| anonim_4396 a întrebat:

Legat de "pomul cunoasterii", la ce fel de cunoastere se refera? Doar la capacitatea de a distinge binele de rau? Am vazut undeva cum ca se refera la "inteligenta, moralitate si cunoasterea sexuala".

6 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Eu cred ca se refera la cunoasterea binelui si a raului.

| mihaibrasov a răspuns:

Intr-adevar e vorba de sexualitate. Dar cauta singur detaliile. Sau intreaba-ma pe privat si iti raspund.

| danut a răspuns:

Se refera la cunoasterea caracterului individual, la dorinta de a RESPECTA sau nu cerinta lui Dumnezeu, la "dorinta" de a fi AIDOMA Creatorului, de a fi Dumnezeu sau cel putin asemanator cu El.

| AxyTM a răspuns:

Dupa parerea mea, aceasta cunoastere reprezinta tot ceea ce noi stim astazi. Inainte de a manca din acel pom, ei nu se rusinau desi erau goi. Deci inseamna ca omul era perfect, insa pomul l-a facut imperfect dandu-i ganduri, sentimente si idei pacatoase. parerea mea xD

| martzian a răspuns:

Scuze, abia acum vad intrebarea. Ti-am raspuns la postarea in care ai reluat-o.

| ashta a răspuns:

Cred ca ai vazut rau!rolling on the floor))laughing))