| anonim_4396 a întrebat:

M-am uitat si pe google nimeni nu este interesat de cum s-a creat energia? se stie ca nu o poti crea/distruge dar la inceput era o cantitate infinita cum o aparut ea? daca sunteti atei sa nu-mi spuneti ca nu v-ati intrebat asta vreodata intrebarea e simpla energia e materie / materie = energie dar frate energia cum o aparut de unde? dau voturi /fundita

Răspuns Câştigător
| Shaddar a răspuns:

Rapplex are dreptate. Exista cateva teorii, dar toate necesita o intelegere mai profunda a conceptelor ce intra in discutia fiecaruia dintre ele.Ai foarte multe detalii legate de mecanica cuantica, geometrie riemanniana si fizica particulelor.Te poti documenta, nimeni nu zice nu, dar sincer nu stiu cati oameni inteleg cu adevarat rezultatele pentru ca nu au toate cunostintele.Iti recomand sa mai astepti putin pentru ca cei de la LHC spera ca in 2012 sa observe bosonul Higgs( cea mai mica parte dintr-un camp care se presupune ca interactioneaza cu particule subatomice si le da masa pe care o au ). Cand vor observa bosonul, presupun ca vor explica si pe intelesul muritorilor de rand.

| anonim_4396 explică (pentru Shaddar):

Astept 2012 atunci multumesc pentru raspuns

| Shaddar a răspuns (pentru anonim_4396):

Cu placere.

7 răspunsuri:
| Rapplex a răspuns:

Nu cred ca cineva de pe TPU iti va raspunde corect, deoarece nimeni nu are calificarea in acest domeniu.Te-ar putea convinge mai bine un fizician, de exemplu S.Hawking, care e expert in problemele astea.

| mihaibrasov a răspuns:

N-a aparut, a existat dintotdeauna. Tu trebuie doar sa intelegi ca nu poti intelege notiunea de infinit.

| SGFlorinel a răspuns:

Din punct de vedere științific, energia este o mărime care indică capacitatea unui sistem fizic de a efectua lucru mecanic când trece printr-o transformare din starea sa într-o altă stare aleasă ca stare de referință

specifications, technical specifications, technical data, presentations, mobile phones, gsm, accessories, review - www.games-hd.com

| anonim_4396 explică (pentru SGFlorinel):

Raspunsul tau mi-a dat alta idee dar materia cum o aparut

| creniceannicoleta a răspuns:

Eu nu sunt asa interesata de energia asta, acum care o fi electrica? ca oricum o platim