| 4b a întrebat:

O familie cu care te înțelegi bine îți spune că are în plan un pelerinaj la câteva mănăstiri importante. Tânărul familiei te întreabă, de față cu părinții, ce părere ai despre toată această poveste cu rugăciuni, moaște și admirări de icoane? Spui că nu valorează nimic sau treci de partea părinților care vor să-și educe copilul în spiritul creștinesc?

Răspuns Câştigător
| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Indiferent daca sunt sau nu parintii de fata, ii urez drum bun! Tanarul trebuie sa vada, sa cunoasca. Eventual, ulterior ii spun si parerea mea despre toate cele vazute si nevazute.

12 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Cel mult mă abţin de la comentarii, dar nu susţin şi încurajez o minciună (care nu e una nevinovată).

| doctorandus a răspuns:

Pentru mine nu valoreaza nimic, pentru altii poate valora enorm. Este un drept al omului sa-si educe copilul conform propriilor conceptii religioase. Asa ca daca ei doresc asta, au dreptul s-o faca si fara permisiunea mea, nu e nevoie sa-i incurajez eu.

| Zazu a răspuns:

Ii spui ca ai cu totul alta parere, dar asta nu-l impiedica sa traiasca experiente noi. Oamenii se imbogatesc cunoscand ceea ce este in jurul lor, asa au puterea, cu timpul, sa aleaga ce este bine si ce este rau pentru ei.

| RAY a răspuns:

Indiferent de cea ce as spune copilu va merge unde spun parinti lui, ca sa nu creeez cearta nu spun nimic, sunt neutru e familia lor eu nu ma bag in familia altora, nu ma bag in a mea da in a altora

| milan9 a răspuns:

Nu este idolatrie, precum iata, nici in vechimea evreilor nu era (atunci cand ei chiar se confruntau cu credinte vecine pagane). Evreii obisnuiau sa respecte si sa pastreze intr-un anumit loc cunoscut trupul vreunui drept sau sfant: happy

"Apoi a murit Elisei şi l-au îngropat, iar în anul următor au intrat în ţară cete de moabiţi. Dar iată, odată când îngropau un mort, s-a întâmplat ca cei ce-l îngropau să vadă una din aceste cete şi speriindu-se au aruncat mortul în mormântul lui Elisei. Căzând acela S-A ATINS DE OASELE LUI ELISEI ȘI A ÎNVIAT şi s-a sculat pe picioarele sale" ( IV.Regi13,20-22).

| milan9 a răspuns:

Chiar daca ar vrea, nimeni nu prea are cum să intre în contact direct cu aceste oseminte! Ele nu se "pupă", cum se spune de obicei. Dorinta de a atinge cu mana spre exemplu soclul respectiv tine de psihicul care vrea sa intre intr-o legatura simbolica cu cel ce a fost un om drept sau sfant.
Cele expuse pelerinajului (pentru cinstire, ca într-un mic "muzeu" de inspiraţie spirituală) sunt închise ermetic (de cele mai multe ori) într-o cutiuţă din tablă, pentru ca apoi deasupra să fie protejate iarăşi cu sticlă.
Deci nu există pericol de contaminare involuntară cu sfinţenie fără voia credinciosului… happy.)

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

De ce sa arunci un suflet in haos, mai bine lasa-l ancorat in ceva; era un preot si le spunea unor copii care radeau de religie asa: daca nu exista nimic dupa moarte e bine ca am trait cumpatat, dar daca exista ce va veti face voi?

| Wøodenpints a răspuns:

Dacă spui ceva care este în totală contradicție cu standardele și valorile tale doar de dragul unor oameni, ești un ipocrit și meriți să fii călcat pe cap.

| fllu07 a răspuns:

Cu siguranta nu voi promova idolatria. spiritul crestinesc nu se insufla copilului prin puparea icoanelor care lau pupat 40.000 de oameni inainte, si care sunt o surssa de microbi, nici admirand "sfinti"care, poate, au omorat alti oameni, si apoi vii acasa si iti bati sotia, sau iti maltratezi familia. sa nu mai zic de alcool in exces, si viata imorala. sau de fumat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intamplarea face ca am fost intrebat recent de 2 boraci (clasa a 4-a si a 5-a) "ce parere am despre dumnezeu" si alte chestii de genul.

Le-am zis "nu exista, e la fel ca Mos Craciun". Mi-a placut expresia lor. S-au transformat in stanca laughing.

Cred ca iti dai seama ce ii spun "tanarului" respectiv.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Spun ca ma dezgusta obiceiurile lor pagane.

| Ben00 a răspuns:

Ii spun "drum bun"! De ce ma sugestionezi cu privire la raspuns?