| anonim_4396 a întrebat:

Ma adresez crestinilor:

Inainte sa incep vreau sa exemplific faptul ca nu e atac la persoana...

Va rog comparati termeni:

SATANÍSM s. n. 1. caracter, atitudine satanică. 2. cult consacrat lui Satana și răului. 3. tendință în literatura romantică de a lua ca motiv de inspirație diavolul; demonism (2). (< fr. satanisme)

ATEÍSM n. Concepție care respinge religia și existența oricărei divinități. /

La scoala au aflat toti colegii ca sunt atee. O reactie,as putea spune normala, tipic crestinilor. Dar cand am auzit cuvantul "satanista" am izbucnit! mai voi stiti ce inseamna "satanism" si "ateism"? cautati in dex si comparatile apoi cand va dati seama ca ati gresit cred ca ateii merita niste scuze.
Pe aici si in ziua de zi cu zi sunt foarte multi "credinciosi" care nici macar nu au citit biblia dar care vor sa ma faca sa cred in ea. Eu zic sa va uitati la voi,la cat de "buni" crestini sunteti,apoi incearca sa ma faci crestina daca mai poti. La voi intervine contrastul dintre aparenta si esenta. Facebook-ul a fost infintat de un ateu si tot gasesc pagini tampite cu Iisus si D-zeu, cautati mantuirea pe facebook? cat de buni crestini sunteti? Puneti-va aceasta intrebare, apoi, ce zici? mai vrei sa incerci sa ma faci sa cred? Nu puteti inceta cu toate injurile?
Toate acestea mi se par stupide, imature si nu isi au rostul.
Credeti ca asa-zisul vostru zeu isi doreste sa stati toata ziua pe facebook sau TPU sa injurati atei?
http://www.youtube.com/watch?v=KjdHhqWKqBw

44 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Crestini cred in dumnezeu din propiu interes nu de altceva, satanisti in diavol la fel, ateii nu cred in nici o zeitate pentru ca nu avem nevoie de ajutor ne descurcam singuri, nu trebuie sasi fie rusine ca esti atee este o mandrie sasi recunosti adevarata naturala rationala si logica

| Essencest11 a răspuns (pentru RAY):

Cand am spus ca mi-e rusine? Sunt mandra ca la varsta mea sunt in stare sa gandesc! happywinking

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Sa ineleg ca diavolu tea luat candva sub stapanire?

| Exilee a răspuns (pentru Essencest11):

Imi cer scuze, eram curios doar. Nu intentionam sa trezesc anumite conflicte.

| contαbαndonαt a răspuns (pentru Exilee):

Nu te chinui sa-mi dai un reply, oricum stiam ca nu esti in stare.

"Si eu am fost elev. Vreau sa stiu cu cate 2 puncte am depasit-o. Nimic mai mult. " - Exilon
Poftim?! Mai intai iei o copila la misto in bataie de joc si dupa ce ai vazut ca ti-a atras lumea atentia pe aici apari cu "scuze, eram doar curios"?! Nu zau.Cata minte trebuie sa ai sa te iei de un copil pe care nu-l cunosti deloc, care nu ti-a zis, tie personal, absolut nimic si care si-a pastrat un limbaj decent? Te ascult.Ori stii ce? Las-o balta, ca oricum nici la acest reply nu vei fi in stare sa-mi rasp.happy
Vai de tine...Mi-e mila deja.Esti plin de ura si dispret dar te arunci in fata ca ipocritul cum ca ai face parte dintr-o doctrina a iubirii si a mantuirii (mantuire pe ce? pe bani?), cum ca Zeul tau ar fi calea spre fericire si salvare cand colo nu stii decat sa ameninti lumea cu judecata de apoi, da, da...te-am vazut!

"Este alegerea ta, dar asta nu inseamna ca vei scapa de judecata." - Exilon
Sa inteleg ca mai nou ii ameninti pe toti cei ce aleg sa creada in cu totul altceva decat tine? Asta sa inteleg? La asta esti tu bun? Si mai ai tupeul sa te numesti om inteligent pentru ca dupa cum a spus si Mada nu notele scolare te fac, ci ceea ce esti tu in afara scolii, ca tot te laudai pe aici ca ai avut numa' 9-10 pe linie.Bravo tie dar asta nu-i o dovada de inteligenta ci de ascultare si vointa.Si apropo, nu era un pacat sa te lauzi?
Oricum, imi inspiri antipatie si nu doar mie deoarece:

„Vezĭ paĭu din ochĭu altuĭa, și nu vezi bîrna din ochiu tăŭ, vezĭ un mic defect al altuĭa, și nu vezĭ altu maĭ mare al tău."

