| Meme10Memu a întrebat:

Multi oameni care vor sa se vaccineze contra covid-19 se inscriu pe o lista cu numele celor ce vor fi vaccinati. Acestia considera aceasta lista ca o lista ce le va asigura sanatatea si viata stiind ca dupa ce vor fi vaccinati vor avea o siguranta mai mare ca nu se vor imbolnavi grav si ca vor trai.

Insa putini oameni stiu ca exista o lista mult mai importanta. Aceasta lista este in cartea vietii Lui Dumnezeu. Acolo sunt scrise numele celor care vor trai vesnic si care vor fi readusi la viata de Dumnezeu pentru a trai vesnic. Inscrierea pe aceasta lista se face prin botez, un botez facut ( NU cand omul e un prunc ) cand omul este suficient de matur sa decida ca isi va dedica restul vietii infaptuirii vointei Lui Dumnezeu Creatorul cerului si al pamantului.

Apocalipsa 20:12-15:"Şi am văzut pe morţi, pe cei mari şi pe cei mici, stând înaintea tronului şi cărţile au fost deschise; şi o altă carte a fost deschisă, care este cartea vieţii; şi morţii au fost judecaţi din cele scrise în cărţi, potrivit cu faptele lor. Si marea a dat pe morţii cei din ea şi moartea şi iadul au dat pe morţii lor, şi judecaţi au fost, fiecare după faptele sale. Şi moartea şi iadul au fost aruncate în râul de foc. Aceasta e moartea cea de a doua: iezerul cel de foc. Iar cine n-a fost aflat scris în cartea vieţii, a fost aruncat în iezerul de foc."

Daniel 12:1-3:"Şi în vremea aceea se va scula Mihail, marele voievod care ocroteşte pe fiii poporului tău, şi va fi vreme de strâmtorare cum n-a mai fost de când sunt popoarele şi până în vremea de acum. Dar în vremea aceea, poporul tău va fi mântuit şi anume oricine va fi găsit scris în carte. Şi mulţi dintre cei care dorm în ţărâna pământului se vor scula, unii la viaţă veşnică, iar alţii spre ocară şi ruşine veşnică. Şi cei înţelepţi vor lumina ca strălucirea cerului şi cei care vor fi îndrumat pe mulţi pe calea dreptăţii vor fi ca stelele în vecii vecilor."

Care doriti sa fiti scrisi in cartea vietii?

1 răspuns:
| Cosimo11 a răspuns:

Nu doar cei care se boteaza la maturitate.Si cei care se boteaza de prunci se mantuiesc.