| anonim_4396 a întrebat:

Mna.Daca fiecare vorbeste cu sarpele lui și Eva v-a zis: "Cu mine vorbeam", atunci sunteti de acord cu faptul că Domnul Iisus a vorbit în pustie tot cu El însuși? Luca 4:1-13
Doar nu credeti ca este vorba de o fantezie a unui "dracusor care stia biblia"?

Eu(Iisus) și Șarpemiu:
gândulrau: Daca sunt Fiul lui Dumnezeu, atunci să poruncesc pietrei acesteia să se facă pâine.

gândulbun: Dar stai, este scris: Omul nu va trăi numai cu pâine, ci cu orice cuvânt care iese din gura lui Dumnezeu’.

gândulrau: Uiuiui sus la munte sa ma sui!

gândulrau: ah.AM ajuns!
Să îmi rotesc nițel priverea peste toate împărațiile pământului.
Wow..toate aceste împărății pot fi doar ale Mele numai prin puterea care Mi-a fost dată.
Mmm.Dar asta se va întâmpla numai dacă voi asculta de acest "GândRău".

gândulbun: Asta nu se va întâmpla!
Înapoia Mea, GândRau! Este scris: ‘Să te închini Domnului, Dumnezeului tău, şi numai Lui să-I slujeşti’."

gândulrau: Iata, vad o altă cale mai usoara, sinuciderea.Să Mă arunc în gol de pe streasina acoperisului Templului? Și, daca ar fi sa fie alternativa ajutorului divin prin: "El va porunci îngerilor Lui să Mă păzească", atunci nu voi face o greseala sărind în gol de la înălțimea asta. În felul acesta, voi putea de asemenea verifica și dacă Dumnezeu a spus adevarul.

gândulbun: Fir-ar sa fie! Uitasem de versetul care spune : ‘Să nu ispiteşti pe Domnul, Dumnezeul tău’.

Acesta am fost eu, Isus, vorbind cu mine însumi, și aici mi-a fost testata înțelepciunea din Isaia 7:15-16

39 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă citești Biblia și încerci să o interpretezi literal, și întrebi aici pe alții care o interpretează și ei tot literal, nu vei obține niciodată un răspuns satisfăcâtor, care să nu ducă la alte paradoxuri ale Bibliei.
Contextul istoric și religios în care a fost scris Isaia nu este acelaș cu cel din vremea lui Isus.
Apoi să încerci să înțelegi ce înseamnă cu mine însumi pentru tine Anonim, de exemplu, și ce însemna el pentru Isus când a avut acea viziune cu Diavolul. Diavolul era pentru el o entitate la fel de reală, cum sunt acum pentru tine electronii care îți permit să tastezi la PC sau la smartphone.
Astfel mine însumi al lui Isus, să te gândești la el și o să vezi că diferă enorm de al tău. Mă refer la Isus omul, nu la Isus cel divinizat apoi de religie.
Astfel, înțelepciunea îți va fi testată dacă înțelegi că Biblia are un narator, cel ce a scris-o, iar naratorul lui Isaia este diferit de naratorii Noului Testament, că Dumnezeul și Diavolul pomenit în cele două cărți, căci Biblia este o compilație, noi considerăm, mai exact cei ce citesc Biblia literal, că este acelaș, dar el nu era acelaș, căci viziunea despre El al oamenilor s-a schimbat, și nu este identic cu al nostru, căci trăim în alt timp istoric. Ca să navighezi azi pe ocean folosești o hartă modernă, nu una medievală, cu atât mai mult, în nici un caz una antică. Biblia este o hartă, un ghid, dar este antic. Ca să nu te rătăcești cu el, trebuie să îl traduci, interpretezi cu mintea ta de acum, să cauți sensul lor de atunci și să îl transpui la viața ta de acum. Așa că, dta când visezi. vorbești cu tine însuți. Oare cum vorbea Isus cu el însuși în alt orizont cultural, fără Internet și Facebook? El atunci a postit 40 de zile. Apoi a avut niște viziuni. Cu grijă, cu apă și vitamine poți posti și tu 40 de zile. Ai avea aceleași viziuni? Dar dacă ai fi în locul Evei, virgină, fără sex, pănă te-ai decide că, gata, o fac? Cum ai vorbi cu tine însuți, ce ar însemna acel - mine însumi-? Unde ar fi șarpele, sub pom, sau în tine însuți? Dar acum Dumnezeu unde se află, unde îl caută fizicienii ( de exemplu eu) sau undeva în tine Anonim însuți. Asta ca să nu mai luăm în discuție pe Satana...

| Celcestietot a răspuns:

