| goldheart a întrebat:

Nu inteleg de ce Biblia condamna relatiile (de iubire) care nu sunt serioase sau care nu duc direct la casatorie. Mi se pare un lucru nedrept, avand in vedere ca psihologii si nu numai ei afirma ca este bine sa avem inainte de casatorie mai multi prieteni (iubiti), ca sa ne dam seama cu ce fel de om ne potrivim si ce anume vrem alaturi o viata intreaga. Adica stiu ca daca treci printr-o despartire, automat suferi, iar D-zeu nu vrea asta, insa n-ai de unde sa stii daca o relatie este serioasa pana nu incerci... Cum stau lucrurile de fapt?

19 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Pentru ca implicare ta in mai multe relatii pasagere te fac sa daruiesti cate putin din inima ta, iar atunci cand ea se destrama ia cu el o particica din tine. Ramai nefericit, neimplinit, pustiu si gol. Apoi nu mai aduc in discutie posibilitatea unei sarcini nedorite care aduce cu ea un sir intreg de necazuri care duc la depresie. Mai este ai riscul de a contacta o boala cu transmitere sexuala. Dumnezeu doreste fericirea noastra. De aceea sexul este permis doar in cadrul casatoriei acolo unde te simti in siguranta, ai protectie, esti fericit si implinit.

| goldheart explică (pentru EmaS):

Ok.dar eu nu ma refeream la ceva mai mult decat sarutul, gen relatii sexuale. Apoi, cred ca ma pot simti in siguranta, fericita, implinita si cu un baiat cu care nu sunt maritata...

| EmaS a răspuns:

Da,altul era raspunsul meu daca scriai doar prieten.Dar tu ai scris si iubit.
IUBÍT ~tă (~ți, ~te) m. și f. Persoană care întreține relații de dragoste cu o persoană de sex opus. /v. a iubi

Răspuns utilizator avertizat
| seagate a răspuns:

Cand o sa intelegi o sa fie prea tarziu.

| bunica18 a răspuns:

Psihologii la care te ghindesti tu sau care recomanda aceasta cale nu sunt oameni care cunosc Biblia. Incearca sa citesti si despre viata "marilor" psihologi si ai sa afli cit de rataciti au fost si ei. Biblia nu "condamna" relatiile neserioase ci condamna desfrinarea pentru ca starea de desfriu te desparte de Dumnezeu. Iar tot ce te desparte de Domnul aduce muulta suferinta. Biblia nu condamna, ci iti da reperele unei vieti sanatoase in Hristos.
Cum poti sa iti inchipui ca "iubind" si pe X si Y ramaii intreg la minte si la trup? Cui ii esti fidel de fapt?
Sa "testezi" pe X sau pe Y ca sa vezi cu cine te potrivesti poti sa o faci si din discutii, din intilniri repetate, din calatorii alaturi de persoana iubita fara sa va pipaiti si fizic. Daca iti inchipui ca poti cunoaste un om pentru ca te culci cu el e o inselatorie. iti trebuie o viata si mai bine ca sa poti sa speri ca vei cunoaste un om. Persoana umana este inepuizabila pentru ca mosteneste un pic din dragostea pe care Dumnezeu a sadit-o in inima sa. O relatie care nu e binecuvintata de Dumnezeu nu poate fi serioasa. Binecuvintarea o primesti de la Dumnezeu prin mina preotului in timpul cununiei.
Cum te-ai simnti tu daca cineva ti-ar spune ca te iubeste dar ca trebuie sa incerce si pe X si pe Y ca sa vada daca se potriveste mai bine cu tine sau cu X sau Y. Intelegi ridicolul situatiei? Nu esti la piata.
Poti sa fii pacalit de iluzii, de idei care nu sunt corecte etc. Greseala e omeneasca insa daca ai reperele adevarate si o tarie de caracter ca sa le poti urma atunci nu te vei putea insela pentru ca vei sti cu siguranta ca Dumnezeu te ajuta. Iar daca gresesti, sa-ti amintesti de exemplele de pocaintza din Biblie (Sfinta Maria Egipteanca, spre exemplu) dar si de multe alte exemple din Pateric.

| 4b a răspuns:

Adevarata iubire este pura si n-ar trebui manjita cu relatii de 2 bani...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru că omul care curvăreşte înainte de căsătorie poate aluneca foarte uşor pe panta desfrâului şi a adulterului şi după căsătorie. Iar, prin Sfânta Taină a Căsătoriei, bărbatul şi femeia devin un trup care primesc binecuvântarea lui Hristos, soţii luându-şi promisiunea de a respecta cununa muceniciei şi anume respectul reciproc şi naşterea de prunci. Cei care înşeală în timpul căsătoriei se leapădă şi de Hristos care a binecuvântat legătura între bărbat şi femeie din acea căsătorie.
Păstrarea curăţiei până la căsătorie înseamnă păstrarea curăţiei pentru nunta care este în primul rând cerească, adică, întâlnirea cu Hristos şi apoi pământească cu soţul, soţia.
Tot psihologii au demostrat faptul că cei ce consumă relaţia înainte de căsătorie se plictisesc unul de celălalt şi nu respectă căsătoria căutând satisfacţie în altă parte sau se complac în situaţia de a trăi în concubinaj. Eu nu judec pe nimeni, tu m-ai întrebat de ce Biblia condamnă relaţiile înainte de căsătorie.

| goldheart explică (pentru anonim_4396):

Pai, bun, pastrarea curatiei, adica fara relatii sexuale. Deci nu pot avea o relatie cu un baiat fara sa fac s. (inaintea celei care va duce la casatorie)?

| anonim_4396 a răspuns (pentru goldheart):

Eu nu îţi impun nimic, de preferabil ar fi să NU dar dacă s-a întâmplat nu e sfârşitul lumii eu încercam să te fac să priveşti din perspectivă teologică tu aşa m-ai întrebat. De unde ştii că va duce la căsătorie?

| BogdanelululTheGodfather a răspuns:

Sunt mai multe cauze. Medicii recomanda si sa faci lucruri murare.

| RaduMD a răspuns:

Unde condamnă Biblia relaţiile de iubire care nu duc la căsătorie?

| millyca a răspuns:

Este putin probabil ca tu sa il cunosti pe Dumnezeu, deci nu cunosti nici ce vrea el cu adevarat.