| EmaS a întrebat:

Moment unic in istoria omenirii: singurul Om drept de pe pamant, singurul care n-a facut nimic impotriva lui Dumnezeu, nici impotriva oamenilor, singurul care nu merita moartea, ISUS, a mers la moarte pe cruce. Stii tu ca El a murit si pentru tine?

Răspuns Câştigător
| Esperança a răspuns:

Nu este dovada mai mare de dragoste, decat sa-si dea cineva viata pentru prietenii sai.
Asta a facut Isus Hristos pentru noi,s-a jertfit pe o cruce ca sa ne spuna la fiecare in parte "Te iubesc cu o iubire vesnica!"
Scrisoarea Lui de dragoste pentru noi este chiar Biblia.
Noi suntem importanti in ochii lui Isus si El vrea sa realizeze lucruri mari pentru noi,doar daca ii deschidem inima si il lasam pe El sa preia controlul vietii noastre si iL lasam sa faca din noi copii ai lui Dumnezeu!
Eu vrea sa iL am pe Isus prietenul meu cel mai bun,cel mai loial si cel mai iubitor, toata viata!

"Cautati pe Domnul cata vreme se poate gasi, Chemati-L cata vreme este aproape" (Isaia 55-6)
http://www.youtube.com/watch?v=s4uCF9E0M64

34 răspunsuri:
| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

Eu nu i-am cerut sa moara pentru mine.

| Woodenpints91 a răspuns:

Îmi pasă oare dacă a murit sau nu cineva pentru mine?

| barbattttt a răspuns:

Da stiu despre marea iubire care s-a desfasurat la Golgota, stiu despre jertfa de pe cruce pentru omul pacatos.
Domnul cu tine!

| EmaS explică (pentru barbattttt):

Domnul sa te binecuvanteze!

| Vladuthz a răspuns:

Si daca iti cer vreo dovada asupra existentei lui, ma faci batut in cap, sau imi zici ca biblia e dovada.

| aaadddaaaa10 a răspuns (pentru Vladuthz):

Ai admirat vreodata o cladire frumoasa,intrebandu-te totodata cine a construit -o? Daca ti s-ar fi spus ca s-a facut de la sine, ai fi crezut? Nu, desigur ca nu.Asa cum spune un scriitor biblic ''orice casa este construita de cineva''. Atunci de ce nu am accepta concluzia sa logica: ''Dar cel care a construit toate lucrurile este Dumnezeu?''
Gandeste-te la universul cu miliardele lui de stele.Ele se deplaseaza conform unor legi care le mentin intr-o perfecta relatie unele cu altele. ''Cine a creat aceste lucruri?". Ar fi irational sa se afirme ca miliardele de stele s-au creat de la sine si ca,fara nici o dirijare,au format marile sisteme stelare care se misca intr-o ordine extraordinara.
Acest univers, cu minunata-i organizare, nu s-a facut de la sine.El trebuie sa fie un Creator inteligent si extrem de puternic.

| Vladuthz a răspuns (pentru aaadddaaaa10):

Asa este, universul si-a incalcat propriile legi cand s-a creat (sau a fost creat) din nimic. Putem presupune ca exista cineva care a creat acest univers, si sunt in stare sa cred asta, insa stiu 100% ca nu e dumnezeul crestin.

| aaadddaaaa10 a răspuns (pentru Vladuthz):

Si cine crezi ca l-a creat? Daca nu Dumnezeu care este Atotputernic si care cunoaste tot, atunci cine?

| alabalaportocala2011 a răspuns (pentru aaadddaaaa10):

După Herodot tracii erau foarte mulți „al doilea neam după al indienilor "
http://ro.wikipedia.org/wiki/Herodot
http://ro.wikipedia.org/wiki/Tracia
http://ro.wikipedia.org/wiki/Traci
Tracii au fost un grup de triburi indo-europene care vorbeau limba tracă- componentă a familiei limbilor indo-europene. Aceste populații s-au răspândit în estul, centrul și sudul Peninsulei Balcanice și în părțile adiacente Europei de Est.

Tracii au locuit în provinciile antice: Tracia, Moesia, Dacia, Sciția Minor, Sarmația, Bythinia, Mysia, Macedonia, Panonia și în alte regiuni din Balcani și din Anatolia. Aceste provincii ocupau cea mai mare parte a Balcanilor, iar geții se întindeau dincolo de Dunăre ajungând până la râul Bug. Limba și obiceiurile tracice sunt în prezent dispărute. Ramura științei care se ocupă cu studiul Traciei și al tracilor se numește tracologie.
http://ro.wikipedia.org/wiki/Macedonia_Antic%C4%83
În timpul lui Filip al II-lea, (359–336 î.Hr.), Macedonia s-a extins în teritoriile paionianilor, tracilor și illirilor. Printre alte cuceriri, el a anexat și regiunile Pelagonia și Paionia sudică (care corespund cu regiunile din Republica Macedonia: Monastir/Bitola și respectiv Gevgelija).

Macedonia a devenit mult mai apropiată politic de orașele-stat ale Greciei Antice. În schimb a păstrat o cultură mai arhaică, mai asemănătoare cu cea a micenienilor decât cu cea clasică elenistică.

Printre caracteristicile arhaice ale societății macedonene erau poligamia și monarhia ereditară absolutistă. Puterea absolută era uneori contestată de unii dintre membrii familiei regale, sau chiar de către membrii aristocrației funciare.

Aceste caracteristici contrastau puternic cu cele ale culturilor grecești de la sud, unde numeroasele orașe state aveau instituții mult sau mai puțin democratice ori erau monarhii de facto ale despoților locali, (în care transmiterea ereditară a domniei era mai degrabă o dorință decât o lege acceptată), sau, în cazul special al Spartei, monarhie ereditară, (în care puterea aparținea nobilimii militare și preoțimii). De asemenea, orașele-state grecești aboliseră instituția legării de pământ a țăranilor prin așa-numitele legi seisachtheia σεισάχθεια), instituție care s-a mai păstrat multă vreme după aceea în Macedonia.
Fiul lui Filip, Alexandru cel Mare (356–323 î.Hr.) a reușit pentru o perioadă scurtă de timp să extindă granițele statului macedonean dincolo teritoriul Greciei, cucerind statele-oraș grecești, Egiptul, Imperiul Persan și regiuni din India. Adoptarea de către Alexandru a stilurilor de guvernare din teritoriile ocupate a fost însoțită de răspândirea culturii și științei grecești în tot vastul său imperiu. Deși imperiul s-a dezmembrat la scurtă vreme după moartea creatorului său, cuceririle lui Alexandru au lăsat o moștenire nepieritoare, nu doar în orașele noi cu populație vorbitoare de limbă greacă din întreg teritoriul fostului Imperiu Persan, dar în întreaga regiune.