Când a spus Eva că, cu ea însăși vorbea? Dumnezeu a făcut totul bun, gândul rău nu avea cum să fie... corect?
Cât despre Iisus : nu este considerat Fiul lui Dumnezeu; cum de ar putea El să aibă gânduri rele?

| anonim_4396 explică (pentru Celcestietot):

De ce sa nu aiba gânduri rele Eva?
"Eva a vazut ca pomul era bun" când Dumnezeu i-a zis "ca e rau"

De ce sa nu aiba ganduri rele Isus? ISAIA 7:15, 16

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Vreau și eu capitolul și versetul, te rog happy. Nu Isaia, aceea o consider părerea autorului, nu prea are treabă cu Iisus, zic.

| anonim_4396 explică (pentru Celcestietot):

Luca 2:52 VDC
"Și Isus creștea în înţelepciune."

Te întreb prietene: Poți sa cunosti tu tot V. Test daca tu "crești în înțelepciune" și nu lepezi prostia sau mai frumos "necunoștinta"?

Înfruntă realitatea dacă nu ești fricos.

| anonim_4396 explică (pentru Celcestietot):

Altceva de zis..Cum poate un om sa aiba "liberul arbitru" daca nu are gânduri rele? Aia se numeste libertate la tine? Nu e robotizare? Chiar și Dumnezeu are gânduri rele când zice: "omul a ajuns ca Noi, cunoscând binele si raul".

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu Luca, ci unde spunea Eva caci "Cu mine vorbeam".

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai niste erori mari. Pur si simplu, se poate sa ai liberul arbitru daca nu pui raul in aplicare, nu trebuie sa fi neaparat rau ca sa il ai. Dumnezeu nu are ganduri rele, doar cunoaste raul, adica il vede, il stie.

| anonim_4396 explică (pentru Celcestietot):

Păi ce trebuie sa zica? Asta reiese din textul simbolic.Sau pentru tine și pomul cunostintei binelui si raului este un pom real?

| anonim_4396 explică (pentru Celcestietot):

Erori găsești când nu vrei sa accepti ca Dumnezeu are si ganduri rele laughing

"Dumnezeu nu are ganduri rele, doar cunoaste raul, adica il vede, il stie"

Pai daca îl stie, nu înseamnă ca are gândul rau? Error

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Poate ca a fost real sau nu, eu nu am fost la fata locului sa vad despre ce este vorba si nici tu nu ai fost. Nu asta reiese din versete.

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai, care sunt gandurile rele a lui Dumnezeu? Dar chiar m-ai facut curios! Da-mi si mie niste versete care arata ca Dumnezeu este rau, chiar te rog. Eu daca cunosc raul, nu inseamna ca am si ganduri rele, produse de mine. Una este cand il primesti, alta cand il dai.

| anonim_4396 explică (pentru Celcestietot):

Pai daca elimini cum ai eliminat punctul de veder din Isaia, normal ca nu asta reiese din versete.

| anonim_4396 explică (pentru Celcestietot):

Vrei să le cunosti când le știi? laughing
Sunt destule pe paginile bibliei, dar asta nu îl împiedica pe nimeni să creadă că Dumnezeu face ce dorește cu ce e al Lui.
Tu nu faci ce vrei cu ce ai creat din mâinile tale? ASA SI EL.

| anonim_4396 explică (pentru Celcestietot):

El se poarta rau cu cine e rau.Asa, ca sa nu te sperii crezand ca am ajuns peste noapte ateu.

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Dumnezeu face orice doreste, dar nu inseamna ca este si rau sau ca face ceva rau. Altfel, daca era rau, mai era Dumnezeul tau?

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai, vreau sa le cunosc pe cele din Biblia ta, ca eu nu am gasit asa ceva in Biblie, stiu asta.

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu, nu imi faceam probleme.

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai este unul gresit, nu se leaga.

| anonim_4396 explică (pentru Celcestietot):

"Dumnezeu face orice dorește "
Tocmai ce ai eliminat de pe lista "răul" oferindu-i libertatea unui Dumnezeu sa faca si rau fiindca "face ce doreste".

"Altfel, daca era rau, mai era Dumnezeul tau?"

Cum sa nu? Unde să ma duc departe de fata Lui? Daca ma voi ascunde și în adâncimile marii, El si acolo ma va gasi.
Așa cum zice Iov. El(Iov) a fost mai sincer decât tine și a recunoscut ca Dumnezeu poate fi si mai putin bun.

| anonim_4396 explică (pentru Celcestietot):

"Pai este unul gresit, nu se leaga."

Ce nu se leaga? Adevărul despre un Dumnezeu atat bun cat si, permite-mi, rau?

Eu zic mai bine sa înlocuim cuvântul "rău" cu drept, vrei asa? Vad ca te deranjeaza...

