEREA (1.) pulberea să se întoarcă în pământ cum a fost, IAR SUFLETUL (2.) să se întoarcă la Dumnezeu, Care l-a dat." Ecclesiast 12, 7 Etc...

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Toate sufletele sunt vesnice!
Dumnezeu NU şi-a propus in bunatatea lui să distrugă, să nimicească vreun suflet.
Un suflet nu poate fi ucis, dar in schimb un suflet se poate compromite singur prin neimplinire, prin esec...
Pierderea mantuirii si colaborarea cu demonii este cel mai mare esec al libertatii omului.

În primul rând, Dumnezeu este Iubire şi a creat totul pentru VEŞNICIE. Sufletele sunt vesnice. Noi avem privilegiul dar şi responsabilitatea de a ne "configura" şi alege starea acelei veşnicii. Nimeni altcineva în locul nostru.

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Unii prin prisma religiei diferite de creştinism, afirmă în mod greşit că "moartea a doua" ar înseamna "distrugere eternă", dar nu este acesta sensul biblic!

Dacă apostolul a spus "moartea a doua", imediat te întrebi de ce mai este necesară "a doua"? Doar pentru ca sufletul să mai fie înviat pentru vreo câteva minute iar apoi să moară iar, ca o demonstraţie ritualică "a la Champs Elysee", şi gata? Nu putea fi "rezolvată" problema de la început?

"Moartea a doua" se referă la în schimb la "pierderea", COMPROMITEREA SUFLETULUI, nefericirea lui veşnică, pierderea mântuirii!

Pierderea sau starea de "moarte" a sufletului semnifică ÎNVINOVĂŢIREA, PEDEPSIREA sau COMPROMITEREA din cauza păcatelor sale! Folosirea unui cuvânt dur ("moarte") pentru a arăta "dezastrul", "pierderea", "compromiterea" sufletului, avea ROL STILISTIC!

Iar Biblia ştim că ABUNDĂ în toate procedeele artistice, posibile şi imposibile învăţate de noi la literatură – pentru ca acesta era stilul specific general al gândirii evreilor şi al naratoului evreu!)
Cuvântul dur "MOARTE"este folosit pentru a arăta gravitatea acestei căderi, tot la fel cum METAFORA "VIAŢĂ" înseamnă tot ce este bun, frumos şi dezirabil!

Scriptura nu este tocmai o carte ușor de înțeles și accesibilă oricui. Din acest motiv există astăzi vreo 40.000 de versiuni greșite de interpretare a ei (din moment ce mesajul lui Dumnezeu nu poate fi decât unul singur, lipsit de contradicții).

Din cele 31124 versete ale Bibliei, ESTE DE AȘTEPTAT ca unele să fie dificil de înțeles, înțelese doar într-un context mai larg, într-un cadru care garantează lipsa de greșeală (Biserica - "slăvită, NEAVÂND PATĂ sau ZBÂRCITURĂ, ORI ALTCEVA DE ACEST FEL, ci ca să fie sfântă şi FARĂ DE PRIHANĂ."- Efeseni 5, 25)
Situația în care este trădat mesajul original devine EREZIE – cazul în care versetele sunt RĂSTĂLMĂCITE și SCOASE DIN CONTEXT.

Polisemia cuvintelor este des întâlnită în Sf. Scriptură, şi la fel, limbajul metaforic stilizat. În întreaga Scriptură întâlnim limbajul simbolic, dar Apocalipsa este prin excelenţă o carte ce excelează într-un limbaj artistic dificil de înţeles!

| VelaJohnny a răspuns (pentru milan9):

Nu ma obosesc sa citesc tot ce imi scrii, nu te obosii sa imi scrii romane happy Apoi, cine poate pacatui? Trupul? Partea launtrica? Sau persoana? Ce vina are partea launtrica pentru faptul ca eu am decis sa fac ceva rau? Eu, persoana din mine sunt vinovat, si eu platesc. Nu ma mai obosesc sa imi bat capul. Continui sa te ascunzi de lumina, problema iti apartine.

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

"Sunt strâns din două părţi: aş dori să mă mut şi să fiu cu Hristos, deoarece asta ar fi cu mult mai bine. Dar pentru voi este mai necesar să rămân în trup" (Filipeni 1, 23-24)., etc...
Dacă existenţa lui Pavel alături de Hrisos în viaţa de dincolo, ar fi mult mai bună rezultă de aici că este o existenţă CONŞTIENTĂ în care sufletul nu dispare pur şi simplu.

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

In timp ce "martorii lui Iehova" neaga vesnicia (nemurirea) sufletului, SUNT CONTRAZISI la fiecare pas de Biblie, de textul Sfintei Scripturi.