În ciuda dezmembrării în mai multe regate care se dușmăneau, regate conduse de foștii generali ai lui Alexandru, Macedonia a rămas un teritoriu cheie și dorit cu ardoare de toți moștenitorii imperiului. Antipater și fiul lui Cassander au obținut controlul asupra Macedoniei, regat care s-a prăbușit într-o perioadă de războaie civile îndelungate după moartea lui Cassander în 297 î.Hr. Macedonia a fost condusă pentru o vreme de Demetrius I (294–288 î.Hr.), care a pierdut coroana după ce a fost învins într-un război civil.

Fiul lui Demetrius, Antigonus al II-lea Gonatas (277–239 î.Hr.) a reușit să restaureze ordinea și prosperitatea în regat și a respins o invazie a celților galateni. El a pierdut totuși controlul asupra multora din orașele-stat grecești, pe care le stăpânise până atunci. El a stabilit o monarhie stabilă și a pus bazele dinastiei Antigonidă. Succesorul său Demetrius al II-lea (239–221 î.Hr.) s-a folosit de realizările înaintașului său pentru a restabili dominația macedoneană în regiune.
Declinul
Sub domnia lui Filip al V-lea al Macedoniei (221–179 î.Hr.) și a fiului său, Perseus al Macedoniei (179–168 î.Hr.), regatul a intrat în conflict cu tot mai puternica Republică Romană. În timpul secolului al II-lea și secolului I î.Hr., Macedonia a trebuit să lupte într-o serie de războaie cu Roma. Victoriile Romei împotriva lui Filip al V-lea (197 î.Hr.) și împotriva lui Perseus (168 î.Hr.) au dus la prăbușirea definitivă a statului Macedonean și la dispariția dinastiei Antigonide. Scurta domnie a lui Andriscus și reînființarea monarhiei macedonene în 149 î.Hr. au fost urmate după numai un an de victoria definitivă a Romei și stabilirea stăpânirii directe a Republicii Romane și de transformarea Macedoniei în provincie romană.
http://www.scritube.com/......232020.php
Sciţi
http://ro.wikipedia.org/wiki/Sci%C8%9Bi
goții
http://ro.wikipedia.org/wiki/Go%C8%9Bi
după unii ăștia sunt germanici și de origine scandinavă sau la fel de bine pot să fie de fapt o ramură a tracicilor.
Sarmații
http://ro.wikipedia.org/wiki/Sarma%C8%9Bi
nici despre această, populație nu se precizează foarte clar dacă sunt sau nu din neamul tracilor .
Tracii de nord erau: geți , daci și aveau și alte nume după locurile unde locuiau.
În articolul Dacia
http://ro.wikipedia.org/wiki/Dacia
se afirmă că :
Grecii le spuneau dacilor geți, iar romanii daci.

Regatul dacic a ajuns la cea mai mare întindere a sa în timpul regelui Burebista, având ca hotare: țărmul Mării Negre și Bugul - spre est, Cadrilaterul boem, Dunărea panonică și Morava - spre vest, Carpații Păduroși - spre nord, iar Muntele Haemus (lanțul Balcanilor) - spre sud. Capitala regatului era orașul Argedava.[2]
http://ro.wikipedia.org/wiki/Argedava
http://ro.wikipedia.org/wiki/Burebista
http://ro.wikipedia.org/wiki/Sarmizegetusa_Regia
După Burebista, au fost mai mulți regi daci între care Deceneu http://ro.wikipedia.org/wiki/Deceneu
El a fost succedat de Comosicus, de Scorilo, si apoi de Diurpaneus. Acesta a făcut o incursiune în provincia Moesia în iarna 85-86 d. Hr., împotriva romanilor, care îl înfrâng.
http://ro.wikipedia.org/wiki/Regatul_lui_Decebal#Regatul_lui_Decebal
În celelalte provincii, sunt atestați Coson, rege în nordul Munteniei, amestecat în războiul civil roman din perioada lui Octavian Augustus; Cotiso, rege în Banat, care face incursiuni la sudul Dunării; Dicomes, rege în centrul și sudul Moldovei, care susține pe Marc Antoniu în lupta de la Actium; și Roles, rege în Dobrogea, care se aliază cu romanii împotriva lui Dapix și Zyraxes, în iarna 28-29 d. Hr.

Regatul lui Decebal este statul dac condus între 87 - 106 de Decebal care, deși nu avea întinderea regatului creat de Burebista, unifica marea majoritate a triburilor dacice.
După ce Decebal este înfrânt de Traian
http://ro.wikipedia.org/wiki/Traian
http://ro.wikipedia.org/wiki/Hadrian_(%C3%AEmp%C4%83rat), ruda și urmașul său Hadrian va reorganiza provincia recent cucerită Dacia.
http://www.historia.ro/......expansiune
Exploatarea nemiloasă romană va genera multe răscoale ale geto -dacilor.
pe Youtube este un film istoric
http://www.youtube.com/watch?v=RCUPULMUMMA&feature=related
Regele Regalian eliberatorul Daciei - Partea I-a
http://www.youtube.com/watch?v=l1O7MO6WhRM&feature=related
Regele Regalian eliberatorul Daciei - Partea a II-a
http://www.youtube.com/watch?v=cSq_XZDHCkM&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=ZpSkzRbCi7c&feature=related
Documente disparute despre Dacia
După ocuparea tronului Romei de către împăratul trac Aurelian
http://ro.wikipedia.org/wiki/Aurelian
acesta retrage oficial administrația romană la sud de Dunăre.

