| Alexa1234a a întrebat:

Nu înțeleg de ce ne rugăm la sfinți?
Spune Dumnezeu în Biblie așa ceva?
De ce mergem și stam cu orele ca să pupam niște oase când putem să-i cerem Lui Dumnezeu ajutor?
Am ajuns sa ne rugam la Sfinți mai mult decât la Dumnezeu.
Unde scrie în Biblie sa mergem sa pupam oase?
Ce părere aveți?

20 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pentru ca marketing
cand cineva s-a prins ca din religie se scot bani... ajuta orice pupi si la orice te rogi

| T0T a răspuns:

Păi nu ești tu ortodoxă?

| T0T a răspuns (pentru T0T):

Cât despre citate în Biblie sunt destule care interzic aceste lucruri. I-am dat și lui Milan odată de nici el nu mai știa cum să o întoarcă și o dădea că aleg ce îmi convine. Dar aleg ce este, oamenii ăștia sunt fanatici.

| T0T a răspuns (pentru T0T):

Uite am găsit.

https://www.tpu.ro/......igie-avea/

Aici în stilul lui caracteristic. Răspunsul anonim e al lui. După la final răspunde fără reply ca să nu știi că ți-a răspuns ca să nu îi dai replica chiar dacă persistă în prostie.

| T0T a răspuns (pentru T0T):

O repun aici și pentru Milan, satana în persoană, conform Bibliei.

""Pleaca, Satano", i-a raspuns Isus. "Caci este scris: "Domnului Dumnezeului tau sa te inchini si numai Lui sa-I slujesti." (Mat.4:10)"

| milan9 a răspuns:

Sfintii pot intermedia prin rugaciunile lor. Despre intermediere se vorbeste in Biblie...

Mijlocitor mai poate fi numit şi cel care se roagă lui Dumnezeu pentru altcineva. Iată şi din Sfânta Scriptură mărturii în acest sens:
- „În numele lui Hristos, aşadar, ne înfăţişăm ca MIJLOCITORI, ca şi cum Însuşi Dumnezeu v-ar îndemna prin noi. Vă rugăm, în numele lui Hristos, împăcaţi-vă cu Dumnezeu!" (II Corinteni, V, 20)
- „Şi a venit un alt înger şi a stat la altar, având cădelniţă de aur, şi i s-a dat lui tămâie multă, ca s-o aducă împreună cu RUGĂCIUNILE TUTUROR SFINŢILOR, pe altarul de aur dinaintea tronului. Şi fumul tămâiei s-a suit, din mâna îngerului, înaintea lui Dumnezeu, împreună cu rugăciunile sfinţilor." (Apocalipsa, VÎII, 3-4)
- "Vă îmbrăţişează Epafras, care este dintre voi, rob al lui Iisus Hristos, pururea LUPTÂND PENTRU VOI ÎN RUGĂCIUNILE SALE, ca să staţi desăvârşiţi şi plini de tot ce este voinţa lui Dumnezeu." (Coloseni, IV, 12).
- Iacov cap.5, 16:,, şi vă rugaţi unul pentru altul, ca să vă vindecaţi, că mult poate rugăciunea stăruitoare a dreptului." (Trebuie menţionat că drepţii din cer nu sunt oameni morţi! Ei "trăiesc" în imediata apropierea a lui Dumnezeu şi se pot ruga Lui, asemeni îndemnului apostolului Iacov!)

| milan9 a răspuns:

Nu ti se cere sa saruti nimic...
E bine de știut, că nu ai cum să intri în contact direct cu aceste oseminte nici dacă ai dori acest lucru...
Moastele expuse pentru a fi cunoscute de crestini (ca într-un mic "muzeu" de inspiraţie spirituală) sunt de cele mai multe ori închise ermetic într-o cutiuţă din tablă, pentru ca apoi deasupra să fie protejate iarăşi cu sticlă.
Deci nu există pericol de contaminare involuntară cu sfinţenie fără voia credinciosului… happy

Sărutarea lor nu este un act obligatoriu, este doar o manifestare umana, de respect de cinste, asa cum si dumneata daca mai ai parinti, îi atingi, îi strângi în braţe, le săruţi mâna, si asta fără să te acuze cineva de divinizare si idolatrie, nici ca fiind un act iresponsabil si inutil, ci pur şi simplu dintr+un respect pe care vecinul tău îl înţelege, deşi nu ar face acelaşi lucru faţă de părinţii tăi...

