| AvalohAlyn a întrebat:

Nu ar părea că Dumnezeu nu ar fi de acord cu afacerile? Adică unii caută să se îmbogățească și nu așa puțin ci vor bani cat mai multi, profit. Oare Dumnezeu e de acord cu afacerile din ziua de azi?

3 răspunsuri:
| TamplaruAnisoara a răspuns:

Daca sunt cinstiți, bogăția nu este un păcat. Avraam a fost bogat, si a fost ales de Dumnezeu pentru a-l folosi ca un exemplu pentru noi. Fiind bogat a putut da de lucru la sute de oameni, care altfel nu aveau unde munci.
Pilda talanților este un exemplu bun in acest sens. Cel care nu a făcut negoț cu talantul primit, a fost criticat de stăpânul sau.

| CinevaAnonimă a răspuns:

Atâta timp cât nu au păcatul iubirii de arginți, e normal. Dacă nu, e păcatul lor.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Dumnezeu e invenția celor mai mari afaceriști din lume... Popii. Cum sa nu fie de accord cu ei?