| Steregoi a întrebat:

Nu exista de fapt o ordine clara referitoare la un inceput sau la vreun sfarsit. Sfarsitul poate fi inceput si invers in acelasi timp. Faptul ca Dumnezeu stie de la inceput cum vor decurge lucrurile e ca si cum un sfarsit e ca la inceput sau ca un inceput e ca la un sfarsit. Pentru Dumnezeu trecerea timpului e doar o reconfirmare a ceea ce a gandit. In realitate nu exista conceptul de cauza-efect pentru ca atat cauza cat si efectul sunt expresia aceluiasi lucru sau sunt interdependente adica Dumnezeu care nu are inceput si din care este totul si sub controlul lui se intampla tot. Daca ceva merge prost e pentru ca Dumnezeu alege sa transfere partial controlul unor entitati inteligente create de el precum ingerii si oamenii care uneori isi folosesc gresit libertatea de alegere. Ce puteti spune?

https://www.descopera.ro/......tin-bizare

6 răspunsuri:
| Mircea08 a răspuns:

Scrie clar in Evanghelie - sa nu ai alti invatatori in afara de Iisus, si mai scrie :
"Luaţi aminte să nu vă fure minţile cineva cu filozofia şi cu deşarta înşelăciune din predania omenească, după înţelesurile cele slabe ale lumii şi nu după Hristos."
(Epistola catre Coloseni a Sf. Apostol Pavel – 2/8)
Mai scrie ca Duhul Sfant va va conduce la tot adevarul:
Ioan 16:13 "Când va veni Mângâietorul, Duhul adevărului, are să vă călăuzească în tot adevărul; căci El nu va vorbi de la El, ci va vorbi tot ce va fi auzit şi vă va descoperi lucrurile viitoare."
Tu ai citit undeva despre o "filozofie" a timpului in raport cu actiunea, lucru pe care mintea omului nu il poate patrunde decat superficial. Acea "filozofie" te-a facut sa iti dai cu parerea despre lucruri pe care nu ai de unde sa le cunosti. Faptul ca la Dumnezeu un an este ca o zi nu inseamna ca pentru Dumnezeu nu exista timp. Faptul ca a facut lumea in 6 zile inseamna ca e posibil ca timpul exista si pentru Dumnezeu. Faptul ca Dumnezeu STIE ce se va intampla, nu este obligatoriu ca acest lucru sa fie de genul paranormal, ci sa fie asa cum e si pentru noi - adica - daca eu imi propun pentru viitor sa imi fac o casa, pot spune ca pe un anume teren (pe care il am si stiu unde este) mai tarziu va fi o casa, si pot spune si cum va arata casa deoarece eu stiu cum vreau sa o fac. Ce spun eu acum nu este un adevar, este o alta "filozofie" cu alta palarie.
Sunt sigur insa ca cei care au Duh Sfant au posibilitatea de a cunoate foate multe adevaruri. Adevarul este important deoarece minciunile nu exista decat ca denumire. Mai pot spune ca in imparatia cerurilor nimeni nu se va plictisi asistand la o desfasurare de actiuni pe care le cunoaste dinainte, ca si cum ai vedea un film a doua oara. NU! Acolo vor fi lucruri extrem de interesante pe care mintea omului nu are puterea de a le imagina

| benny7 a răspuns:

Există înțelepciunea lui Dumnezeu în toate lucrurile și nimic nu putea exista fără înțelepciune*
Într-adevăr, nimeni nu are propria înțelepciune pe care a creat-o sau a dat-o de la sine, dar toată înțelepciunea vine dintr-o singură sursă de înțelepciune. Și această sursă este în Dumnezeu. Prin urmare, atunci când caută înțelepciunea de a căuta numai pe Dumnezeu.*

| Uvox a răspuns:

"Pentru Dumnezeu trecerea timpului e doar o reconfirmare a ceea ce a gandit"
Păi si pentru el trece timpul?
Ceva facut tot de el?
Cum aveti voi pseuso-explicatii pentru tot si toate.
Povești si basme pentru minți credule.

| Romanul86 a răspuns:

Totul merge prost pentru că nu urmezi legiile din Manualul cu Instrucțiuni pentru a merge totul bine.
Manualul cu Instrucțiuni este conștiința, Biblia, Biserica, legile naturale etc.
Ordine clară există dar ordinea nu e armonioasă.

| Steregoi explică (pentru Romanul86):

Am vrut sa spun ca inceputul poate fi de fapt inceput adica oul si gaina pot apare simultan sau ca de fapt gaina e ou si invers. Un sir infinit de cauzalitati e ilogic. Gaina e din Dumnezeu ca si oul. Un interval de timp finit e cam zero in comparatie cu timpul infinit de care dispune Dumnezeu. 6000 de ani e cam zero pentru Dumnezeu sau ca inceputul si sfarsitul celor 6000 de ani e aproape in acelasi timp.

| Mircea08 a răspuns (pentru Steregoi):

Alta "filosofie" cu oul si gaina, o "filozofie"nascuta din nestiinta. Pai Dumnezeu a facut animalele, printre care si gaina, nu scrie ca a facut oua! Deci e clar ca prima data a fost gaina, dar cei care cred in stiinta este evident ca isi vor pune aceasta intrebare pana la sfarsitul lumii si vor spera ca oamenii de stiinta sa gaseasca o explicatie, pentru ca e naspa ca un om evoluat sa nu stie atata lucru