| Alinutaaaalina a întrebat:

Numele Oana poate fi sarbatorit azi? Fundaa

15 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Da

| Danyelusha a răspuns:

Buna!
Nu cred ca si numele de Oana este sarbatorit thinking
Uite aici numele sarbatorite de Sf. Ion :
Ion, Ionut, Ionica, Ionel, Nelu si Nelutu
Ioana, Ionela, Ionica, Nela, Ionelia
Sper ca ti-am fost de ajutorwinking

| oanard174 a răspuns:

Da ma cheama Oana si ma sarbatoresc, numele Oana e primul derivat de la Ioana. unii zic ca nu e adevarat(nu stiu lb romana).pa.pa.

| AddXf a răspuns (pentru oanard174):

Aici nu este vorba dederivate...ci de numele in sine...si nu, nu se sarbatoreste!

| oanard174 a răspuns:

Ohhhhh.Doamne,stiu de la preot.

| AddXf a răspuns:

Nu.Astazi sa sarbatoresc numai cei ce poarta numele : ion,ioana,ionut, ionela, ionica...laughing funda?

| memonelxd a răspuns:

Cum **** mea sa fii roman?straight face si sa nu stii ca oana vine de la ioana si se sarbatoreste de sf ion?straight face ia uimiti-ma... viorel, violeta nu se sarbatoreste de florii ca vrea *** voasta...straight face

| bauuu a răspuns (pentru memonelxd):

Si Ana vine de la Oana? Ce cap de tanc...

| notatrol a răspuns:

Nu

| P4ndaaa a răspuns:

Nup. Astazi se sarbatoresc cei cu numele de :
Ion, Ioana, Ionela.

| Ioana2222 a răspuns:

Da! Numele de fata Oana este de origine romanesca si are semnificatia de - Dumnezeu este milos, dar de la Dumnezeu. Numele Oana este forma scurta a numelui Ioana si este foarte des intalnit la romani.
Pe data de 7 ianuarie il vom sarbatori pe Sfantul Ioan Botezatorul si odata cu acesta si pe toti cei care poarta numele Ion, Ioana si nume derivate din acestea. Pentru a nu omite de a ura vreun prieten sau persoana iubita iata care sunt numele derivate din Ion si Ioana si deci, numele persoanelor care se vor sarbatori de Sfantul Ion. Poate nu toate sunt tocmai romanesti, dar in ultimul timp se obisnuieste a se da copiilor si pe la noi nume care putem spune ca suna mai "artistic".

Lista nume derivate din Ion si Ioana:

Oana
Onuta
Nelu
Nela
Janina
Jana
Janos
Jean
Jeana
Jeanot
Jovanni
Johanna
Juan
Juana
Juanito
Johan
Iana
Ionut
Ionica
Ionela
Ionel
Ioanichie
Ioan
Ioannis
Ianos
Ivan
Ivana
Gianina
Gianni
Giovanni
Yanni
Yannos

La Multi Ani tuturor Ionilor, Ioanelor si celor cu nume deritate din acestea!
Funda?

| soniad a răspuns:

Eu zic ca da.

| SoulHeart a răspuns:

Ba da, se poate deoarece vine de la Ioana.

| ina188 a răspuns:

In ziua de azi merge si Oana deoarece Ioana vine de la Ion si Oana de la Ioana. Sper ca ai inteles ce am vrut sa zic big grin

| bauuu a răspuns:

Ioana si Oana sunt doua nume diferite. Faptul ca difera doar prima litera nu inseamna ca e un "derivat" sau o prescurtare. Daca ar fi asa inseamna ca Oana si Ana sunt aceleasi nume (Ana fiind o "prescurtare"), ceea ce este gresit.