Iata doar doua exemple:
Matei 25, 46: Şi vor merge aceştia la osândă VEŞNICĂ, iar drepţii la VIAŢĂ VEŞNICĂ.
Daniel 12, 2: Şi mulţi dintre cei care dorm în ţărâna pământului se vor scula, unii la VIAŢĂ VEŞNICĂ, iar alţii spre ocară şi ruşine vesnica.

| VelaJohnny a răspuns (pentru milan9):

Ultimele versete te contrazic si nu te sustin. Matei spune ca vor merge la osanda, dar osanda poate fi si moarte happy Daniel spune ca se vor ridica din tarana, deci din moarte, la viata. Nu ai nici o baza, si ignori unele versete precum Eclesiastul si Ezechiel thinking ma intreb de ce? Nu iti convine partea aceea a Bibliei? Legat de Pavel, nu ai nici o idee la ce se referea prin faptul de a ramane in trup. Nu am pofta sa caut versetele care lamuresc situatia ca oricum nu merita, irosesc timpul si energia cu un om care accepta doar ce ii convine din Biblie, si restul arunca la gunoi. Oricum, pe langa Ezechiel unde spune ca sufletul moare, iti mai dau un verset unde spune de suflet mort. Da-mi si tu un verset unde scrie ca sufletul e vesnic, si nu verset interpretabil, sa scrie concret cum scrie ca sufletul moare dupa cum ti-am dat eu versetul si iti mai dau unul acum. Daca nu ai dovezi ca sufletul e nemuritor, nu vad pe ce te bazezi tu. Numere 6:6 „În toate zilele în care se păstrează separat pentru Iehova, să nu se apropie de niciun suflet mort."

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Referitor la nonsensurile exprimate de @VelaJohnny, sunt foarte multe lucruri de spus...
- Osanda NU "poate fi si moarte" atunci cand se spune ca este vesnica...
"Martorii lui Iehova" sunt lipsiti de cea mai elementara logica daca afirma astfel de nonsensuri. Asta pentru ca moartea ca extinctie nu este vesnica. Biblia afirma in schimb "osândă VEŞNICĂ"- lucru care NU se refera la "moarte".
Acea osanda nu este nimic altceva decat INDEPARTARTAREA de Dumnezeu...

 - Cand Daniel spune ca "se vor ridica din tarana" -se refera la TRUP, si NU la suflet. Sufletul este nemuritor.

- Ezechiel NU spune ca sufletul moare,
Versetul Iezechiel 18, 4 nu se referă la nici o moarte a sufletului! Din CONTEXT reiese faptul că israeliţii se plângeau de faptul că pedeapsa pentru ceea ce a făcut tatăl, cade asupra urmaşilor săi! (citând un verset care zicea: "Părinţii au mâncat struguri acri şi copiilor li s-au strepezit dinţii" -vers. 2)
In acest CONTEXT (dificil de înţeles pentru o anumită grupare necreştină), versetul 4 vine ca un răspunsul al lui Dumnezeu la această problemă de mai sus: "Cel ce a păcătuit, acela va muri" (în sensul că DOAR acela va fi învinovăţit, pedepsit sau se va COMPROMITE din cauza păcatelor sale).
Exprimarea METAFORICĂ este foarte des întâlnită în Biblie. Dar lipsa de cultură lingvistică a dus la interpretări eronate ale ei, la apariţia a zeci de mii de feluri de interpretări si secte.

- Versetul Numerii 6, 6 este TRADUS GRESIT de "martori". Aceasta este variANTA CORECTA: „În toate zilele în care se păstrează separat pentru Iehova, să nu se apropie de niciun TRUP (nu spune nimic de suflet) mort."

- Nimeni nu ignora Eclesiastul si Ezechiel. Acestea sunt doar carti vechi pe care "martorii" leinterpreteaza gresit, dupa ureche. Sunt prea complicate pentru ei.

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Sufletul - se refera uneori si la PUTEREA VIEŢII ORGANICE (inferioare), in timp ce "spiritul" se refera in mod exclusiv la puterea VIEŢII SPIRITUALE (superioară, raţională).

Astfel, în acord perfect cu limbajul metaforic, simbolic, preponderent al Scripturii, PSIHICUL este numit uneori doar "SUFLET" dacă în viaţă nu depăşeşte "strictul trupesc", şi se numeşte " SPIRIT" (DUH) dacă se ridică prin "har" şi stăruinţă în bine la o viaţă ce depăşeşte "naturalul". Opoziţia nu este structurală sau fiinţială, ci doar "de nuanţă".

