| andreiadrian03 a întrebat:

O dovada ca exista Dumnezeu sau ca nu exista? Sa nu spuneti sarpele pentru ca au existat cel mai probabil n serpi ucisi de criminalii in serie de la inceputuri.Eu ca dovezi enumar:big bang,varsta Universului a Pamantului,dinozaurii,primatele din care descindem,mortile la nastere,bolile,nebunia,handicapurile haotice,accidentele,amaratii care erau pe negativ si au murit pentru ca nu puteau nici macar manca,n planete haotice,pietre cazatoare haotic:asteroizi,meteoriti,comete,istoria haotica ambigua intre rau si bine,n religii unele chiar haotice ambigue, de exemplu cititi Biblia! Eu pe baza Stiintei si a acestor informatii sunt ateu convins.

Răspuns Câştigător
| Theo94 a răspuns:

Pana in prezent nu s-a gasit nici o dovada pentru existenta lui dumnezeu sau a unei deitati in general. Oamenii, majoritatea lor, doar cred pur si simplu pentru ca asa au fost invatati, unii interpreteaza unele fenomene (naturale sau nu) ca fiind semne divine si isi intaresc credinta.

19 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Actul credinței nu constă în a cunoaște ceva și în a crede in ceva

| andreiadrian03 explică (pentru RAY):

Intr-adevar,dar e ignoranta omisiunea Stiintei a realitatii! Din cauza faptului ca erau psihopati minteau fara sa realizeze macar ca mint si inventau n religii cal calaistice! Acum ceva mai evoluati mai impuri un pic mai realizam un pic realitatea, dar sa nu dam in batjocura!

| andreiadrian03 explică (pentru RAY):

Efectiv se automutilau,se biciuiau atat pe ei insisi cat si pe semenii lor fara vreun motiv intemeiat, erau Prea Buni saracii pe negativ si considerau corpul trupul pacat pacatos! Acum suntem ceva mai rationali dar au dat-o in batjocura cu bunatati mancaruri prea gustoase, prostitutie, pornografie, dominari umiliri:un fel de gremlini gremlinsi, daca cunoasteti filmul cu acelasi nume!

| lpavel a răspuns:

Tot ce vezi e dovada vie a existentei lui Dumnezeu! Nimic nu se face singur! Si acel big-bang tot de la Dumnezeu a plecat! Daca nu era asa pana la ora actuala ar mai fi existat 1000 de big-banguri...
Daca viata s-ar fi creat singura de ce nu se creaza si pe alte planete?
Apoi tot ce se intampla pe pamant se intampla ca asa vrea Dumnezeu! De ce vrea raul unora? Uneori pentru a pedepsi pentru pacatele grave savarsite, alteori ca sa-i intoarca spre calea dreapta, dar in cele mai multe cazuri nu stim ca nu putem intelege caile lui, dar un lucru e sigur: El face tot ceea ce face pentru a ne salva sufletele sa nu ajunga in iad in imparatia diavolului!
sa-ti dau un exemplu: dac cainele sau mata ta de acasa ar putea vorbi te-ar intreba de ce dracu te scoli zi de zi dis de dimineata ca sa muncesti sa obosesti zi de zi? Crezi ca ia-i putea explica? nu cred! Cu cat ca cainele e foarte aproape de om cu inteligenta lui, noi in comparatie cu Dumnezeu nci macar praf in ochi nu suntem, atunci te intreb eu, cum oare am putea intelege ce face EL si de ce? Isus spune: Fericiti sunt cei care cred si nu vad caci ei se vor mantui!
Deci nu fi ateu/necredincios caci in ziua judecatii vei scrasnii din dinti de chin si durere si vei blestema si ziua cand te-ai nascut, DAR degeaba ca nu vei mai avea scapare, chinul tau va fi vesnic, nu doar o viata de om.
Deci nu-ti impietri inima si crezi in Dumnezeu si in Isus si vei fi mantuit! Nu este greu sa crezi dar divolul lucreaza ca sa nu te lase sa crezi si sa fi al lui si al imparatiei lui.
Tot in biblie se spune ca: cel care nu crede mai bine ar fi fost pentru acel om daca nu se nastea!
Deci nu-ti impietri inima ca sa nu crezi in Dumnezeu din cauza acestei lumi care e din ce in cemai rea, fiecare va raspunde pentru fapta sa, niciunul nu va scapa nepedepsit, mai ales religiile care invata oamenii sa nu creada in Dumnezeu.
Ar fi multe de zis, dar ma opresc aici dar nu inainte de ati spune sa cauti mai indarjit sa crezi decat sa nu crezi, pentru ca daca crezi si totul a fost o minciuna, n-ai pierdut nimic, DAR daca nu crezi si Dumnezeu chiar exista, atunci asa cum zice biblia: mai bine era pentru tine daca nici nu te nasteai...