În politica internă Aurelian s-a comportat ca un suveran absolut. Purta diadema solară, purpură și veșimente bogate ca după obiceiul regilor orientali, s-a autointitulat Dominus et Deus. A guvernat fără senat care a pierdut și dreptul de a bate monedă de aramă alegându-și colaboratorii dintre cavaleri. Personalitate inteligentă și energică, Aurelian întărește autoritatea imperială și întreprinde o serie de reforme administrative și economice vizând consolidarea statului în vederea depășirii crizei din secolul al III-lea. Cultul zeului soare, sol invictus, este ridicat la rangul de religie a întregului imperiu. A efectuat o reformă monetară (emisiuni de aur, argint și aramă) care a înviorat schimburile comerciale. În politica externă Aurelian a înregistrat succese remarcabile, străduindu-se să apere imperiul de frecventele invazii barbare și să refacă unitatea acestuia, mult afectată în timpul lui Gallienus.
Se spune că la Sud de Dunăre ar fi înființat o provincie Dacia Aureliană
http://ro.wikipedia.org/wiki/Dacia_Aurelian%C4%83
http://en.wikipedia.org/wiki/Dacia_Aureliana
Alți împărați de origine tacă ai imperiului Roman au urât Roma, și au dorit desființarea ei iar în această linie a fost și Constantin I, cunoscut de creștini drept Constantin Cel Mare .
Și Adrian și Constantin au venerat Soarele
http://ro.wikipedia.org/wiki/Constantin_cel_Mare
Convertirea lui Constantin

Convertirea lui Constantin de Rubens
Imediat ce a venit la putere, Constantin a pus capăt persecuțiilor creștinilor în teritoriile sale, impunând nu numai toleranță, ci și restituirea bunurilor creștinilor. Dar Constantin nu era pregătit să devină creștin. Monedele bătute în această perioadă, dovedesc devoțiunea sa față de Marte, apoi din ce în ce mai mult față de Apollo, venerat ca Sol Invictus. deci același Cult al zeului soare, sol invictus, a lui Aurelian.
Când au fabricat creștinismul zeitatea principală Iisus a preluat din caracteristicile lui , Sol Invictus, Apollo deci Cultul zeului soare.
În cartea Noi nu suntem Urmașii Romei
http://www.scribd.com/......on-Savescu
este prezentată pe larg faptul că tracii de nord vorbeau o limbă asemănătoare cu latina și că tracii care au ajuns împărați ai imperiului Roman nu mureau de dragoste pentru Roma care le cotropise și le jefuise țara, dar și faptul că și Romanii erau tot din neamul tracilor. Sunt și multe exagerări în cartea respectivă care carte trebuie să fie citită cu discernământ.

Răspuns utilizator avertizat
| Alex a răspuns:

Iisus au murit numai pentru crestini. Musulmanii nu considera ca el a fost rastiginit sau ucis. Deoarece ca ei considera ca Biblia este corupta de evrei si crestini.

| ateu123 a răspuns:

Eu unu nu l-am vazut pe cruce tu l-ai vazut din moment ce afirmi

| trolololo a răspuns (pentru ateu123):

Cat te înșeli, icoanele sunt dovada irefutabila a acestui lucru. Doar îl arata pictat acolo, cum îți explici.

| ateu123 a răspuns (pentru trolololo):

Mare lucru sti ca si popa spune ca ala din icoane nu-i isus nimeni nu la picatat pe isus

| trolololo a răspuns (pentru ateu123):

Am citit de 10 ori și îți zic ca nu am înțeles ce ai vrut sa spui. Eu unul nu știu ce a zis popa ca nu am văzut unul... Decât pe strada dar nu se pune.

| ateu123 a răspuns (pentru trolololo):

Ala din icoane nu-i isus tu nu intelegi lb rom

| trolololo a răspuns (pentru ateu123):

Aaaaa, eu nu înțeleg "mesengereasca" cu prescurtări ridicole, fraze de 5 rânduri fără virgule și punct. In caz de nu ai observat folosesc diacritice, lucru rar pe TPU.

| ateu123 a răspuns (pentru trolololo):

Fiecare crede ce vrea revino cu o dovada ca a existat bye

| trolololo a răspuns (pentru ateu123):

Am fost sarcastic, a existat sau nu, putin ma interesează.

| alabalaportocala2011 a răspuns:

Nu este vina mea că nu ai citit cu atenție biblia.
Ioan 1
1. La inceput era Cuvantul, si Cuvantul era cu Dumnezeu, si Cuvantul era Dumnezeu.
2. El era la inceput cu Dumnezeu.
3. Toate lucrurile au fost facute prin El; si nimic din ce a fost facut, n-a fost facut fara El.
4. In El era viata, si viata era lumina oamenilor.
5. Lumina lumineaza in intuneric, si intunericul n-a biruit-o.

1. La inceput era Cuvantul, si Cuvantul era Dumnezeu.

Moment unic in istoria omenirii: singurul Om drept de pe pamant, singurul care n-a facut nimic impotriva lui Dumnezeu, nici impotriva oamenilor, singurul care nu merita moartea, ISUS, a mers la moarte pe cruce. Stii tu ca El a murit si pentru tine?

Nu era om era din pornire, ci Dumnezeu & era ne muritor, deci fără moarte!
Fiind D-zeu & nemuritor, nu a mers la nici o moarte, Și nu a murit de fel, Și nu a murit pentru nimeni și nici pentru mine!

| aaadddaaaa10 a răspuns (pentru alabalaportocala2011):

Isus nu este un personaj imaginar.El a existat intr-adevar ca om.Pentru ca noi sa putem obtine viata vesnica sub domnia regatului lui Dumnezeu, Isus a trebuit sa-si verse sangele sau in moarte.Viata umana perfecta a lui Isus a fost data,ca neamul omenesc sa fie eliberat de pacat si de moarte.
De ce a fost necesara aceasta eliberare? Aceasta eliberare era necesara deoarece stramosul nostru comun, Adam, s-a razvratit impotriva lui Dumnezeu.Actul sau de nelegiuire a facut din el un om pacatos.Deoarece pacatuin, Adam a trimis pacatul si moartea tuturor copiilor sai, dintre care facem parte si noi.Astfel ca noi murim in urma pacatului mostenit de la Adam.Dar cum poate jertfa lui Isus sa-i elibereze pe oameni de pacat si de moarte? Prin neascultare, Adam a pierdut viata perfecta, atat pentru sine cat si pentru fii sai.Isus si-a dat propria viata perfecta pentru a rascumpara ceea ce a pierdut Adam.Da, el s-a dat pe sine insusi ca pret de rascumparare corespunzator pentru toti.Pretul de rascumparare ne va deschide calea pentru a primi de la Dumnezeu darul vietii vesnice.

| alabalaportocala2011 a răspuns (pentru aaadddaaaa10):

În evanghelia după Ioan se arată
http://www.ebible.ro/biblia/romana/cornilescu/ioan/1 /

