| IonelFlorianUrzica a întrebat:

,,Nu judeca sa nu fi judecat" scrie în Biblie și totuși majoritatea creștinilor din ziua de azi judeca, îi interesează ce face x sau dacă y are opinii diferite atunci nu este credincios! Eu nu sunt ateu dar nici fundamentalist religios radical și obsedat cum sunt mulți de pe forumul acesta și nu vor sa accepte progresul sau revolutia științei și cred ca lucruri ca internetul sau Tik Tok sunt uneltele diavolului! Ce va face pe voi sa credeți asta și de ce nu vedeți știința ca pe un lucru bun?

6 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Romani nu sunt creștini,sunt superstițioși atât,nu au habar de un verset biblic,mi ar rușine să fiu creștin și să nu știu un verset,de curiozitate macar sa citești, eu am făcut studii biblice când eram mic la penticostali apoi pe internet și mai citeam verse, documentare, am citit și Coranul in librărie, nu am cumpărat, am citit acolo

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Versete - nu recomand Xiaomi

| Theo94 a răspuns:

Barfa este in natura umana.

| RAY a răspuns (pentru Theo94):

Scuzați mă de deranj, dar nu te enervează bârfă? Critica altora?

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Dar de ce dumnezeu corectează asta astfel, ce naiba pune Ă, bârfa

| EestiSodalane a răspuns:

Eu n-am intalnit oameni care sa zica ca tik tok ul sau internetul sunt uneltele diavolului

| IonelFlorianUrzica explică (pentru EestiSodalane):

Tu ai spus ca nu trebuie sa stea deloc copiii pe internet, ci sa se plictisească uitandu-se pe pereți!

| T0Teu a răspuns:

Cine are un obicei in a judeca si nu incearca sa scape de el pentru a putea fi placut înaintea lui Dumnezeu, dupa parerea mea, nu poate fi numit crestin adevărat. Oamenii sunt liberi sa faca ce vor, nu toti vor ajunge in rai.
Cat despre internet si tik tok. nu mi e greu sa înțeleg de ce unii oameni le considera unelte ale diavolului. Pe cate beneficii iti pot aduce aplicatiile din ziua de azi, atatea dezatre pot provoca daca nu sunt utilizate in mod corect/ corespunzător. Adica nu mi spune ca n ai auzit de dezastre pe plan familial din cauza pornografiei, ori de copii traumatizati din cauza unor reclame indecente sau de tik tok uri indecente... Adica sa nu ne prefacem ca aceste părți negative nu exista. daca nu avem puterea sa renunțăm oricând la internet si daca nu ne putem controla sa il utilizam corespunzator, moral, telefonul ne robeste, iar daca ne robește e o patima si stim (presupun) ce spune Biblia despre patimi.
Stiinta a adus foarte multe beneficii prin internet, dar sa nu facem abuz...

| gabriela2201 a răspuns:

Stiința poate fi folosita in scop bun, umanitar, sau poate fi folosita distructiv. Dacă y are opinii diferite, spre exemplu e bine sa ucizi oameni in faza terminala ca sa le usurezi durerea ca "oricum mor", atunci acel om nu este credincios. Moartea nu e un capat de existenta al spiritului si in niciun caz omul nu are rolul de a interveni in ciclul vietii prin ucidere chiar daca are intentii de a opri suferinta. Cat despre social media ca uneltele raului, conteaza cum le folosesti si ce promovezi; ele in sine nu sunt nici bune nici rele, intentia se puncteaza.

| IL0VEDINER0 a răspuns:

Barfa nu este in natura umana ci mai mult in natura Romanilor. In Germania fiecare isi vede de treaba lui si toti avem ceva mai bun de facut decat sa ii povestim pe ceilalti.