| andreiadrian03 explică (pentru lpavel):

Unde este Dzeu Dumnezeu, de ce nu apare si ne lasa sa fim atei?

| andreiadrian03 explică (pentru lpavel):

De ce permite bio diversitatea bio hazardul? Si n planete haotice, morti la nastere, boli handicapuri nebunie nemeritate la unii, accidente..etc? Si pietre cazatoare haotice:asteroizi, comete, meteoriti? Si amarati care nu au putut nici macar sa manance si au murit?

| lpavel a răspuns (pentru andreiadrian03):

Pentru cei care mor la nastere sunt pedepsiti parintii nu copilul!
Apoi pedeapsa poate ajunge pana la a saptea generatie... Daca cineva savarseste pacatul sacrilegiului, de exemplu, nu numai el si copiii lui vor fi pedepsiti ci pedeapsa va ajunge pana la a 7-a generatie a acelui om. Si chiar daca vor fi pedepsit acestia pe pamant cel care a savarsit sacrilegiul nu va fi iertat niciodata, chiar daca a crezut in existenta lui Dumnezeu! Apoi cum am mai explicat, la toate nici eu nu stiu raspunsul, iar ce nu stim trebuie sa credem ca Dumnezeu face ceea ce face pentru a ne salva, pentru ca noi suntem copiii lui si ne iubeste pe toti, chiar si pe cel necredincios, dar asta pana cand moare, iar daca a murit si nu a crezut acolo se incheie iubirea lui Dumnezeu fata de el si va merge in groapa cu foc!
Deci nu te mai intreba de ce se intampla asta, de ce Dumnezeu ingaduie alea etc. Noi suntem praf si pulbere, NU il putem intelege de ce lasa sa se intample unele lucruri, TU trebuie sa crezi ca EL stie ce face si o face spre binele nostru, ASTA este credinta EL!

| lpavel a răspuns (pentru andreiadrian03):

Ce te face sa crezi ca nu te lasa sa fi ateu? Nu fi prost, macar mintea foloseste-o daca ai... Tu esti ateu si alti mii ca tine, i-oprit cineva sa fie atei? El nu forteaza pe nimeni sa creada in EL si sa-l iubeasca, dar daca nu crezi in EL automat esti de partea satanei. Ca de partea cuiva trebuie sa apartii, nimeni nu-i de capul lui! Deci cel ce crede in Dumnezeu este de partea lui Dumnezeu, iar dupa moarte merge in rai adica in imparatia lui Dumnezeu iar cine nu crede dupa moarte merge in iad adica in imparatia satanei!

| KovacsB a răspuns:

Dovada ca esista si ca are simtul umorului este ca a creat un exemplar ca tine.

| EestiSodalane a răspuns:

Dacă ești ateu convins de ce vii aici și cerșești argumente pentru Dumnezeu?

| andreiadrian03 explică (pentru EestiSodalane):

Eu noi v-am dat dovezi stiintifice ateiste nu cerem dovezi ale existentei Lui Dzeu Dumnezeu desi asa ar fi fost corect.Trebuie sa dovedim noi ateii ca nu exista? Nu voi dvs ca exista?

| EestiSodalane a răspuns (pentru andreiadrian03):

Eu te întrebam de ce vii aici și pui "întrebări" cerșind argumente de la credinciosi.

| andreiadrian03 explică (pentru EestiSodalane):

Pai nu trebuie sa dovediti ca exista Dzeu?

| EestiSodalane a răspuns (pentru andreiadrian03):

Trebuie? Cum adică trebuie? Tu ești cel care vine aici și cerșește argumente în loc să-si vada de treaba

| andreiadrian03 explică (pentru EestiSodalane):

Aratati-ni-l si noua ateilor pe Dzeu ori Dumnezeu!

| EestiSodalane a răspuns (pentru andreiadrian03):

Te am intrebat de ce vii aici și cersesti argumente in loc sa ti vezi de viata. Daca esti ateu convins ar trebui sa ti vezi de viata nu sa cersesti argumente

| andreiadrian03 explică (pentru EestiSodalane):

Problema e ca dvs voi credinciosii ati inventat n religii cal calaistice.Pe scurt, ati eliminat specia umana sau ati convertit-o:Biblia si slujbe:bogatii au saracit si au flamanzit..Si ati pus perpetuat sarpele biblic ok? ko? inscenat tap ispasitor ori chiar capra dominandu-l! In timp ce savarseau atrocitati sustineau ca Dzeu face: delirau halucinau ori minteau.

| andreiadrian03 explică (pentru EestiSodalane):

Sunt convins ca nu mai aveti nicio replica.

| EestiSodalane a răspuns (pentru andreiadrian03):

Nu inteleg absolut nimic din ce ai zis aici. Nici macar nu știi să vorbesti limba română corect. Du-te înapoi la școală.