P.s.: Daca eram o pers. nesimtita te faceam direct stupid (sa nu spun altfel) si incheiam `citatul`, dar nu sint.Eu mereu imi argumentez rasp. melehappy deci vezi cum tii le argumentezi si tu pe ale tale atunci cand jignesti.

O zi buna.

| Exilee a răspuns (pentru contαbαndonαt):

Off. Cum as putea oare sa ma revansez?
De acord. Dar as vrea sa stiu: in intrebarea pe care i-am adresat-o acestei fete s-au gasit cateva mici "urme" de "dispret/ura" cum spui tu? Eram curios doar din pricina faptului ca si-a postat la avatar o poza cu diploma si in rest nimic mai mult.

| contαbαndonαt a răspuns (pentru Exilee):

Vad ca nu ma-i inteles, si am sa clarific lucrurile:

1.Nu e vorba doar de comentariile (tale) postate la aceasta pagina ci de comentariile tale-n general, ai chef sa-ti dau copy-paste la toate sa vezi ca nu eu ma insel? Ti-am spus deja, eu cand affirm un anumit lucru despre cineva/ceva, cand acuz aduc neaparat si argumente stabile pentru ceea ce mi-am permis sa affirm altfel n-as fii decat o alta pers. ignoranta si inculta care jigneste-n prostie (fara nici un drept).

2.Nu am absolut nimic impotriva ta ca si pers. credincioasa, desi recunosc ca in mare va consider mai naivi de fel (genul Acela cu "prieteni" imag., care nu pot trai decat punandu-si dorintele/credinta/sperantele/viata in mainile unui Zeu a carui existent nu a fost vreodata dovedita (biblia nu se pune la socoteala avand in vedere ca a fost scrisa acum mii de ani de catre niste pers. pentru care nu avem nici-o dovada cum ca ar fi fost in toate facultatile mintale ori ca ori ca intentia lor nu a fost aceea de a-i `controla` pe cei mai slabi cu "duhul" prin intermediul religiei) si, probabil, nici ca nu v-a putea fi vreodata dovedita (stii tu: "crede si nu cerceta") ), dar in general sint pro liberei gandiri/libera alegere.Fiecare in ce vrea sa creada ori ba, fiecare cum il duce capul nu?
La ce sint eu impotriva sint impotriva ipocriziei iar tu te-ai dat singur ca exemplu. Zeul tau este bun/iubitor/iertator/intelegator? Atunci dovedeste-ne asta, prin felul tau de a fii.Am si scris la un moment dat: asa cum este conducatorul asa sint si cei condusi de acesta.Intelegi unde bat apropo?

3.Nu e nevoie sa te revansezi fata de mine, un strain, nu.Trebuie sa te revansezi fata de tine insuti.Dovedeste-ti tie ca poti fi mai bun de atat.
Iarta si nu calca in picioare pe cel mai slab, intelege si nu zdrobii acolo unde nu esti de accord, asculta inainte sa acuzi pentru ca aici e vorba de lupta intre tine si propria-ti pers. nu de lupta ta impotriva noastra ca nu are nimeni nimic rau cu tine.Iar atunci cand cineva iti atrage atentia nu te supara ci asculta, asculta la toate criticile constructive care tii se ofera ca, daca vrei, poti invata multe din ele.

O zi buna in continuare si sper sa nu consideri ca ti-o zic la misto.

| Exilee a răspuns (pentru contαbαndonαt):

Inteleg ce vrei sa spui. Ei bine, am sa ma straduiesc. Stiu exact ce vrei sa spui. DUpa cum observi, am spus "ma straduiesc" in loc de " nu am sa mai fiu..." pentru ca timpul va spune cu siguranta daca am progresat sau nu happy

| contαbαndonαt a răspuns (pentru Exilee):

Scuza-ma ca te intreb dar cati ani ai mai exact? Ca sub 18 n-ai clar la cultura generala pe care o posezi.

| Exilee a răspuns (pentru contαbαndonαt):

TI-am scris pe privat.

| Essencest11 a răspuns (pentru Exilee):

Nu te urasc dar nici nu te iubesc laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Depinde cum se intelege, a avea fi sub stapinire poate avea multe sensuri stapanire directa (conform crestinismul posedare), stapanire psihologica profiti de slabiciunea psihologic a adersarului si il lovesti acolo unde e nevoie

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Conform crestinismului sau al realitati?
conform realitati un om posedat e bonav mintal

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Da,depinde cum vezi situatia:p