| anonim_4396 a întrebat:

Ludwig Feuerbach: Dumnezeu nu este altceva decat esenta obiectivata a omului; adica nu Dumnezeu l-a creat pe om, ci omul creeaza ideea de Dumnezeu.

Ce credeti?

13 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Eu nu inteleg partea cu "esenta obiectva".
"Esenta obiectiva" a omului consta in capacitatea de a distorsiona lumea reala invnetand personaje mitologice? Asta nu suna a "obiectiva".

| Narcis2007 a răspuns:

Eu sunt de acord

| RAY a răspuns:

Perfect de acord,.si freud spunea la fel daca ne referim la constinta umana/subconstinta

| milan9 a răspuns:

Credem ca atunci cand Homer a dorit sa scrie Illiada, a fost suficient doar sa scape din greseala calimara pe jos pentru ca instantaneu foile sa se umple de versuri si rime, de continut plin de sens intr-un perfect acord gramatical... thinking

Ipoteza a doua, aceea a asa-zisei "generari spontane" a unei "NATURI" complexe ce contine miliarde de miliarde de structuri perfect armonizate este evident mult mai neverosimila... happy

| Mădă0611 a răspuns (pentru milan9):

"perfect armonizate", ce e perfect armonizat? Sau ce e perfect?

| Alcyon a răspuns:

Boring

| anonim_4396 explică (pentru Alcyon):

laughing stiu, daca nu am zis ceva "distractiv" sau inteligen gen " hai la biserica". ce sa fac si eu

| Inferno a răspuns (pentru Alcyon):

If you don't have a brain...

Răspuns utilizator avertizat
| Sl1pKnoT a răspuns:

Nu stiu cine zicea: Pasarile ce cresc in colivie considera ca a zbura este o boala.
Pare destul de corect.