Respectul, sau formele de manifestare ale acestuia nu sunt impuse de nimeni, nu sunt condiţii sine qua non pentru mântuire...

| danut a răspuns (pentru milan9):

Tu spui: "Sărutarea lor nu este un act obligatoriu, este doar o manifestare umana, de respect de cinste, asa cum si dumneata daca mai ai parinti, îi atingi, îi strângi în braţe, le săruţi mâna, si asta fără să te acuze cineva de divinatie si idolatrie, nici ca fiind un act iresponsabil si inutil, ci pur şi simplu dintr+un respect pe care vecinul tău îl înţelege, deşi nu ar face acelaşi lucru faţă de părinţii tăi..."
Ai dreptate dar te referi la FIINTE VI cand vorbesti de parinti, nu la cadavrele pe care le pupa sau ling toate babele si mosii in multiple orgii popesti de pe la cimitire (vezi despre RASPUTINUL Romaniei) sau manastiri. Aici ai dreptate iar respectul pentru cadavre nu este necesar pentru mantuire. Bravo ai spus bine dar spune asta si zecilor de mii de naivi care bantuie toate cimitirele si manastirile.

| mentholinks a răspuns:

Pentru ca oamenii au fost indobitociti de preoti si majoritatea care se roaga la sfinti si pupa moaste n-au citit niciodata Biblia. In ea scrie "Aşa vorbeşte Domnul: „Blestemat să fie omul care se încrede în om, care se sprijină pe un muritor şi îşi abate inima de la Domnul!" Deci toti acesti oameni sunt blestemati conform Bibliei.

| xerxes1 a răspuns:

Oasele acelea macar exista.
Oamenii au nevoie de ceva mai palpabil decar zeul invizibil al evreilor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cine e de vina ca nu intelegi, in afara de tine?! Daca te-ar fi interesat cu adevarat subiectul cinstirii sfintilor si al mijlocirii lor catre Dumnezeu, prin rugaciune si har, ai fi pus mana si ai fi citit, te-ai fi catehizat, dar asa, astepti sa-ti pice informarea de pe TPU, sau vrei doar sa faci putina propaganda sectanta neoprotestanta.

Sursele de catehizare sunt multe, de la Sfanta Scriptura, pana la multele manuale de catehism ortodox si pana la hotararile Sinoadelor Ecumenice, in special Sinodul al 7-lea, din anul 787 dupa Hristos, cu privire la cinstirea Sfintilor, preacinstirea Nascatoarei de Dumnezeu, a Sfintei Cruci, a Sfintelor Icoane, a Sfintelor Moaste.

Dar nu ma astept de la sectele care-l injura pe Hristos de Mama, sau care-i numara fratii, cica, trupesti, sa inteleaga temeiurile scripturale si sinodale ale cinstirii lui Dumnezeu prin sfinti, care sunt prietenii si casnicii Lui.

Oasele dreptilor pe care tu le batjocoresti, Dumnezeu le pazeste! (Psalmul 33, versetul 19).

| Romanul86 a răspuns:

Unde scrie în Biblie care Biblie e adevărată?
Biblia e produsul unei religii, deci ortodocși, catolici și protestanții nu au bibliile la fel.
Biserica este înaintea Bibliei de la ea învățăm despre icoane, moaște, slujbe, și despre care Biblie este adevărată. Ortodocși nu sunt o religie biblică cu sunt protestanții ei sunt o religie apostolică și patristică.

| r3r3r3r3r3r3 a răspuns:

Sunt de acord cu tine, D-zeu spune si a spus cat a fost pe Pamant ca "nimeni nu e sfant in afara de Tatal. Deci oamenii la care se inchina lumea nu sunt sfinti. si mai spune si porunca 1 sa nu te inchini si sa nu-i slujesti decat Domnului Dumnezeului tau.

| Golyat18 a răspuns:

Din biblie fiecare isi ia ce ii place, chiar daca nu scrie de pupat moaste in biblie, gaseste popa cum sa te minta stai linistita.

| AndreiM77 a răspuns:

Surprinzator este faptul ca nicaieri in Bibie nu spune sa ne inchinam la diverse lucruri, obiecte, fiinte, etc, ci din contra condamna aceste lucruri.
Exodul 20:4, 5 -
4 Să nu-ţi faci chip cioplit sau imaginea vreunui lucru care este sus în ceruri sau jos pe pământ sau în apele de sub pământ.+ 5 Să nu te pleci înaintea lor şi să nu te laşi convins să le slujeşti,+ fiindcă eu, Iehova, Dumnezeul tău, sunt un Dumnezeu care pretinde devoţiune exclusivă*,+ care aduce pedeapsa pentru nelegiuirea taţilor asupra fiilor, asupra celei de-a treia generaţii şi asupra celei de-a patra generaţii a celor ce mă urăsc,+

Isaia 42:8 - Eu sunt Iehova. Acesta este numele+ meu şi gloria mea n-o voi da altuia,+ nici lauda+ mea chipurilor cioplite.+

Faptele 17:29 - Aşadar, pentru că suntem urmaşii lui Dumnezeu,+ nu trebuie să credem că Fiinţa Divină+ este asemenea aurului, a argintului sau a pietrei, asemenea vreunui lucru sculptat prin arta şi imaginaţia omului.