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu practic am aprobat ceea ce ai scris tu in acea structura, deci tu ai eliminat "raul". Ce este rau, eu nu vad! Nu este niciun rau.

Dumnezeu nu poate fi mai putin bun, asta este blasfemie si chiar erezie!

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu are legatura cu ce se afla in restul Vechiului Testament, gandeste-te si tu putin la asta.

Pai, da, in cazul lui Dumnezeu se poate inlocui.

| anonim_4396 explică (pentru Celcestietot):

"Nu are legatura cu ce se afla in restul Vechiului Testament"
Adică? E alt Dumnezeu acolo?
Cazul Anania si Safira îți pare cunoscut, ori a intervenit acolo bunatatea lui Dumnezeu?

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu, oamenii zic de-ale lor.

Cum sa nu mi se para cunoscut cazul, am citit de el.

| anonim_4396 explică (pentru Celcestietot):

Dumnezeul meu si al tau este un Dumnezeu Bun si Drept, punct.Dar, drept se mai considera si rau, si asta pentru ca El e rau cu ce e rau. De acord?
Deci, nu poti sa zici ca face bine cand face rau, altfel ateii te mănânca de nu te vezi.
Poti zice de ex. ca El are o purtare urata cu cine se face urat, si le-ai închis astfel gura ateilor.

Imagineaza-L pe Dumnezeu în locul unei plite încinse. Daca te apropi prea mult de dânsa, te arzi.Deci El este cauza-efectul pentru toate.
Vrei sa consumi droguri? Acolo e El(nebunia), vrei sa îți necinstesti corpul, acolo El( boala)
Vrei sa furi? Acolo e El(pârnaia) si lista poate continua.

Când îl acuzam pe Dumnezeu de rău, de fapt ne acuzam pe noi.
"Cum îți așterni așa si dormi"

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Se mai considera si rau pentru o parte omeneasca, dar pentru ce este al lui, El este bun. Da, ce dai, aia primesti, mie mi se pare corect, raul nu ar trebui tolerat.

| anonim_4396 explică (pentru Celcestietot):

Sunt atatea capcane pe pământ si toate ale Lui.El ne duce în ispita ca sa ne încerce. "NU ne duce pe noi în ispita..."

| anonim_4396 explică (pentru Celcestietot):

Până la urmă se accepta ideea care este sustinuta de aceste manifestari rele, si aceea ca Dumnezeu are si el gânduri rele chiar daca sunt catalogate ca fiind "drepte"?

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu stiu ce sa zic...

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu zic ca actiunile se accepta, de ganduri nu big grin.

| xerxes1 a răspuns:

Ai doi neuroni care se cearta intre ei.

| Irinel15123532 a răspuns:

Satan cunoaste biblia mai bine ca multi dintre noi, stie fiecare verset in parte, ai fi stiut asta daca ai fi citit-o. Satan stie cuvantul si stie si modul in care il poate manipula pentru a-i da unei minti incetosate o intelegere gresita a celor scrise in ea.
Satan de multe ori in biblie cand poseda oameni, i se adresa Lui Iisus ''Tu fiu al Lui Dumnezeu, de ce ai venit inainte de vreme sa ne chinuiesti?''
Satan stie ca exista o vreme cand va veni judecata, stie cine este Iisus si isi cunoaste destinul vesnic in iad.
Tu nu stii nimic din toate acestea, si nu ai nici o arma in fata ereziilor si a atacurilor satanice ale acestei lumi.
Biblia spune ca suntem intr-un razboi spiritual, spune sa ne inarmama cu toata armura Lui Dumnezeu descrisa in Biblie.
In mijlocul unui razboi, daca un soldat este echipat si inarmat, si stie strategii militare si isi cunoaste inamicul, cu greu il invinge, ce sanse are un om care nu stie ca se afla intr-un razboi, nu stie ca exista o armura, nu stie cine este inamicul lui, nu stie nimic, ce sanse are?

| anonim_4396 explică (pentru Irinel15123532):

Interesant e ca nici diavolul si nici Isus/Iisus nu sau îndoit de cuvântul Lui Dumnezeu, ba mai mult vad ca si diavolul cunoaște cuvântul Lui Dumnezeu!
Numai bine!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Se baga și mumia asta xerxes1 în seama.

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Este malefic.

| anonim_4396 explică (pentru Celcestietot):

Citeste aici sa vezi cum Dumnezeul tau se declara rau cand face lucruri rele:
Ieremia 18:6-10

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Este rau daca nu rasplatesti cum trebuie, asta reiese. Deci, al meu Dumnezeu nu este rau.

| alex598 a răspuns:

Nu. Satan chiar a venit la Isus și i-a făcut toate acele propuneri. Și diavolul este unul dintre cei mai buni cunoscători ai bibliei.