CA DOVADĂ, despre această "opoziţie" între omul duhovnicesc (spiritualizat) şi cel neduhovnicesc (nespiritualizat, "trupesc") se vorbeşte şi în I Corinteni 2, 14-15; I Cor.15, 45-46; Galateni 5, 16-17, etc...

Iată doar alte trei din zecile de versete Scripturale care pun în evidenţă MAREA DIFERENŢĂ dintre "trup" şi "suflet" (duh, spirit):

- "Ci eu, deşi departe CU TRUPUL, însă de faţă CU DUHUL, am şi judecat, ca şi cum aş fi de faţă, pe cel ce a făcut una ca aceasta:" I Corinteni 5, 3
- " Să daţi pe unul ca acesta satanei, spre pieirea TRUPULUI, ca DUHUL să se mântuiască în ziua Domnului Iisus." I Corinteni 5, 5
- " Şi este împărţire: şi femeia nemăritată şi fecioara poartă de grijă de cele ale Domnului, ca să fie sfântă ŞI CU TRUPUL şi cu DUHUL." - Corinteni 7, 34

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Nici un verset al Bibliei nu sustine ca sufletul moare! Exceptând propaganda eronată a sectei "martorilor lui Iehova", nici un verset al Scripturii nu se referă la vreo moarte a sufletului!
Ceea ce "martorii lui Iehova" nu stiu si nu vor dori sa stie vreodata (chiar daca la scoala se invata incepand cu clasa a III-a... thinking) este faptul ca EXPRIMAREA METAFORICA are mii de ani vechime. thinking Ceea ce ignoră cu desăvârşire gruparea aceasta este faptul ca Biblia foloseste un procent COPLESITOR de exprimari METAFORICE, simbolice, polisemantice, etc...

Astfel, cuvântul "suflet" ARE ÎN BIBLIE MAI MULTE ÎNŢELESURI:

1). uneori se referă la VIAŢA (trupului) unei persoane;
2). alteori la PERSOANA însăşi;
3). iar în alte cazuri se referă la PARTEA LĂUNTRICĂ CE SUPRAVIEŢUIEŞTE MORŢII OMULUI!

Gruparea "martorilor lui Iehova" neaga în mod conştient greşit această ultimă semnificaţie a cuvântului "suflet". Dar sunt contrazişi de toate celelalte versete referitoare la suflet ale Bibliei:
- "Şi Iisus i-a zis: Adevărat grăiesc ţie, astăzi vei fi cu Mine în rai." Luca 23, 43;
-"Şi ca pulberea să se întoarcă în pământ cum a fost, iar sufletul să se întoarcă la Dumnezeu, Care l-a dat." Ecclesiast 12, 7
-„Toate le-a făcut Dumnezeu frumoase şi la timpul lor; El A PUS ÎN INIMA LOR (a tuturor) şi VEŞNICIA, dar fără ca omul să poată înţelege lucrarea pe care o face Dumnezeu, de la început până la sfârşit."- Ecc. 3, 11
-"Şi a murit săracul (Lazar) şi a fost dus de către îngeri în sânul lui Avraam." - Luca16, 22;
- "Nu vă temeţi de cei ce ucid trupul şi după aceea nu vă mai pot face nimic. Am să vă spun de cine să vă t temeţi: temeţi-vă de Acela care după ce a ucis, are puterea să arunce în gheenă; da, vă spun, de Acesta să vă temeţi" (Luca 12, 4-5). Textul ne spune că după moartea omului, el poate fi aruncat în gheenă. Dacă nu ar mai rămâne nimic după moarte, aşa cum pretind unii, ce mai poate fi aruncat în gheenă? Etc...

| VelaJohnny a răspuns:

Nu stiu cum o sa sune, probabil a favoritism thinking dar de exemplu, se fac afirmatii care nu au la baza Biblia. Dau exemplu cu starea mortilor, multi cred ca mortii sunt constinenti si vad ce se intampla dupa ce mor, insa nu are la baza Biblia afirmatia asta.

| anonim_4396 explică (pentru VelaJohnny):

Ti-am zis recent, crestinismul e impartit in 40000 de ramuri (+/-) si fiecare zice o chestie anume. Nu poti tu pretinde ca celelalte ramuri nu se bazeaza pe biblie deoarece ramura ta a interpretat acea carte intr-un anumit fel. Si ei zic la fel despre tine.