Ioan 1
1. La inceput era Cuvantul, si Cuvantul era cu Dumnezeu, si Cuvantul era Dumnezeu.
2. El era la inceput cu Dumnezeu.
3. Toate lucrurile au fost facute prin El; si nimic din ce a fost facut, n-a fost facut fara El.
4. In El era viata, si viata era lumina oamenilor.
5. Lumina lumineaza in intuneric, si intunericul n-a biruit-o.
și astea se pot corela cu capitole din geneza dar tot în evanghelia după Ioan se arată
http://www.ebible.ro/biblia/romana/cornilescu/ioan/19/
25. Langa crucea lui Isus, statea mama Lui si sora mamei Lui, Maria, nevasta lui Clopa, si Maria Magdalena.
26. Cand a vazut Isus pe mama Sa, si langa ea pe ucenicul pe care-l iubea, a zis mamei Sale: "Femeie, iata fiul tau!"
27. Apoi, a zis ucenicului: "Iata mama ta!" Si, din ceasul acela, ucenicul a luat-o la el acasa.
28. Dupa aceea Isus, care stia ca acum totul s-a sfarsit, ca sa implineasca Scriptura, a zis: "Mi-e sete."
29. Acolo era un vas plin cu otet. Ostasii au pus intr-o ramura de isop un burete plin cu otet si I l-au dus la gura.
30. Cand a luat Isus otetul, a zis: "S-a ispravit!" Apoi Si-a plecat capul si Si-a dat duhul.
31. De frica sa nu ramana trupurile pe cruce in timpul Sabatului - caci era ziua Pregatirii, si ziua aceea de Sabat era o zi mare - iudeii au rugat pe Pilat sa zdrobeasca fluierele picioarelor celor rastigniti si sa fie luati de pe cruce.
32. Ostasii au venit deci si au zdrobit fluierele picioarelor celui dintai, apoi pe ale celuilalt care fusese rastignit impreuna cu El.
33. Cand au venit la Isus si au vazut ca murise, nu I-au zdrobit fluierele picioarelor;
34. ci unul din ostasi I-a strapuns coasta cu o sulita; si indata a iesit din ea sange si apa.
35. Faptul acesta este adeverit de cel ce l-a vazut: marturia lui este adevarata, si el stie ca spune adevarul, pentru ca si voi sa credeti.
36. Aceste lucruri s-au intamplat ca sa se implineasca Scriptura: "Niciunul din oasele Lui nu va fi sfaramat."
http://www.ebible.ro/biblia/romana/cornilescu/ioan/20/
Ioan 20
1. In ziua dintai a saptamanii, Maria Magdalena s-a dus dis-de-dimineata la mormant, pe cand era inca intuneric; si a vazut ca piatra fusese luata de pe mormant.
2. A alergat la Simon Petru si la celalalt ucenic, pe care-l iubea Isus, si le-a zis: "Au luat pe Domnul din mormant, si nu stiu unde L-au pus."
3. Petru si celalalt ucenic au iesit si au plecat spre mormant.
4. Au inceput sa alerge amandoi impreuna. Dar celalalt ucenic alerga mai repede decat Petru si a ajuns cel dintai la mormant.
5. S-a plecat si s-a uitat inauntru, a vazut fasiile de panza jos, dar n-a intrat.
6. Simon Petru, care venea dupa el, a ajuns si el, a intrat in mormant si a vazut fasiile de panza jos.
7. Iar stergarul care fusese pus pe capul lui Isus nu era cu fasiile de panza, ci facut sul si pus intr-un alt loc singur.
8. Atunci celalalt ucenic, care ajunsese cel dintai la mormant, a intrat si el; si a vazut si a crezut.
9. Caci tot nu pricepeau ca, dupa Scriptura, Isus trebuia sa invie din morti.
10. Apoi ucenicii s-au intors acasa.
11. Dar Maria sedea afara langa mormant si plangea. Pe cand plangea, s-a plecat sa se uite in mormant.
12. Si a vazut doi ingeri in alb, sezand in locul unde fusese culcat trupul lui Isus; unul la cap, si altul la picioare.
13. "Femeie", i-au zis ei, "pentru ce plangi?" Ea le-a raspuns: "Pentru ca au luat pe Domnul meu, si nu stiu unde L-au pus."
14. Dupa ce a zis aceste vorbe, s-a intors si a vazut pe Isus stand acolo in picioare; dar nu stia ca este Isus.
15. "Femeie", i-a zis Isus, "de ce plangi? Pe cine cauti?" Ea a crezut ca este gradinarul si I-a zis: "Domnule, daca L-ai luat, spune-mi unde L-ai pus, si ma voi duce sa-L iau."
16. Isus i-a zis: "Marie!" Ea s-a intors si I-a zis in evreieste: "Rabuni!", adica: "Invatatorule!"
17. "Nu ma tine", i-a zis Isus, "caci inca nu M-am suit la Tatal Meu. Ci, du-te la fratii Mei si spune-le ca Ma sui la Tatal Meu si Tatal vostru, la Dumnezeul Meu si Dumnezeul vostru."
18. Maria Magdalena s-a dus si a vestit ucenicilor ca a vazut pe Domnul si ca i-a spus aceste lucruri.
19. In seara aceleiasi zile, cea dintai a saptamanii, pe cand usile locului unde erau adunati ucenicii erau incuiate, de frica iudeilor, a venit Isus, a stat in mijlocul lor si le-a zis: "Pace voua!"
20. Si dupa ce a zis aceste vorbe, le-a aratat mainile si coasta Sa. Ucenicii s-au bucurat cand au vazut pe Domnul.
21. Isus le-a zis din nou: "Pace voua! Cum M-a trimis pe Mine Tatal, asa va trimit si Eu pe voi."
22. Dupa aceste vorbe, a suflat peste ei si le-a zis: "Luati Duh Sfant!
23. Celor ce le veti ierta pacatele, vor fi iertate; si celor ce le veti tine, vor fi tinute."
24. Toma, zis Geaman, unul din cei doisprezece, nu era cu ei cand a venit Isus.
25. Ceilalti ucenici i-au zis deci: "Am vazut pe Domnul!" Dar el le-a raspuns: "Daca nu voi vedea in mainile Lui semnul cuielor si daca nu voi pune degetul meu in semnul cuielor si daca nu voi pune mana mea in coasta Lui, nu voi crede."
26. Dupa opt zile, ucenicii lui Isus erau iarasi in casa; si era si Toma impreuna cu ei. Pe cand erau usile incuiate, a venit Isus, a stat in mijloc si le-a zis: "Pace voua!"
27. Apoi a zis lui Toma: "Adu-ti degetul incoace si uita-te la mainile Mele; si adu-ti mana si pune-o in coasta Mea; si nu fi necredincios, ci credincios."
28. Drept raspuns, Toma I-a zis: "Domnul meu si Dumnezeul meu!"
29. "Tomo", i-a zis Isus, "pentru ca M-ai vazut, ai crezut. Ferice de cei ce n-au vazut, si au crezut."
30. Isus a mai facut inaintea ucenicilor Sai multe alte semne care nu sunt scrise in cartea aceasta.
31. Dar lucrurile acestea au fost scrise pentru ca voi sa credeti ca Isus este Hristosul, Fiul lui Dumnezeu; si, crezand, sa aveti viata in Numele Lui.
http://www.ebible.ro/biblia/romana/cornilescu/ioan/21/
Ioan 21
1. Dupa aceea Isus S-a mai aratat ucenicilor Sai la Marea Tiberiadei. Iata cum S-a aratat:
2. Simon Petru, Toma, zis Geaman, Natanael din Cana Galileii, fiii lui Zebedei si alti doi din ucenicii lui Isus erau impreuna.
3. Simon Petru le-a zis: "Ma duc sa prind peste." "Mergem si noi cu tine", i-au zis ei. Au iesit si au intrat intr-o corabie; si n-au prins nimic in noaptea aceea.
4. Dimineata, Isus statea pe tarm; dar ucenicii nu stiau ca este Isus.
5. "Copii", le-a zis Isus, "aveti ceva de mancare?" Ei I-au raspuns: "Nu".
6. El le-a zis: "Aruncati mreaja in partea dreapta a corabiei si veti gasi." Au aruncat-o deci si n-o mai puteau trage de multimea pestilor.
7. Atunci ucenicul pe care-l iubea Isus a zis lui Petru: "Este Domnul!" Cand a auzit Simon Petru ca este Domnul, si-a pus haina pe el si s-a incins, caci era dezbracat, si s-a aruncat in mare.
8. Ceilalti ucenici au venit cu corabioara, tragand mreaja cu pesti, pentru ca nu erau departe de tarm decat cam la doua sute de coti.
9. Cand s-au coborat pe tarm, au vazut acolo jaratic de carbuni, peste pus deasupra si paine.
10. Isus le-a zis: "Aduceti din pestii pe care i-ati prins acum."
11. Simon Petru s-a suit in corabioara si a tras mreaja la tarm, plina cu o suta cincizeci si trei de pesti mari; si, macar ca erau atatia, nu s-a rupt mreaja.
12. "Veniti de pranziti", le-a zis Isus. Si niciunul din ucenici nu cuteza sa-L intrebe: "Cine esti?", caci stiau ca este Domnul.
13. Isus S-a apropiat, a luat painea si le-a dat; tot asa a facut si cu pestele.
14. Aceasta era a treia oara cand Se arata Isus ucenicilor Sai, dupa ce inviase din morti.
15. Dupa ce au pranzit, Isus a zis lui Simon Petru: "Simone, fiul lui Iona, Ma iubesti tu mai mult decat acestia?" "Da, Doamne", I-a raspuns Petru, "stii ca Te iubesc." Isus i-a zis: "Paste mieluseii Mei."
16. I-a zis a doua oara: "Simone, fiul lui Iona, Ma iubesti?" "Da, Doamne", I-a raspuns Petru, "stii ca Te iubesc." Isus i-a zis: "Paste oitele Mele."
17. A treia oara i-a zis Isus: "Simone, fiul lui Iona, Ma iubesti?" Petru s-a intristat ca-i zisese a treia oara: "Ma iubesti?" si I-a raspuns: "Doamne, Tu toate le stii; stii ca Te iubesc." Isus i-a zis: "Paste oile Mele!
18. Adevarat, adevarat iti spun ca atunci cand erai mai tanar, singur te incingeai si te duceai unde voiai; dar cand vei imbatrani, iti vei intinde mainile, si altul te va incinge si te va duce unde nu vei voi."
19. A zis lucrul acesta ca sa arate cu ce fel de moarte va proslavi Petru pe Dumnezeu. Si, dupa ce a vorbit astfel, i-a zis: "Vino dupa Mine."
20. Petru s-a intors si a vazut venind dupa ei pe ucenicul pe care-l iubea Isus, acela care la Cina se rezemase pe pieptul lui Isus si zisese: "Doamne, cine este cel ce Te vinde?"
21. Petru s-a uitat la el si a zis lui Isus: "Doamne, dar cu acesta ce va fi?"
22. Isus i-a raspuns: "Daca vreau ca el sa ramana pana voi veni Eu, ce-ti pasa tie? Tu vino dupa Mine!"
23. Din pricina aceasta a iesit zvonul printre frati ca ucenicul acela nu va muri deloc. Insa Isus nu zisese lui Petru ca nu va muri deloc, ci: "Daca vreau ca el sa ramana pana voi veni Eu, ce-ti pasa tie?"
24. Ucenicul acesta este cel ce adevereste aceste lucruri si care le-a scris. Si stim ca marturia lui este adevarata.
25. Mai sunt multe alte lucruri pe care le-a facut Isus, care, daca s-ar fi scris cu de-amanuntul, cred ca nici chiar in lumea aceasta n-ar fi putut incapea cartile care s-ar fi scris. Amin.

