| TwoSlicesPizza a întrebat:

Masturbarea in somn e pacat?

Adica serios inteleg ca masturbarea cu voie e, dar totusi chiar Dumnezeu ne-a facut asa. (chestia asta imi starneste intrebarea : "Lui Iisus I S-a intamplat chestia asta?" sau Sfintilor. etc.)

Răspuns Câştigător
| Irinel15123532 a răspuns:

Dragul meu prieten, faptul ca ai ejaculari in somn sau fara sa fie voia ta, NU este pacat, Dumnezeu condamna fapta cu voia, nu faptul ca se intampla fara sa vrei. El stie ca iti e greu si faptul ca te lupti sa renunti dovedeste ca incerci sa faci voia Lui si Dumnezeu onoreaza un astfel de raspuns. Dumnezeu te iubeste nespus si te intelege perfect, nu inseamna ca aproba, dar El intelege, si stie ca iti e greu, El stie tot ce simti si te iubeste nespus, Vei reusi sa scapi, cu perseverenta dar vei reusi, incearca sa faci un sport, nu sa exagerezi, doar asa de distractie, un hooby, incearca sa alungi gandul atunci cand vine, si chiar daca mai gresesti, marturisete-ti pacatul prin rugaciune si mergi mai departe, Dumnezeu te iarta si intelege ca este greu, dar se poate, El iti va da putere, prin puterea ta nu vei reusi, dar Hristos spune ''va dau toata puterea mea'' El iti va da putere sa frangi pacatul asta, Dumnezeu va sfarama pacatul si dependenta asta in fata ochilor tai. Si iti va da eliberarea, spune-i ca iti pare rau, ca vrei sa renunti la asta, ca vrei sa iti dea putere sa scapi, si iti promit ca El nu te va lasa singur, toate fortele cerului vor fi eliberate pentru noi atunci cand cerem ajutorul Lui in confruntarea cu raul.

15 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

In primul rand polutia nu e mastu.rbare
in al doilea rand cine zice ca mas. turbarea e pacat? si de ce ar fi?

| mentholinks a răspuns:

Si cum intelegi tu ca masturbarea e pacat? Care-i motivul? De ce ar fi pacat?

| Irinel15123532 a răspuns:

Da este pacat si Dumnezeu il condamna. Dar Dumnezeu te iubeste si nu vrea sa te lupti singur cu acest pacat, El este alaturi de tine in aceasta situatie si iti da putere sa invingi acest pacat care in final te va distruge. Dumnezeu nu ne da legi ca sa ne impiedice sa ne distram, ci pentru a ne proteja, El stie mai bine ce este mai bun pentru noi si ne vrea doar binele, El urmareste interesul nostru si nu al Lui. noi crestinii nu avem doar un Dumnezeu, ci un tata iubitor, un prieten apropiat care ne iubeste si si-a dat viata pentru noi pe cruce acum 2000 de ani. Un prieten care ne iubeste, care se ingrijeste de noi, care ne accepta cu dragoste fara sa ne critice, care ne slujeste in fiecare zi, care isi exprima dragostea in multe feluri fata de noi. Isus este un prieten care ne asculta cand venim la El cu problemele noastre cele mai personale, care ne da rezolvare ca prin minune. Dumnezeu este un tat iubitor caruia ii pasa foarte mult de tine. tu poti fi fiul Lui printr-o rugaciune simpla ''Doamne Isuse am pacatuit impotriva ta, am vrut sa fac totul asa cum vreau eu, te rog sa ma ierti pentru faptul ca te-am respins pana acum, cred ca moartea ta pe cruce a platit datoria pacatuli meu, cred ca tu esti fiul lui Dumnezeu si te primesc pe tine ca mantuitor personal si Domn al vietii mele, imi predau viata tie''. Din acest moment Duhul Sfant te boteaza si vine sa locuiasca in tine, numele tau este scris in cartea vietii mielului, toate pacatele iti sunt iertate definitiv si ai puterea invierii in tine, si nimic nu te va mai desparti vreodata de dragostea, caldura si grija tatalui ceresc pentru tine.

| TwoSlicesPizza explică (pentru Irinel15123532):

Ok, am luptat un an cu masturbarea (stiu poate nu e asa mult.), si acum cand chiar simt o putere de abtinere mult mai mare (gen acum o zi am dat peste niste filme xxn, gen am intrat pe un site si defat era por.o. m-am uitat patru secunde si am inchis, ceea ce inainte peobabil ca nu as fi facut).

Dar asta mi se pare ca chiar nu am cum sa lupt (sa fug) gen ce pot face eu daca pur si simplu. imi iese "samanta" fara nici o actiune din partea mea, poate ca nu am dreptul sa spun asta ( Sorry God.), dar nu mi se pare corect sa se puna ca pacat, chiar e enervant si pentru mine.

| doctorandus a răspuns (pentru TwoSlicesPizza):

Parerea mea ar fi sa discuti pe tema asta cu un psihiatru, altfel din cauza religiei vei ajunge la balamuc. Asta se intampla cand vrei sa fii mai catolic decat Papa.

| Delmo_Catalin_1984 a răspuns (pentru Irinel15123532):

Aha, adica nu te masturbezi? wtf? laughing

| doctorandus a răspuns (pentru Delmo_Catalin_1984):

Astia se bat pe locuri la Obregia...

| doctorandus a răspuns (pentru Irinel15123532):

Vezi raspunsul meu de mai sus.

| Irinel15123532 a răspuns (pentru TwoSlicesPizza):

