| Inferno a întrebat:

Lucrurile se intampla cu un scop anume sau in mod intamplator datorita unor cauze ce provoaca un efect?
Argumentati-va raspunsul.

19 răspunsuri:
| shadovv a răspuns:

Lucrurile se intampla pentru ca vrea cineva sa se intample. Universul se intampla pentru ca vrea Creatorul acestuia sa se intample. Eu apas pe taste pentru ca vreau acest lucru.

| sabin89 a răspuns:

Daca o veverita sare de pe un copac pe altul, nu cred ca va zice nimeni ca s-a intamplat asta cu un scop anume. Daca o frunza cade aici si nu cu 2 cm mai incolo, iar asa, nu cred sa aiba vreo semnificatie anume.

| anonim_4396 a răspuns (pentru sabin89):

Ba a existat un scop anume:sa se fereasca de un pardator, sa ajunga la hrana, sa ajunga la scorbora unde are culcusul, etc.
Si caderea frunzei "cu 2 cm. mai incolo"are o semnificatie:greutatea frunzei, adierea vantului, etc.

| danay72 a răspuns:

Nu din cauza unui destin ci esti in locul nepotrivit in momentul nepotrivit.Eclesiast9:11

| RAY a răspuns:

Daca eu fierb apa si ies aburi este un scop divin in asta? desigur ca nu, totul este cauza -efect, de fapt chestia asta o stiau si greci

uite un documentar despre socrate si atena http://www.youtube.com/watch?v=MDRx9i-Jsoo

| milan9 a răspuns:

Dacă se întâmplă datorită unor cauze atunci nimic nu este întâmplător!

| M25M a răspuns:

Depinde din ce perspectiva vezi lucrurile. Daca vrei sa atribui un scop intamplarilor vei crede aceasta, daca vrei sa evaluezi actiunile din prisma relatiei cauza-efect atunci vei crede teorie aceasta.
Personal cred in a doua varianta.

| reihiuke a răspuns:

Amandoua la fel. Te duci la piata sa cumperi rosii cu un scop. Ma duc la un prieten cu alt scop. Daca ne intalnim, asta e ceva intamplator.

Observi ca noi gandim numai in extreme si nu suntem capabili sa percepem 2 lucruri ca fiind pe nivele diferite? Mereu gandim in modul "ori aia, ori aia."

| IoanieCriminalul a răspuns:

Lucrurile se se intampla in mod intamplator datorita unor cauze pentru ca asa ii.

| TrentonChase a răspuns:

Sunt foarte curios sa imi spui parerea ta happy

| unul1 a răspuns:

Daca am avea un scop am fi ca intr-un film, am avea un scenariu ce trebuie indeplinit. Deci eu cred in varianta 2.

| YourFrinedlyNeighborhoodAtheistman a răspuns:

Faptul că noi privim ca observatori totul din jurul nostru ca un tipar "cauză-efect" nu înseamnă că e adevărat.
Dacă un daltonist vede lumea fără culori, nu înseamnă că aşa şi este.

| anonim_4396 a răspuns (pentru YourFrinedlyNeighborhoodAtheistman):

Nu exista "efect" fara o "cauza". Faptul ca un daltonist percepe eronat culorile (efectul) este datorita defectiunilor organului sau de perceptie (cauza).

| YourFrinedlyNeighborhoodAtheistman a răspuns (pentru anonim_4396):

Ţi se pare că omul e o entitate perfectă de eşti aşa convins că vedem totul aşa cum trebuie?
Eşti a mia dovadă care o văd că omul se crede aşa important, buricul universului, egoncentrist, etc. Trebuie să-ţi reamintesc că adevărul e obiectiv şi nu e sponsorizat de părerile tale sau ale altcuiva subiective?
Adevărul n-are nevoie de aprobarea ta.

| anonim_4396 a răspuns (pentru YourFrinedlyNeighborhoodAtheistman):

Tot ce-mi reprosesi nu are absolut nici o legatura cu ce am spus eu despre legatura obligatorie cauza-efect, pe care tu nu o intelegi. Vorbesti atat de mult despre adevar incat te rog sa-mi spui ce intelegi TU prin adevar.Crezi ca-mi vei raspunde?

| YourFrinedlyNeighborhoodAtheistman a răspuns (pentru anonim_4396):

Adevărul nu-l vom cunoaşte niciodată.
Iar ce crezi tu că e adevăr e o minciună subiectivă făcută sau adoptată special pentru aţi satisface egoul.

| anonim_4396 a răspuns (pentru YourFrinedlyNeighborhoodAtheistman):

Pai daca "nu-l vom cunoaste niciodata", cum putem sa stim ca este adevar sau nu? Totusi, cred a ti-ai format macar o parere despre cum putem identifica adevarul, pentru a nu fi indusi in eroare.In cazul in care vei continua sa eviti un raspuns transant, ma face sa concluzionez ca folosesti notini despre care nu ai o viziune clara.

| Mișika a răspuns:

Sper ca nu gresesc, dar cred ca aici nu sunt doua intrebari, ci de fapt un raspuns dupa care urmeaza intrebarea.

| ImmaDucK a răspuns:

Nu am nici un motiv sa cred ca lucrurile se intampla cu un scop anume.
Mai degraba oamenii cauta un scop pentru lucrurile care se intampla.
Deci lucrurile se intampla in mod intamplator datorita unor cauze ce provoaca un efect.