| RAY a întrebat:

Modul cum a trăit Iisus de ce nu este un exemplu? Fara soție,copii,fără banii,fara casa,pustnic, a nu te îngriji de ziua de mâine?

4 răspunsuri:
| minrest a răspuns:

Putea sa traiasca fara bani, pentru ca ii aduceau adeptii lui bunurile gata cumparate, mancarea gata facuta. Multi ar putea sa faca asta, sa fie cult leaders, sa conduca un mic cult care sa il aduleze. Si Charles Mason a facut asta, si multi altii. Dar un exemplu pozitiv nu este; nu este etic sa manipulezi oamenii in felul asta, fie ca tu crezi in ce predici, fie ca nu.

| EestiSodalane a răspuns:

Pai este un exemplu. Mii de călugări creștini din toată lumea trăiesc exact așa.

| T0Teu a răspuns:

El a trait ca exemplu pentru noi, El e Dumnezeu, El a avut un scop bine definit pe lumea asta, si anume sa ne mântuiască. El nu a trait singur, fara sa se casatoreasca ca sa ne fie neaparat un exemplu, desi apostolul Pavel zice ca e mai bine pentru cei necasatoriti sa ramana singuri ptc asa se pot preocupa mai mult ca sa Ii fie placuti Domnului. Dar nu e pacat sau un lucru gresit sa ne casatorim

| gaminator a răspuns:

Cititi Vietile Sfintilor si veti vedea ca este singurul exemplu.