| anonim_4396 a întrebat:

Mna.Daca fiecare vorbeste cu sarpele lui și Eva v-a zis: "Cu mine vorbeam", atunci sunteti de acord cu faptul că Domnul Iisus a vorbit în pustie tot cu El însuși? Luca 4:1-13
Doar nu credeti ca este vorba de o fantezie a unui "dracusor care stia biblia"?

Eu(Iisus) și Șarpemiu:
gândulrau: Daca sunt Fiul lui Dumnezeu, atunci să poruncesc pietrei acesteia să se facă pâine.

gândulbun: Dar stai, este scris: Omul nu va trăi numai cu pâine, ci cu orice cuvânt care iese din gura lui Dumnezeu’.

gândulrau: Uiuiui sus la munte sa ma sui!

gândulrau: ah.AM ajuns!
Să îmi rotesc nițel priverea peste toate împărațiile pământului.
Wow..toate aceste împărății pot fi doar ale Mele numai prin puterea care Mi-a fost dată.
Mmm.Dar asta se va întâmpla numai dacă voi asculta de acest "GândRău".

gândulbun: Asta nu se va întâmpla!
Înapoia Mea, GândRau! Este scris: ‘Să te închini Domnului, Dumnezeului tău, şi numai Lui să-I slujeşti’."

gândulrau: Iata, vad o altă cale mai usoara, sinuciderea.Să Mă arunc în gol de pe streasina acoperisului Templului? Și, daca ar fi sa fie alternativa ajutorului divin prin: "El va porunci îngerilor Lui să Mă păzească", atunci nu voi face o greseala sărind în gol de la înălțimea asta. În felul acesta, voi putea de asemenea verifica și dacă Dumnezeu a spus adevarul.

gândulbun: Fir-ar sa fie! Uitasem de versetul care spune : ‘Să nu ispiteşti pe Domnul, Dumnezeul tău’.

Acesta am fost eu, Isus, vorbind cu mine însumi, și aici mi-a fost testata înțelepciunea din Isaia 7:15-16

39 răspunsuri:
| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu, oamenii zic de-ale lor.

Cum sa nu mi se para cunoscut cazul, am citit de el.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Celcestietot):

Dumnezeul meu si al tau este un Dumnezeu Bun si Drept, punct.Dar, drept se mai considera si rau, si asta pentru ca El e rau cu ce e rau. De acord?
Deci, nu poti sa zici ca face bine cand face rau, altfel ateii te mănânca de nu te vezi.
Poti zice de ex. ca El are o purtare urata cu cine se face urat, si le-ai închis astfel gura ateilor.

Imagineaza-L pe Dumnezeu în locul unei plite încinse. Daca te apropi prea mult de dânsa, te arzi.Deci El este cauza-efectul pentru toate.
Vrei sa consumi droguri? Acolo e El(nebunia), vrei sa îți necinstesti corpul, acolo El( boala)
Vrei sa furi? Acolo e El(pârnaia) si lista poate continua.

Când îl acuzam pe Dumnezeu de rău, de fapt ne acuzam pe noi.
"Cum îți așterni așa si dormi"

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Se mai considera si rau pentru o parte omeneasca, dar pentru ce este al lui, El este bun. Da, ce dai, aia primesti, mie mi se pare corect, raul nu ar trebui tolerat.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Celcestietot):

Sunt atatea capcane pe pământ si toate ale Lui.El ne duce în ispita ca sa ne încerce. "NU ne duce pe noi în ispita..."

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Celcestietot):

Până la urmă se accepta ideea care este sustinuta de aceste manifestari rele, si aceea ca Dumnezeu are si el gânduri rele chiar daca sunt catalogate ca fiind "drepte"?

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu stiu ce sa zic...

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu zic ca actiunile se accepta, de ganduri nu big grin.

| alex598 a răspuns:

Nu. Satan chiar a venit la Isus și i-a făcut toate acele propuneri. Și diavolul este unul dintre cei mai buni cunoscători ai bibliei.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă citești Biblia și încerci să o interpretezi literal, și întrebi aici pe alții care o interpretează și ei tot literal, nu vei obține niciodată un răspuns satisfăcâtor, care să nu ducă la alte paradoxuri ale Bibliei.
Contextul istoric și religios în care a fost scris Isaia nu este acelaș cu cel din vremea lui Isus.
Apoi să încerci să înțelegi ce înseamnă cu mine însumi pentru tine Anonim, de exemplu, și ce însemna el pentru Isus când a avut acea viziune cu Diavolul. Diavolul era pentru el o entitate la fel de reală, cum sunt acum pentru tine electronii care îți permit să tastezi la PC sau la smartphone.
Astfel mine însumi al lui Isus, să te gândești la el și o să vezi că diferă enorm de al tău. Mă refer la Isus omul, nu la Isus cel divinizat apoi de religie.
Astfel, înțelepciunea îți va fi testată dacă înțelegi că Biblia are un narator, cel ce a scris-o, iar naratorul lui Isaia este diferit de naratorii Noului Testament, că Dumnezeul și Diavolul pomenit în cele două cărți, căci Biblia este o compilație, noi considerăm, mai exact cei ce citesc Biblia literal, că este acelaș, dar el nu era acelaș, căci viziunea despre El al oamenilor s-a schimbat, și nu este identic cu al nostru, căci trăim în alt timp istoric. Ca să navighezi azi pe ocean folosești o hartă modernă, nu una medievală, cu atât mai mult, în nici un caz una antică. Biblia este o hartă, un ghid, dar este antic. Ca să nu te rătăcești cu el, trebuie să îl traduci, interpretezi cu mintea ta de acum, să cauți sensul lor de atunci și să îl transpui la viața ta de acum. Așa că, dta când visezi. vorbești cu tine însuți. Oare cum vorbea Isus cu el însuși în alt orizont cultural, fără Internet și Facebook? El atunci a postit 40 de zile. Apoi a avut niște viziuni. Cu grijă, cu apă și vitamine poți posti și tu 40 de zile. Ai avea aceleași viziuni? Dar dacă ai fi în locul Evei, virgină, fără sex, pănă te-ai decide că, gata, o fac? Cum ai vorbi cu tine însuți, ce ar însemna acel - mine însumi-? Unde ar fi șarpele, sub pom, sau în tine însuți? Dar acum Dumnezeu unde se află, unde îl caută fizicienii ( de exemplu eu) sau undeva în tine Anonim însuți. Asta ca să nu mai luăm în discuție pe Satana...