| alabalaportocala2011 a răspuns (pentru aaadddaaaa10):

Dacă gândim cu cap propriu, D-zeu este veșnic, nemuritor și creator și anterior genezei, el fiind alfa și omega așa cum se și auto-definește.
"Eu sunt Alfa si Omega, Inceputul si Sfarsitul", zice Domnul Dumnezeu, "Cel ce este, Cel ce era si Cel ce vine, Cel Atotputernic." (Apoc.1:8)
care zicea: "Eu sunt Alfa si Omega, Cel Dintai si Cel de pe Urma. Ce vezi, scrie intr-o carte si trimite-o celor sapte biserici: la Efes, Smirna, Pergam, Tiatira, Sardes, Filadelfia si Laodiceea." (Apoc.1:11)
Apoi mi-a zis: "S-a ispravit! Eu sunt Alfa si Omega, Inceputul si Sfarsitul. Celui ce ii este sete ii voi da sa bea fara plata din izvorul apei vietii. (Apoc.21:6)
Eu sunt Alfa si Omega, Cel Dintai si Cel de pe Urma, Inceputul si Sfarsitul." (Apoc.22:13)

Dar în cursul aceleiași evanghelii după Ioan el / Logosul apare ca D-zeu - - veșnic, nemuritor și creator și anterior genezei--- dar și ca ființă care moare și învie.
Sub aspectul logicii matematice apare o sincopă logică, ori este Dumnezeu -- deci veșnic, nemuritor și creator și anterior genezei---ori este un muritor, care moare și învie și este ulterior făcut Dumnezeu.
Nu este cu putință, sub aspect logic, să fie și un Dumnezeu nemuritor și un om muritor în același timp, că se exclud cele 2 una pe alta.
Pentru o ființă logică și Rațională este cam de neacceptat cu să fie simultan și un Dumnezeu nemuritor dar și un om muritor, care mai și moare.