Isaia 44:13-19 - 13 Cioplitorul în lemn întinde sfoara de măsurat, îl trasează cu creta roşie, îl lucrează cu dalta, îl trasează cu compasul şi, în cele din urmă, face din el ceva asemănător înfăţişării omului, a asemănător frumuseţii umane, ca să-l aşeze în casă.b
14 Un om taie cedri. El alege o anumită specie de copac, un copac gros, şi îl lasă să ajungă viguros printre copacii din pădure.c El a sădit laurul, iar ploaia bogată îl face mare. 15 Acesta îi va folosi omului pentru ars. El ia deci o parte din el ca să se încălzească. Aprinde un foc şi coace pâine. Tot din el face şi un dumnezeu în faţa căruia să se plece.d Îşi face din el un chip cioplite şi se prosternează înaintea lui. 16 Jumătate din el o arde în foc. Pe cealaltă jumătate frige carnea pe care o mănâncă şi se satură. De asemenea, se încălzeşte şi spune: „Ha! Ha!, m-am încălzit! Am văzut lumina focului". 17 Din ce rămâne îşi face un dumnezeu, un chip cioplit. Se prosternează înaintea lui, se pleacă şi se roagă la el, spunând: „Scapă-mă, căci tu eşti dumnezeul meu!"f
18 Ei nu ştiug şi nu înţeleg, h pentru că le sunt mânjiţi ochii, ca să nu vadă, i şi inima, ca să nu aibă perspicacitate.j 19 Niciunul nu-şi aduce aminte în inima luik şi n-are cunoştinţă sau priceperel ca să spună: „Jumătate din el am ars-o în foc, iar pe cărbunii lui am copt pâine. Am fript carne şi am mâncat. Şi din ce rămâne să fac un lucru dezgustător? m Să mă prosternez înaintea lemnului uscat al unui copac?"

Poti observa ca aceste practici, inchinarea la idoli, fie ele obiecte, fiinte (oameni), sau oseminte, adica moaste sunt fapte condamnabile.
Si dupa parerea mea, sa stai sa mergi in genunchi, sa pupi/inchini la un deget, dinte este... sub demnitatea umana.

| oykoj98 a răspuns:

Protestanti s-au deslipit de Ortodoxi si Catolici pentru ca ei pun traditia inaintea lui Dumnezeu. Poti sa mergi intr-o Biserica Baptista unde nu se face nimic ce nu se spune in Biblie, pe aceeasi idee, astia nu isi fac cruce pentru ca nu scrie in Biblie. Poti sa ramai la ortodoxi si sa te rogi la sfinti si asta basta, dar este mai greu sa stai in juru unor oameni care te vor critica pentru asta.

| Lion56 a răspuns:

E destul de trist ca din cauza unor oameni care cred ce spun altii fara sa citeasca Biblia, cand cei fara Dumnezeu aud cuvantul "crestinism" se duc cu gandul la cozi infinite pentru pupat oase(uneori de animal), cozi la pupat icoane si la religiile politeiste dinaintea Evului Mediu, care aveau zei(in cazul de fata, sfinti). Se duc cu gandul la biserici cu slujbe pe care nu le intelege nimeni, si din cauza asta se duc doar "batranii", astfel biserica e ceva unde tinerii n-au ce cauta.
E adevarat, nu doar din cauza lor e asa, ci si din cauza multor crestini care nu traiesc cum ar trebui, dar in sens general, faptul ca o religie majoritara in Romania este bazata pe obiceiuri inutile, traditii, rugaciuni magice, apa "vrajita", rugaciuni la "zei" cam denatureaza imaginea crestinismului asa cum ar trebui sa fie.

| sprezero a răspuns:

Deci noi nu ne închinăm lor ca lui Dumnezeu, ci îi cinstim, pentru ca ei să ne ajute şi să ne înveţe, spre a putea dobândi biruinţă şi a ne întâlni cu Izvorul sfinţeniei care este Dumnezeu.

| Alexa1234a explică (pentru sprezero):

Biblia ne ajuta sa ajungem la Dumnezeu nu obiceiurile