| fllu07 a întrebat:

Ne este stabilit dinainte momentul mortii?

22 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Poate ca da.Dar noi, cei in cauza, nu vom sti niciodata.

| sublime89 a răspuns:

Daca crezi in d-zeu, atunci da. Incearca sa-ti explici cum a stabilit el momentul mortii unor copii, la doar cateva minute dupa ce s-au nascut, sau chiar inainte de a se naste, si ai sa vezi ce bun zeu ai.

| fllu07 explică (pentru sublime89):

Atata esti de orb in furia ta impotriva lui Dumnezeu, incat refuzi sa accepti sau macar sa analizezi orice argument pro afirmatiei ca nu Iehova Dumnezeu este vinovat de rautatea si cruzimea din lume. ceea ce este clar, este faptul ca nu El conduce lumea. Iar Satan, conducatorul ei, face ce stie cel mai bine: incita oamenii la dezbinare, conflicte, impotrivire. din acestea rezulta razboaiele, foametea, ura rasiala, etc. iar pe urma, una dintre consecinte este faptul ca si copii mor, sufera. dar nu ma mai obosesc cu tine... sper sa realizezi vreodata impotriva cui vorbesti si sa-ti schimbi punctul de vedere la 180 de grade.

| sublime89 a răspuns (pentru fllu07):

Eu nu am nicio furie impotriva unui zeu imaginar, pentru ca asta m-ar face nebun. In schimb, am o furie impotriva ignorantei. Daca satan conduce lumea, atunci tu ce mai cauti in ea? Iti place sa traiesti in lumea lui satan? Si cum a permis d-zeu ca satan sa ajunga sa conduca lumea pe care el a creat-o? Nu prea mai arata a zeu atotputernic asa.

| fllu07 explică (pentru sublime89):

Eu ce caut in ea? nu a fost voia mea sa ma nasc, nici nu am avut alternative. lumea care ne inconjoara a creat-o Dumnezeu. si cei ce ii slujesc lui Iehova Dumnezeu, despre ei se spune in 1Petru ca sunt locuitori straini in aceasta lume, deoarece ei asteapta luma noua, condusa de Regatul lui Dumnezeu (daniel 2:44)
cum a permis Dumnezeu sa fie lumea creata de el, condusa de \satan? simplu. Satan i-a mintit pe primii oameni ca daca s-ar ravrati impotriva lui Iehova ar duce-o mult mai bine, deoarece Iehova ii priveaza de lucruri bune. Adam si eva s-au razvratit si au ajuns sa fie supusi lui Satan. cu alte cuvinte el a insinuat ca ar conduce mai bine lumea decat Dumnezeu. Satan nu a pus la indoiala puterea lui Dumnezeu, ci modul de a guverna. stia ca daca pune puterea la indoiala, era distrus pe loc. prin urmare, aceasta cotroversa a trebuit un timp pentru a se dovedi de partea cui este dreptatea. daca Dumnezeu ii distruge imediat pe rebeli si pe satan, celelalte creaturi spirituale, care fusesera de fata tot timpul ar fi putut crede ca Satan ar fi avut dreptate, insa lui dumnezeu i-a fost teama. prin urmare CEL MAI INTELEPT mod de a rezolva problema, a fost acesta: sa ii permita lui Satan sa guverneze, pentru a dovedi ce poate. iar rezultatele nu s-au lasat asteptate. iar pana in prezent s-a dovedit clar cine a mintit, si cine a spus adevarul. asa a ajuns Diavolul sa guverneze lumea lui Dumnezeu. dar stai linistit, mai are putin timp, si el stie aceasta. Apoc 12:9.

| sublime89 a răspuns (pentru fllu07):

Nu a fost voia ta sa te nasti, dar a fost a lui D-zeu. Asta inseamna ca d-zeu ales sa te puna in lumea lui satan. Cam ciudat din partea lui sa te plaseze intr-o situatie atat de dificila.
M-ai pierdut cand ai ajuns la celelalte "creaturi spirituale" si la teama lui d-zeu. Cum sa se teama d-zeu vreodata de ceva? Mai ales de "creaturile spirituale" pe care tot el le-a creat. Un zeu atotputernic si atotstiutor sa se teama? Nu vad cum ar putea exista acest sentiment pentru el.

| kar1GaNNN a răspuns:

Momentul mortii este stabilit dar insa nu vei sti niciodata secunda, minutul, ora, ziua, luna, anul cand vei muri.

| Tyberiu2000 a răspuns (pentru kar1GaNNN):

Bunicul, la fer ca și străbunicu au știut clipa morți lor. Bunicu i-a dat toți bani lui rămași lui mama în penultima lui zi de viață, și-n ziua morți lui a chemat-o pe mama în cameră la el să-i aprindă o lumânare(ca să moară cu lumina). După ce a aprins lumânarea s-a stins.Coincidența ca și coincidența, dar dă-o încolo de coincidență, care erau șansele?

| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Din punct de vedere al religiei crestine, D-zeu este singurul care stie momentul mortii fizice a fiecaruia.Sinuciderea spune ca e pacatul de neiertat, caci acela a renuntat la D-zeu.e singurul caz in care un om poate stabili singur momentul propriei morti.

| fllu07 explică (pentru Danut_Popa_1961):

Da. poate stii. dar asta nu inseamna ca el a stabilit acest moment. esti de acord? asa cum tu stii ca maine la 5 vine trenul de Bucuresti dar nu tu ai fixat sa vina la 5.

| Danut_Popa_1961 a răspuns (pentru fllu07):

