| Raniia a întrebat:

Napoleon Bonaparte spune despre Domnul Isus:,, Eu cunosc oamenii si va spun ca Isus Cristos nu este un simplu om.Intre El si oricare alta persoana din lume nu exista niciun termen de comparatie.Alexandru,Cezar,Carol cel Mare si eu am fondat imperii. Dar pe ce am bazat noi creatiile geniilor noastre? Pe forta.Isus Hristos si-a intemeiat imperiul pe dragoste; si la aceasta ora, milioane de oameni ar muri pentru El.Cu toata armata si generalii mei nu am reusit sa domnesc macar un sfert de secol pe un singur continent. Iar acest Isus cucereste fara violenta popoarele si civilizatiile de mii de ani"Avem noi nevoie de acest Isus in care isi gasesc rezolvare toate problemele omenirii?

Răspuns Câştigător
| Esperança a răspuns:

Cu totii avem nevoie de Isus Hristos! Avem nevoie de El acum,cand inca ne cheama si vrea sa ne fie Mantuitor,caci va veni o zi cand orice genunchi se va pleca in Fata Lui,dar atunci multi il vor cunoaste doar ca Judecator! Si judecata Lui este aspra si dreapta!
Sa ne oprim un pic din mersul nostru si sa meditam la viata noastra. La urma urmei Ce e viata? Un abur care trece,un fum e viata,un scrum! Din tarana am fost facuti, in tarana ne intoarcem, fie ca vrem fie ca nu.
http://www.youtube.com/watch?v=Gz2HwsSFziw

43 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Raniia):

Tot nu mi-ai raspuns...
Ce rost mai are dumnezeu in viata noastra, daca totul este dupa voia lui? Daca tot ne-a adus pe calea cea dreapta... unde si-ar indrepta el atentia?

| Hombre a răspuns (pentru Esperança):

Eu te-am intrebat daca poti sa demonstrezi ca esti facuta din tarana si tu la fel ca absolut toti credinciosi imi servesti psalmi. Zi ceva din capul tau, asta vreau lasa-i incolo de psalmi ca nu demonstreaza nimic.

| Esperança a răspuns (pentru Hombre):

Eu n-am ce sa-ti demonstrez pentru ca tot ce tine de Dumnezeu se demonstreaza prin credinta. Caci doar prin credinta intelegem ca lumea a fost facuta de Dumnezeu.
Prefer sa cred ca sunt facuta din tarana decat din explozie,maimuta, cimpanzeu, urangutani etc.

| Hombre a răspuns (pentru Esperança):

Superba demonstratie, calea spre credinta ti-e deschisa ca nu vrei sa concepi ca esti facuta din explozie, maimuta... ci musai din tărână laughing

| alessia5158 a răspuns (pentru Hombre):

Din sec. I exista referiri ale lui Tacit( in lucrarea "Anale lega"), Pliniu cel tanar ( intr-o epistola adresata imparatului Traian--- vezi aici un entry: http://mihaibala.wordpress.com/......crisoare/) si Suetoniu( in lucrarea "Vietile celor doisprezece Cezari").
Josephus, istoric evreu, are cele mai multe referiri cu privire la existenta istorica a tabloului zugravit de Evanghelii. ( vezi sursa din Wikipedia, "izvoare extrabiblice " :http://ro.wikipedia.org/wiki/Isus_din_Nazaret)

Mai sunt si acele Evanghelii apocrife pe care biserica crestina nu le recunoaste.

| Esperança a răspuns (pentru Hombre):

NU! Era doar un fel de a spune. Credinta mea nu se bazeaza pe faptul ca nu imi place sa cred asta, asa ca aleg alternativa, nicidecum. Credinta mea se bazeaza pe adevar. Iar adevarul este Cuvantul lui Dumnezeu care spune asa:
Domnul Dumnezeu a făcut pe om din ţărâna pământului, i-a suflat în nări suflare de viaţă, şi omul s-a făcut astfel un suflet viu.

14 Căci El ştie din ce suntem făcuţi; Îşi aduce aminte că suntem ţărână.

8 Dar, Doamne, Tu eşti Tatăl nostru; noi suntem lutul, şi Tu, olarul care ne-ai întocmit: suntem cu toţii lucrarea mâinilor Tale.

47 Omul dintâi este din pământ, pământesc; Omul al doilea este din cer.

| Raniia explică (pentru anonim_4396):

Am fi responsabili intr-o lume iresponsabila!

| Woodenpints91 a răspuns (pentru Raniia):

Câţi ani ai tu de vorbeşti despre înţelepciune?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Raniia):

Esti de acord ca fiecare femeie e o tarfa?

| Raniia explică (pentru Woodenpints91):

Intelepciunea este luminata si cei care o iubesc o vad usor si cei care o cauta o gasesc.

| Woodenpints91 a răspuns (pentru Raniia):

Nu mi-ai răspuns la întrebare. Nu te-am întrebat ce este înţelepciunea, oricum mi-ai dat o definiţie greşită. Te-am întrebat câţi ani ai.

| Raniia explică (pentru Woodenpints91):

Are importanta cati ani am? Facuta sa traiesc o singura data pe pamant!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Poate are dreptate Napoleon dar in legatura cu femeile care il inconjurau pe el! Ca sunt si femei care au un singur partener! Intr-adevar sunt rare dar sunt!