"probabil a favoritism"... da. Totusi, raspunde la intrebarile din postare. Nu le discrimina ca nu-i frumos.

| VelaJohnny a răspuns (pentru anonim_4396):

Oke scuze big grin happy totusi, intreb din nou, raspunde-mi in privat eventual, ce interpretare sa fie in Eclesiastul 9:5? Spune cat se poate de clar.

| anonim_4396 explică (pentru VelaJohnny):

Ce relevanta are un pasaj? Cei care vorbesc despre diverse variante care se intampla dupa moarte nu se iau doar dupa un pasaj ci dupa mai multe.

| VelaJohnny a răspuns (pentru anonim_4396):

laughing nu e singurul verset, cel din Eclesiastul. Multe versete il sustin. Istoria sustine ceea ce afirm. Dar nu vreau sa dezbat subiectul asta happy

| anonim_4396 explică (pentru VelaJohnny):

Dupa cum am zis, crestinismul e impartit in 40000 de ramuri. De ce? Pentru ca fiecare interpreteaza biblia intr-un anumit fel. Tu zici ca ceilalti gresesc, ceilalti zic ca tu gresesti.

Tu oferi un pasaj, altii ofera alte pasaje.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Rezultate experimentale, matematica, fizica si logica.

De asemenea siteul asta este cel mai bun prieten pe care trebuie sa il ai:

https://yourlogicalfallacyis.com/

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Raspuns irelevant.

| Eduard196 a răspuns:

Daca asculti doar ce zic preotii iar tu nu studiezi e credulitate. Daca studiezi tu sa vezi daca e adevarat ce zic preotii sau oricine altcineva si mai ales daca iti bazezi crezul pe niste dovezi clare si adevarate aia e credinta.

| ἶῆfἶῆἶƮყ a răspuns:

U EITHER EVOLVED OR SOMEONE CREATED U< NO IN BETWEEN.

https://www.youtube.com/......tps?/watch

I can tell u GOD ANSWERD MY PRAYER U WON’T BELIEVE. I DON’T BELIEVE SCIENCE CAUSE JESUS IS ALivE, SO, A SIDE OF SCIENCE SAID WE EVoLveED OTHER NOT.
u can’t have them both. Someone is lying to u. WHOM SHALL WE TRUST
ALso u fail to reason. as much as u deny God. All He said in Bible fulfiled
u believe what u want truth is truth. someone lies because it said we evolved but wait we didn’t. ur science is not so sure of itslf

Red Sea Crossing - Found! The Bible tells us that around 3500 years ago, Moses parted the Red Sea and led the Israelites out of Egypt across to the other side. As the Egyptian chariots crossed after them in pursuit, God caused the wheels to come off the chariots and the waters to recede upon them, drowning all Pharaoh’s army. The location of the crossing has been discovered, with chariot wheels, horse and human remains found scattered on the seabed. Find out more.
Mt Sinai - Found! The Bible tells us that after Moses brought the Israelites across the Red Sea, the Angel of God led them to a mountain named Mt. Sinai (aka Mt. Nebo) where God descended on the mountain "in fire". Exodus says, "the smoke billowed up from the mountain like smoke from a furnace". Sounds pretty hot, so if this really happened we should be able to find a mountain in that area with a burnt and blackened top. In the Bible, the Apostle Paul tells us Mt. Sinai is in Arabia. Mt. Sinai has definitely been discovered in modern day Saudi Arabia (see it on Google Earth!). Find out more.
Dinosaurs and humans co-existed. There is a large body of evidence that man has seen living dinosaurs even up to recent times. Find out more.
5 different people groups trace their ancestry back to Noah or his sons. Find out more.
Molecule-to-Man Evolution is impossible. Modern biology proves beyond doubt that Darwinian evolution is simply not possible. Find out more.
Giant Sequoia trees are one of the oldest living trees on earth - and they never die. See how they are living proof of the Great Flood 4500 years ago. Find out more.
354 Prophecies Fulfilled in Jesus Christ
"Lo, I come: in the volume of the book it is written of me" (Psalm 40:7).
"The testimony of Jesus is the spirit of prophecy" (Revelation 19:10).
"…all things must be fulfilled, which were written in the law of Moses, and in the prophets, and in the psalms, concerning me" (Jesus Christ, Luke 24:44).
"For had ye believed Moses, ye would have believed me: for he wrote of me."(Jesus Christ, John 5:46).
"To Him give all the prophets witness" (Acts 10:43).
According to the Scriptures "Moreover, brethren, I declare unto you the gospel… By which also ye are saved… unless ye have believed in vain. For I delivered unto you first of all that which I also received, how that Christ died for our sins according to the scriptures; And that he was buried, and that he rose again the third day according to the scriptures" (1 Corinthians 15:1-4)
http://www.6000years.org/frame.php?page=home
#jesus rules over the repentent heart
Evolution HOAX debunked
https://www.youtube.com/watch?v=nz93Io7Zt0s

| anonim_4396 explică (pentru ἶῆfἶῆἶƮყ):

"NO IN BETWEEN."... cine te-a mintit?

Lasa engleza ca nu esti inca la acest nivel.