Nu,El nu stabileste momentul mortii, dar il cunoaste.-conform religiei crestine-

| MskDesign a răspuns:

Da!
In momentul in care cineva s-a hotarat sa se sinucida, se poate spune ca momentul mortii sale a fost hotarat inaintea mortii.

| Tyberiu2000 a răspuns:

Văd că ai pus întrebarea în categoria "Religie", deci mă gândesc că tu vrei să întrebi dacă Domnul hotărăște atunci când te-ai născut momentul în care vei muri. Poate tu nu vroiai să întrebi asta, dar așa am înțeles eu. Oricum Domnul de ia la El sau te duce în Iad când vrea, nu e niciodată stabilit dinainte.Deci răspunsul la întrebarea ta este "Nu".

| fllu07 explică (pentru Tyberiu2000):

Ai inteles bine, doar ca nu ma multumeste raspunsul tau. de ce ne0ar lua la el, daca ne-a creat pe pamant? de nu i-a facut pe adam si eva in cer, astfel, oamenii nu trebuiau sa mai faca naveta in cer.

| Tyberiu2000 a răspuns (pentru fllu07):

Nu toți oameni merită să trăiască într-o lume perfectă, de asta există iadul, pentru a pedepsi oameni.Domnul nu poate judeca oameni așa cum vrea, de asta a creat pământul.Aici el vrea să vadă cum ne comportăm, dacă merităm Împărăția Cerurilor, dar dacă trebuie să fim pedepsiți. Oricum omul e inferior lui Dumnezeu și celorlalți Sfinți, deci nu au dreptul să fie lângă Ei.Desigur, ei pot demonstra că merită, făcând-o pe Pământ. Sper că te-am ajutat(P.S. sper că nu ești ateu)

| fllu07 explică (pentru Tyberiu2000):

Nu. iadul nu exista. Iehova i-a spus lui Adam ca daca nu va asculta de el, in cele din urma, va muri. nu era drept din partea lui Dumnezeu sa ii spuna lui adam adevarul, acela ca urma sa fie chinuit vesnic in iad? a mintit Dumnezeu? in plus chiar se spune in Ieremia 7:31 ca Iehova Dumnezeu nici macar nu s-a gandit sa creeze un astfel de loc, unde sa ii chinuie pe oameni. si in plus, corpul putrezeste, iar sufletul (omul-geneza 2:7) moare. ce sa fie chinuit in iad?

| milan9 a răspuns (pentru fllu07):

Nu în zadar Dumnezeu profeţeşte că va fi "un cer nou şi un pământ nou".
Este deci posibil ca si pământul să fie un loc de convieţuire a oamenilor pentru viaţa veşnică.

DAR, nu am putea crede că pământul va fi singurul loc al vesniciei (ar însemna să limităm fie puterea, fie bunătatea lui Dumnezeu), mai ales că Scriptura menţionează ŞI EXISTENŢA UNEI "MARI MULŢIMI ÎN CER"!

Dumnezeu le spune oamenilor: "Şi din cer au auzit glas puternic, zicându-le: Suiţi-vă aici! Şi s-au suit la cer, în nori, şi au privit la ei duşmanii lor." Apoc.11, 12

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Scriptura confirmă şi existenţa "cerului" ca loc al veşniciei. El se poate referi chiar la un spaţiu, nelimitat, armonios, lipsit de monotonie, cu mult peste farmecul existenţei actúale:

- "După acestea, am auzit, în cer, ca un glas puternic de mulţime multă zicând: Aliluia! Mântuirea şi slava şi puterea sunt ale Dumnezeului nostru!" Apoc 19, 1 (SUFLETELE DIN CER pot răspunde)

- "Căci ştim că, dacă acest cort, locuinţa noastră pământească, se va strica, avem zidire de la Dumnezeu, casă nefăcută de mână, veşnică, înceruri." II Corinteni 5, 1

- "Căci de aceea şi suspinăm, în acest trup, dorind să ne îmbrăcăm cu locuinţa noastră cea din cer" II Corinteni 5, 2

- "Şi a trâmbiţat al şaptelea înger şi s-au pornit, în cer, glasuri puternice care ziceau: Împărăţia lumii a ajuns a Domnului nostru şi a Hristosului Său şi va împărăţi în vecii vecilor." Apoc 11, 15

- "Şi am auzit glas mare, în cer, zicând: Acum s-a făcut mântuirea şi puterea şi împărăţia Dumnezeului nostru şi stăpânirea Hristosului Său, căci aruncat a fost pârâşul fraţilor noştri, cel ce îi pâra pe ei înaintea Dumnezeului nostru, ziua şi noaptea." Apoc 12, 10

-"Pentru aceasta, bucuraţi-vă ceruri şi cei ce locuiţi în ele. Vai vouă, pământule şi mare, fiindcă diavolul a coborât la voi având mânie mare, căci ştie că timpul lui e scurt." Apoc 12, 12

- "Şi şi-a deschis gura sa spre hula lui Dumnezeu, ca să hulească numele Lui şi cortul Lui şi pe cei ce locuiesc în cer." 13, 6 etc.

| FatalScream a răspuns:

Da,dar nimeni nu va afla niciodata...

| fllu07 explică (pentru FatalScream):

Nu ti se pare ca Dumnezeu ar fi cam crud daca ne-ar stabili momentul mortii? de exemplu un parinte, care ii pune tot felul de capcane copilului sau de 4-5 ani, prin casa, pentru ca copilul fie sa sa cada in ele, fie sa le ocoleasca, cum l-ai cataloga pe acest parinte?