Dragul meu prieten, faptul ca ai ejaculari in somn sau fara sa fie voia ta, NU este pacat, Dumnezeu condamna fapta cu voia, nu faptul ca se intampla fara sa vrei. El stie ca iti e greu si faptul ca te lupti sa renunti dovedeste ca incerci sa faci voia Lui si Dumnezeu onoreaza un astfel de raspuns. Dumnezeu te iubeste nespus si te intelege perfect, nu inseamna ca aproba, dar El intelege, si stie ca iti e greu, El stie tot ce simti si te iubeste nespus, Vei reusi sa scapi, cu perseverenta dar vei reusi, incearca sa faci un sport, nu sa exagerezi, doar asa de distractie, un hooby, incearca sa alungi gandul atunci cand vine, si chiar daca mai gresesti, marturisete-ti pacatul prin rugaciune si mergi mai departe, Dumnezeu te iarta si intelege ca este greu, dar se poate, El iti va da putere, prin puterea ta nu vei reusi, dar Hristos spune ''va dau toata puterea mea'' El iti va da putere sa frangi pacatul asta, Dumnezeu va sfarama pacatul si dependenta asta in fata ochilor tai. Si iti va da eliberarea, spune-i ca iti pare rau, ca vrei sa renunti la asta, ca vrei sa iti dea putere sa scapi, si iti promit ca El nu te va lasa singur, toate fortele cerului vor fi eliberate pentru noi atunci cand cerem ajutorul Lui in confruntarea cu raul.

| Irinel15123532 a răspuns:

O sa iti spun experienta mea, la inceput nu ma puteam abtine, de fiecare data cand vedeam ceva de natura sexuala nu ma puteam abtine, imi era foarte greu sa rezist si cedam aproape de fiecare data, apoi am inceput sa opun rezistenta, am reusit sa rezist aproape o saptamana dar tot degeaba, am cedat din noi. Dupa un timp mi-am dat seama ca nu imi calmam poftele sexuale, ci doar le alimentam si rascoleam in mine pofte si mai mari, am decis ca trebuie sa renunt la asa ceva si de fiecare data cand imi veneau astfel de pofte, ganduri, imi gaseam ceva de facut, ori plecam pe la un priete, la plimbare, ma uitam la un film de comedie/actiune, pana ce gandul disparea, alteori ma rugam ca Dumnezeu sa imi ia acel gand. Incercand sa fac acel lucru din ce in ce mai rar pana in momentul in care am renuntat definitiv la acel lucru, si acum mai sunt momente mai slabe cand cedez, suntem oameni, dar Dumnezeu nu ne condamna pentru greseli, pentru lucruri pe care nu le-am planuit, ci s-au intamplat fara voia noastra, intr-o anumita zi si in anumite circumstante, care nu este neaparat un obicei, El intelege asta si ne iarta, este vorba de lucruri pe care le planuim si pe care alegem in mod deliberat sa le facem, nu este vorba de greselile pe care le marturisim si ne pare rau de ele. El este un tata iubitor si stie ca mai pacatuim si intelege, dar vrea sa ne indreptam, spre binele nostru, nu al Sau. Dumnezeu nu ne lasa singuri, ci este alaturi de noi, NU este impotriva noastra, este de parte noastra si ne vrea doar binele. Noi crestinii avem puterea sa dam la moarte orice gand prin Duhul Sfant, sa iti dau un exemplu. Sa spunem ca esti in punctul maxim si simti ca nu mai poti sa renunti, de afara se aude un accident, sunetul unor doua masini care s-au ciocnit, se aude o explozie si te uiti pe fereastra si vezi ca una din masini a luat foc, oamenii tipa dupa ajutor si vezi persoane ranite care nu se pot deplasa, ce vei face? Vei alerga sa ajuti persoanele in cauza, si iata ca situatia s-a intors la 180 de grade, acea presiune si poftele sexuale au disparut complet. Noi avem aceeasi putere de a aduce la moarte orice gand, si a intoarce orice situatie la 180 de grade, chiar daca vei mai gresi, nu te demoraliza, marturiseste pacatul in rugaciune si mergi mai departe si nu mai aduce aminte de alec pacat, nu te mai gandi la el, mergi mai departe, Dumnezeu te iubeste si este alaturi de tine.

| 6684464 a răspuns:

E necuratie, te speli.

| Octavian199 a răspuns (pentru 6684464):

Necuratenie e cand esti murdar de praf, mijerie, etc.Cautati in dex rolling on the floor

| Octavian199 a răspuns (pentru Octavian199):

Mizerie*

| doctorandus a răspuns (pentru Octavian199):

De fapt Biblia are doua concepte: curatie si sfintenie. Tot ce era sfant era curat, dar nu tot ce era curat era sfant.

| 6684464 a răspuns:

Nu exista dex-ul cand a fost scris cuvantul, desteptule.

| StevenMetalhead a răspuns:

Salut. Ei bine, dacă să vorbesc din punctul ăsta din vedere. (Să nu luăm în considerare există/nu există Dumnezeu). Iisus era un om spiritual, nu era un pervers sau atașat de pornografie. Ca de exemplu să te duc undeva prin Tibet pe vreo câteva săptămâni, să te cazez și să nu ai internet sau vreo altă conexiune, începând să practici ceva spiritual, vei înțelege că nu ai nevoie de mast*rbare. Știu că mulți aici mă vor discrimina gen că masturbarea e ok și ceva normal în zilele noastre, dar să fim serioși, cât de răspândită era masturbarea acum 30-40 ani în urmă și cât de tare s-a mărit numărul de criminali care violează fete, odată cu apariția filmelor erotice gratis? Și nu Dumnezeu ne-a făcut așa, ci omul primitiv.
Uite ce-i, dacă tot ești credincios, te-aș ruga să masturbezi, dar nu la pornografie, gândește-te la corpul tău, la respirația ta, nu la alte fete și să vezi dacă vei mai avea plăcerea să masturbezi. Încearcă.