În acest context în cea ce privește Iisus, avem o puternică imposibilitate logică aici.

Credința oarbă ( în toate tâmpeniile) și logica și raționamentul corect, nu au nici o treabă una cu alta.

Credința Creștină a fost o armă de oprimare a maselor și care a întunecat mințile oamenilor timp de aproape 2 milenii.

1) Păcatul de a vrea să cunoști, -- falsul păcat adamic.--
2) Dă Cezarului, ce este al Cezarului.
3) Întoarce și celălalt obraz!
4 ) Predica de pe Munte
http://www.ebible.ro/biblia/romana/cornilescu/matei/5/

3. "Ferice de cei saraci in duh, caci a lor este Imparatia cerurilor!
4. Ferice de cei ce plang, caci ei vor fi mangaiati!
5. Ferice de cei blanzi, caci ei vor mosteni pamantul!
6. Ferice de cei flamanzi si insetati dupa neprihanire, caci ei vor fi saturati!
7. Ferice de cei milostivi, caci ei vor avea parte de mila!
8. Ferice de cei cu inima curata, caci ei vor vedea pe Dumnezeu!
9. Ferice de cei impaciuitori, caci ei vor fi chemati fii ai lui Dumnezeu!
10. Ferice de cei prigoniti din pricina neprihanirii, caci a lor este Imparatia cerurilor!
11. Ferice va fi de voi cand, din pricina Mea, oamenii va vor ocari, va vor prigoni si vor spune tot felul de lucruri rele si neadevarate impotriva voastra!
12. Bucurati-va si inveseliti-va, pentru ca rasplata voastra este mare in ceruri; caci tot asa au prigonit pe prorocii care au fost inainte de voi.
13. Voi sunteti sarea pamantului. Dar daca sarea isi pierde gustul, prin ce isi va capata iarasi puterea de a sara? Atunci nu mai este buna la nimic decat sa fie lepadata afara si calcata in picioare de oameni.
14. Voi sunteti lumina lumii. O cetate asezata pe un munte nu poate sa ramana ascunsa.
15. Si oamenii n-aprind lumina ca s-o puna sub obroc, ci o pun in sfesnic, si lumineaza tuturor celor din casa.
16. Tot asa sa lumineze si lumina voastra inaintea oamenilor, ca ei sa vada faptele voastre bune si sa slaveasca pe Tatal vostru care este in ceruri.
17. Sa nu credeti ca am venit sa stric Legea sau Prorocii; am venit nu sa stric, ci sa implinesc.
18. Caci adevarat va spun, cata vreme nu va trece cerul si pamantul, nu va trece o iota sau o frantura de slova din Lege, inainte ca sa se fi intamplat toate lucrurile.
19. Asa ca, oricine va strica una din cele mai mici din aceste porunci si va invata pe oameni asa, va fi chemat cel mai mic in Imparatia cerurilor; dar oricine le va pazi si va invata pe altii sa le pazeasca, va fi chemat mare in Imparatia cerurilor.
20. Caci va spun ca, daca neprihanirea voastra nu va intrece neprihanirea carturarilor si a fariseilor, cu niciun chip nu veti intra in Imparatia cerurilor.
21. Ati auzit ca s-a zis celor din vechime: "Sa nu ucizi; oricine va ucide va cadea sub pedeapsa judecatii."
etc.

Rezumativ nimic pe Terra, pentru cei săraci și exploatați, dar totul în niște Ceruri ipotetice.
Deci o credință mult mai utilă exploatatorilor vremelnici, decât credința cu Sol Invictus.
Așa a fost fabricat și promovat creștinismul, o aberație / o credință aberantă, ireală, ilogică dar bună pentru cei bogații.
Împăratul Teodosie a consacrat-o ca religie oficială a imperiului.
http://ro.orthodoxwiki.org/Teodosie_cel_Mare_(%C3%AEmp%C4%83rat)
Sfântul și binecredinciosul împărat Teodosie I, numit şi Teodosie cel Mare (grec. Θεοδόσιος ο Μέγaς), a fost ultimul împărat roman care a condus întregul Imperiu Roman (între anii 379 și 395), înainte de divizarea acestuia în cel două imperii - de răsărit şi de apus. Teodosie cel Mare este cunoscut şi pentru că a decretat creştinismul ortodox ca religie oficială a Imperiului Roman. A fost un puternic apărător al credinţei ortodoxe şi trecut în rândul sfinţilor, prăznuirea lui făcându-se la data de 17 ianuarie.
http://www.crestinortodox.ro/......80603.html

| alabalaportocala2011 a răspuns (pentru aaadddaaaa10):

Mai trebuie să lămurim care este treaba cu păcatul adamic.
Câți oameni fac invenții și inovații ? --Acum au făcut un haos din acești termeni, anterior invenția era noutate absolută pe plan mondial și inovația noutate pe plan național.---
Cei care fac invenții și inovații primesc premii .
Toți acești oameni fac ceva creativ. Toți ăștia crează.
Câți dintre ăștia sunt creștini ?
Jumătate sau mai puțini .
Toți oamenii independent de apartenența religioasă crează sau explicat altfel au fost hărăziți de D-zeul creator cu capacitatea de a crea indiferent de apartenența la o religie sau alta, sau dacă sunt atei.
Deci Dumnezeul Creator i-a hărăzit pe toți oamenii cu „harul creației", indiferent dacă cred în vreo religie sau alta sau dacă sunt atei.

