| Nilsson a întrebat:

Minciuna este cea mai eficienta arma a diavolului pentru a castiga suflete?
Intreb pentru ca unii deja ma acuza ca as avea conturi duplicate ca sa ma denigreze, ma acuza de lucruri pe care nu le-am spus niciodata (de exemplu ca cine nu crede ca mine e un nebun sau ca va arde in iad, eu nici macar nu cred in iadul vesnic), dau doar anumite fragmente din raspunzurile mele, etc.
In ceea ce priveste sanatatea psihica a anumitor utilizatori, e dreptul meu sa am o parere, e libera expirmare pana urma, asa cum unii cred despre mine ca sunt fanatic si nebun.

"Voi aveţi de tată pe diavolul; şi vreţi să împliniţi poftele tatălui vostru. El de la început a fost ucigas; şi nu stă în adevăr, pentru că în el nu este adevăr. Ori de câte ori spune o minciună, vorbeşte din ale lui, căci este mincinos şi tatăl minciunii." (Ioan 8.44)

13 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| SG1995 a răspuns:

Stii ce e ciudat in faza respectiva:
Preoti zic:
" Pai noi nu suntem nascuti din curvie, avem pe Avraam ca tata."

De ce au zis asta?
Maria e acuzata ca ar fi intretinut relatii sexuale fara sa fii fost casatorita...Hopa, parca zeul vostru era nascut dintr-o virgina. rolling on the floor

| Nilsson explică (pentru SG1995):

Impresia pe care o lasi e din ce in ce mai neplacuta. De la crestinul liberal ai ajuns aproape un ateu.
Expresia "zeul vostru" e folosita preponderent de catre satanistii de pe siteul JOS, pentru ca ei cred ca sunt mai multe zeitati iar ei se inchina stii tu cui pentru ca il cred cel mai puternic.
Pentru demnitatea ta te rog sa nu le mai adopti limbajul, pentru jigniri care mi se adreseaza mai trec cu vederea, dar pentru hula dau ignor fara probleme.

| SG1995 a răspuns (pentru Nilsson):

Ai dreptate nu ateu ci aproape, in general adopt o retorica agresiva cu idioti.

| Nilsson explică (pentru SG1995):

Te inteleg. Si eu la fel

Răspuns utilizator avertizat
| mentholinks a răspuns:

Si Isus ce este daca nu mincinos? Ai vazut ca i-am expus minciunile si nu ti-a convenit.

| Nilsson explică (pentru mentholinks):

Serios? Hai sa vedem!

în 30 Aprilie | LoZio a întrebat:

Am gasit 3 minciuni clare ale lui Isus in Biblie. 1. Cere-ti si vi se va da. Este evident ca majoritatea celor ce cer primesc cucu. 2. Cei ce vor crede vor vorbi in limbi straine, vor proroci si vor face mari minuni. Cei ce cred sunt capabili doar de a se apleca sa pupe moastele. 3. Sunt unii din voi care nu vor muri pana va veni fiul omului in puterea sa. Toti oamenii de pe vremea lui au putrezit.

1. Indemnul ``Cereti si vi se va da`` a fost adresat ucenicilor care deja il urmau dupa cum spune in Luca 11:9 si era intr-un cadru restrans, indemnul nu se adresa gloatelor pacatoase.
In 1 Ioan 5:14 spune: `` Indrazneala pe care o avem la El este ca, daca cerem ceva dupa voia Lui, ne asculta.``
Oamenii care Il urmeaza pe Dumnezeu se roaga dupa voia Sa si le asculta rugaciunile.
Ce credeai, ca te rogi ca sa castigi la loto si o sa fii ascultat ca apoi sa cheltui banii pe femei si trabucuri scumpe?

2. In cartea Faptele Apostolilor sunt consemnate minuni facute de ucenici, daca nu crezi e problema ta, dar trebuie sa demonstrezi contrariul.

3. ``Sunt unii din voi care nu vor muri PANA VA VENI fiul omului in puterea sa.``

Aici ai modificat textul, deci tu esti cel care minte si te folosesti de minciuna, ai schimbat un cuvant si ai dat peste cap intelesul!

Uite versetul original:
Adevarat va spun ca unii din cei ce stau aici nu vor gusta moartea pana nu VOR VEDEA pe Fiul omului venind in Imparatia Sa." (Matei 16:28)

Printre cei ce stateau cu Isus era Ioan, care a avut viziunile din cartea Apocalipsa si a vazut evenimentele din timpul celei de-a doua veniri, nu spune ca va ramane in viata pana la timpul din urma.

Răspuns utilizator avertizat
| Steregoi a răspuns:

Minciuna e ca un bumerang care se intoarce impotriva celui ce a mintit. Satan asteapta bumerangul sa-l loveasca in cap. Si astea pentru ca adevarul si dreptatea au intaietate.

| Superior a răspuns (pentru Steregoi):

Mai multe bumeragane laughing

| Mclaren12 a răspuns:

Nu te amagi ca tu ca si crestin ai fost mintit de la nastere sa crezi in ceea ce crezi. De vreo 1700 de ani se intampla asta cu miliarde de oameni.

De fapt minciunile astea v-au facut atat de indoctrinati si ignoranti incat incercati sa le protejati cu alte minciuni precum istorie falsa sau profetii care n-au nicio legatura cu realitatea. Asa va invartiti intr-un cerc al minciunii de unde nu mai aveti scapare ca de asta s-a ocupat sistemul de la nastere: spalat pe creier de parinti (fara ofense, prin asta am trecut mai toti de aici si parintii nostri habar n-au cat rau ne-au facut prin asta), spalat pe creier la gradinita, la scoala, dus de mic fara drept de decizie la biserica (parca ce poti constientiza atunci?), spalat pe creier de televiziune, de radio etc. Vad oameni care pesemne devin ori atei ori satanisti ori orice altceva dar ei tot raman cu sechele crestine si nu stiu cum sa-si explice unele lucruri pentru ca ei nu au idee cat le afecteaza indoctrinarea de la nastere subconstientul si dupa cum vad a fost dovedit ca un foarte mare procent din gandirea noastra constienta este influentat de subconstient, zona aia a mintii unde iti erau bagate in cap de la nastere baliverne crestine. De asta sunteti atat de indoctrinati (aproape toti) si usor de manipulat.