Pentru mai multe citește acest material :

" _____________( Păcatul Non Creației. ) _______________

Sunt și alte tipuri de păcate, despre care preotul nu îți va vorbii .
Mă refer la păcatul non creației, care în spate are alte serii întregi de forme de păcătuire.
Nu este nici momentul și nici locul să abordez probleme serioase privind păcatul non creației.

( Păcatul Non Creației cunoscut de foarte mulți, ar cam , lăsa muritori de foame, peste 90% din prelații, de pe planeta asta, care predică religii (incomplete), unde nici nu se vorbește explicit, despre păcatul non creației.)

Și religia trebuie înțeleasă ca ceva, care trebuie perfecționat și îmbunătățit mereu / în permanență, în funcție de nivelul de cunoaștere al Omenirii .

Toți oamenii independent de religia în care cred, au fost hărăziți de Creator cu „harul creației".

Evident că nu de idiot ce, este Creatorul i-a hărăzit, pe oameni cu harul Creației.

Ci pentru că oamenii trebuie să creeze , fiecare după puterile și capacitățile sale.

Extinzând raționamentul cu Creatorul ne idiot, putem pune problema obligației oamenilor de a crea și chiar despre păcatul non creației.
Pentru că fiecare om are datoria și obligația creației.

Deci ca după puterile sale să pună cărămiduțele lui la edificiul abstract de cunoaștere, progres și prosperitate al omenirii.

Ai obligația / datoria creație, ai obligația ( încă nescrisă în cărțile religioase, ale religiilor incomplete ,) de a așeza cărămiduțele tale, după puterile tale individuale , la maiestosul edificiu abstract, dar necesar, cel de prosperitate și progres al Umanității.

Dacă careva ți-ar fi predicat din evanghelia creației , ( care nu apare ca evanghelie explicită în nici o religie incompletă ), ai fi înțeles că ai obligația creației .

Deci ai datoria să trăiești, să înveți permanent și pe parcursul vieții tale să pui și tu, după puterile tale, cărămiduțele tale, la edificiul abstract de progres și de prosperitate al Omenirii.

Că nu de cretin ce este, Dumnezeul Creator , te-a hărăzit și pe tine, cu harul creației, așa cum a hărăzit, pe toți oamenii indiferent că sunt creștini, necreștini, sau atei, cu harul creației, și cu capacitatea de a crea .
Nu ai știut, că ai obligația / datoria creației, dar acum știi. !

Ăsta este rostu vieții tale, să creezi pentru a așeza și tu cărămiduțele tale, după puterile și după capacitatea ta , la impozantul edificiu de cunoaștere, creație, progres și prosperitate al Umanității.

Asta este calea cea adevărată, ăsta este drumul de urmat, în rest nu sunt decât vorbe.

Te-am ajutat, prin ceia că ți-am indicat drumul pe care TU trebuie să mergi, ți-am indicat și motivația de a trăii.

Păcatul non creației este un păcat grav.

Caută să nu păcătuiești, prin non creație.

Sunt evident și multe alte păcate, despre care se mai vorbește în / prin diverse religii.

A păcătui înseamnă de fapt,/ în realitate , a face rău cu gândul sau cu fapta, voluntar sau involuntar, asupra a ce are suflet .

Chestia drăguță este că și ne viul are suflet.

Dacă acceptăm că și ne viul are suflet, aspectele legate de ecologie și de valorificarea energiilor neconvenționale capătă niște valențe filozofico- religioase teribil de interesante, în acest context .

Și evident o altă justificare și ar necesita o altă abordare la nivelul acțiunilor și non acțiunilor umane .

O dovadă concludentă a faptului că ne viul are suflet este memoria apei.
Caută pe net despre memoria apei.
Ar fi cam aiurea să afirmi că apa este vie și este o ființă dar apa are memorie... și în context putem vorbi deci și despre sufletul ne viului.
Merită să vezi neapărat cu ochii tăi filmele astea :
http://www.youtube.com/watch?v=cmp6MgrPb24
http://www.youtube.com/watch?v=cxROTKBW4hU&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=e8d-RbtD0uU&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=ElFJLKG22nE&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=TBB6V8Vhbkg&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=o4XuNSZ1tZA&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=TURwuGkaFTU&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=TSPjlhT0yEM&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=FxtvBs4KNrI&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=9RkwWJCyFYE&feature=related
Sunt și altele dar mai mici .

Într-un asemenea context ecologia capătă dimensiuni religioase foarte clare.

Nu trebuie să ardem aiurea combustibilii fosili ci numai să îi chimizăm, și trebuie să ne ocupăm, noi oamenii , foarte serios de valorificarea energiilor neconvenționale deci fără să stricăm natura:

Ideea este că trebuie să demonstrăm / să probăm iubire pentru tot ce are suflet.

Caută să nu păcătuiești în general.

Că păcatele nu au iertare .
Sunt și religii mincinoase, care vorbesc despre iertarea păcatelor.

( Nu există burete pentru șters /spălat păcatele/radieră pentru șters păcatele, iar dacă vrei să cumperi „ indulgențe" ,, este ca și cum ai arunca banii la gunoi".

Păcatele pot fi contrabalansate parțial, cu fapte și gânduri „ suplimentar voluntar bune" . )

Iar păcatele tale vor atârna ca niște pietre de moară în toate planurile existențiale, prin care va trece sufletul (și spiritul ) tău.

Tot păcatele tale vor implica / vor genera o predestinare mizerabilă, în toate existențele tale ulterioare, cu trup material .

Păcatul non creației, este o formă particulară de păcătuire, specifică numai ființelor, care au fost hărăzite / dăruite/ cadorisite de Creator cu capacitatea de a crea .

Nu am spus că trebuie să faci neapărat, statui ca Michelangelo, picturi ca Rafael sau ca Leonardo sau lucruri de astea, cu totul ieșite din comun.

Am spus numai de cărămiduțele tale, după puterile și capacitățile tale.

Dacă vei lucra într-un domeniu tehnic sau științific și vei face o descoperire epocală cu atât mai bine.

După ce vei face asta, vei putea spune spune : „astea sunt cărămiduțele, puse de mine ", și vei avea o mulțumire a ceva bine făcut.

Dumnezeu vine de la latinescul Dominus Deus /
/ Șeful/stăpânul zeilor.

Am voie să îi spun, despre o Divinitate de Ordin Suprem al Întregului Univers ?

Aceasta în condițiile în care am definit, ca fiind Univers suma a tot cea ce există.
În aceste condiții cea ce alții denumesc Universuri capătă denumirea de porțiuni , zone de Univers.

Sub aspect terminologic nu mai putem să mai vorbim de universuri paralele ci vorbim de zone de univers în care au loc fenomene similare .

Nu mai vorbim de expansiunea universului ci de modificări de poziție relativă a unor ansambluri de corpuri , în cadrul aceluiași univers etc . ////

Cred că a apus epoca filozofiilor religioase statice, declarate mincinos, că sunt de sorginte divinică , în favoarea filozofiilor religioase dinamice, permanent perfectibile, în funcție de gradul de cunoaștere al Umanității.

///// Ideea este să nu păcătuiești la modul general și să nu păcătuiești în particular cu Păcatul Non Creație, că în măreția sa Creatorul, (în speță Divinitatea de Ordin Suprem A Universului,) i-a hărăzit pe toți oamenii , independent de apartenența la o religie sau alta, sau non apartenenta la o religie sau alta,
( că și ateism-ele sunt tot ca niște religii, dar cu panteon divinic vid (= zero zeități bune ) și simultan cu panteon malefic vid (= zero zeități rele )
)
cu cu harul creației.

Și nu a făcut-o de prost ce este!

Îți recomand să citești Istoria credințelor și ideilor religioase carte în trei volume de Mircea Eliade și "Filozofia esoterica a Indiei " Autor: CHATTERJI C. J. (Format: 13 x 20 cm număr de pagini: 144 )

Poate misiunea ta, sau rolul tău pe acest Pământ , ar putea să fie , să pui și tu cărămiduțele tale, la imensul edificiu imaterial, de prosperitate, progres și cunoaștere al Umanității !

Ce a ce ți-am spus eu : să creezi, să nu păcătuiești și să dovedești iubire sunt corecte și în situația limită de panteon divinic vid & simultan de panteon malefic vid.

Deci chiar dacă nu există nici un fel de Dumnezeu, astea rămân valabile oricum."

Nu este un material foarte bine elaborat, dar nici nu este foarte prost scris.

A vorbii de păcatul " de a vrea să cunoști" este ceva împotriva voinței reale a Creatorului !

Asta cu falsul păcatul Adamic, păcatul dorinței de a vrea să cunoști , este o minciună tipică castei parazitare a prelaților, care îi voiau pe oameni proști și necunoscători tocmai spre a îi putea parazita cât mai eficient, pe oameni.

În consecință nu există la modul real, nici un fel de păcat adamic , asta fiind o mare minciună inventată de prelați că Dumnezeu ne vrea învățând , cunoscând și creatori, că altfel nu hărăzea specia oameni cu capacitatea de a creea.

În consecință ca membru al speciei oameni , trebuie să păcătuiești cât mai puțin, să demonstrezi / probezi iubire față de cea ce are suflet, și să creezi -- existând etapele învățare, cunoaștere și creație---.

| alabalaportocala2011 a răspuns (pentru aaadddaaaa10):

Isus nu este un personaj imaginar.=
=Eu nu am abordat tematica realități sau irealității lui Isus, că pentru început trebuie lămurită//să lămurim, cine era Iisus în realitate :
un Zeu / Dumnezeu întrupat ca om,
sau un personaj legendar fără nici o bază reală, sau baza reală erau alte legende și credințe din epoca respectivă,
sau un om real, ridicat la rangul de Dumnezeu după ce moare și învie---sau este înviat---,
sau un zeu /Dumnezeu care se substituie pentru o vreme, unui om real și de aici s-a născut legenda respectivă.
Eu intenționez să merg pe ultima variantă cea în care zeul / Dumnezeul se substituie pentru în timp scurt unui om oarecare.
În acest caz „Imaculata concepțiune "este și devine o legendă eventual inutilă, credibilă, numai de oamenii acelor timpuri.
Dumnezeul care s-a substituit omului respectiv, nu moare căci este fără moarte, fiind veșnic!
Adresarea lui Iisus cu Femeie și nu cu mamă, (către mama lui teoretică,), mă face să cred că nu avea nici o treabă cu femeia respectivă.
„ 25. Langa crucea lui Isus, statea mama Lui si sora mamei Lui, Maria, nevasta lui Clopa, si Maria Magdalena.
26. Cand a vazut Isus pe mama Sa, si langa ea pe ucenicul pe care-l iubea, a zis mamei Sale: "Femeie, iata fiul tau!"
27. Apoi, a zis ucenicului: "Iata mama ta!" Si, din ceasul acela, ucenicul a luat-o la el acasa. "

Un fiu se adresează mamei lui, care l-a născut și crescut, cu femeie și nu cu mamă, dacă respectiva a i-ar făcut ulterior prea mult rău, și nu era cazul aici.
În Holy Bible
http://www.bartleby.com/108/43/19.html#S73
25 ¶ Now there stood by the cross of Jesus his mother, and his mother's sister, Mary the wife of Cle'ophas, and Mary Mag'dalene.
26 When Jesus therefore saw his mother, and the disciple standing by, whom he loved, he saith unto his mother, Woman, behold thy son!
27 Then saith he to the disciple, Behold thy mother! And from that hour that disciple took her unto his own home.

Deci și în textul englezesc /american este folosit cuvântul Woman, deci tot femeie și nu cuvântul mother, care înseamnă mamă.

| superdorex a răspuns:

Pai s-a jertfit pentru noi toti si a luat asupra sa toate pacatele noastre, asa ca e un exemplu pentru noi toti!

| Sἶrenἶa a răspuns:

Stiu si recunosc acest lucru!

| Nostradamuss a răspuns:

Esti tu sigura ca el chiar a existat? mi-e greu sa cred ca un om sanatos la cap se lasa torturat si omorat...

| Deyush08 a răspuns:

Se scrie Iisus.

| ILoveMoon a răspuns:

Doua tabere :Crestinii si Atei care poate nu se vor impaca niciodata, cand se intalnesc iasa scantei intr-un fel.Crestinii sunt sustinuti de biserica pe cand atei de stiinta. Daca intr-o zi cineva va aduce o dovada ca nu exista uni tot vor crede si vor spune ca e blasfemie pe cand daca crestini ar aduce o dovada ca exista atei la fel ar zice ca nu e adevarat, in concluzie cele doua tabere nu se vor impaca destul de curand poate niciodata.Si eu nu sustin nici una din cele doua tabere eu sunt agnostic bafta in continuare.