| soimos a întrebat:

O intrebare:
Cum a ajuns sa fie Satana un Diavol?
Intrebare este legitima pentru ca cel putin in 2 religii Satana este personaj pozitiv, si anume in religia mozaica si in zoroastrianism, religii in care acest Satan este un inger pozitiv, mereu alaturi de Dumnezeu si care este Acuzatorul si procurorul care ii acuza pe oameni pentru pacatele lor, si la verifica integritatea.
Asadar Satana este un zeu care este supus total lui Dumnezeu care nu actioneaza de loc dupa propriul liber arbitru, deci nu poate fi acuzat ca ar fi Diavol!

Cum de a ajuns sa fie Satana Diavol in religia crestina, tocmai intr-o religie in care "dumnezeul" acestei religii adica Christos, se recunoaste ca fiind Lucifer si este chiar denumit asa de catre Apostolul Petru intemeietorul acestei religii vezi 2 Petru 1.19.fara sa mai punem la socoteala faptul ca Christos se recunoaste ca fiind "stapanul cheilor IADULUI!

Poi daca tocmai Diavolul=Lucifer ne spune ca Satana ar fi Diavolul?
Nu va pute ceva? ...de ex. a diversiune mincinoasa?

Sau voi credeti tot ce spune Diavolul=Lucifer?

Răspuns Câştigător
| Keyko a răspuns:

Lucifer are mai multe nume printre care si satana.A facut cel mai mare pacat pacatul mandriei si asa a devenit diavol. Buna intrebare in post.ai inteles? el este in orice religie fiind primul inger care a cazut in pacat

16 răspunsuri:
| negru30 a răspuns:

Fff frumos in Postul Nasterii Domnului

| soimos explică (pentru negru30):

Ceeee?
care Domn? si ce post? Unde ai vazut tu in Biblie ca Isus s-a nascut de Craciun si unde scrie despre post?
Sau pentru tine ce spune popa cel lacom si curvar, este mai important decat ceea ce scrie Biblia?
Arata-ne versetele biblice din care sa rezulte ca tu nu bati campii ci ai la baza Biblia!

| NinelHell a răspuns:

Soimos intreaba:
"Nu va pute ceva? ...de ex. a diversiune mincinoasa?"
De la tine vine duhoarea.

| soimos explică (pentru NinelHell):

Bingo!
Super Tare!
Adica vine de la Isus -Christos, ca ala era un evreu prost!

| soimos explică (pentru soimos):

Se pare ca nu stiti sa raspundeti la intrebarea pusa in titlu!

Oare de ce?

Nu va duce mintea, sau ce?

| Purgatoriu a răspuns:

Http://www.lovendal.net/......ca-satana/
Citeste articolul si vezi partea cu Lucifer a vrut sa fie Dumnezeu

| anonima01 a răspuns:

Lucifer are mai multe nume printre care si satana.Si se spune ca el a ajuns sa fie ingerul cel rau sau diavolul(cum vrei uh sa-i spui) deoarece a vrut sa ii i-a locul lui Dumnezeu.Asadar ai inteles ca Lucifer e tot una cu satana si de ce e el la crestini ingerul cel rau?

| soimos explică (pentru anonima01):

Da, sa stii ca ai dreptate!
Lucifer are mai multe nume!
Unul dintre ele este si acela de ISUS-CHRISTOS! (pe bune nu e banc) uite aici dovada:
http://de.wikipedia.org/wiki/Luzifer
si asta este textul luat din linkul dat:
Die frühen Christen hielten Luzifer" für einen Namen Christi.

ceea ce se traduce exact asa:
Primii crestini foloseau numele de Lucifer in loc de numele lui Christos!
La asta ce mai zici?

| anonima01 a răspuns (pentru soimos):

Glumesti nu?

| soimos explică (pentru soimos):

Ha ha ha... te gasisi de unde sa te documentezi!
De ce nu te-ai documentat chiar de pe site-ul Vaticanului, ca doar se stie ca faptele Papilor dovedesc natura diabolica a religiei crestine, dar bineinteles ca nu faptele lor conteaza, ci Cuvantul, ca si minciuna tot cuvant este!

| soimos explică (pentru anonima01):

Poate ca eu as glumii!
Dar ce parere ai Biblia din care imi iau informatiile, glumeste si ea?
Dar crestinii care il denumeau si slaveau pe Isus ca Lucifer, glumeau si ei?

| XxXBlackVampireXxX a răspuns (pentru soimos):

Glumesti?thinking

| soimos explică (pentru XxXBlackVampireXxX):

Oi fi glumind eu.
dar ce te faci cu Biblia sau cu Wikipedia?
O fi glumind si Biblia?

| XxXBlackVampireXxX a răspuns (pentru soimos):

Biblia e minciuna/gluma in proportie de 99, 9% happy

| soimos explică (pentru XxXBlackVampireXxX):

Poi atunci de ce ma intrebi daca EU glumesc?

| XxXBlackVampireXxX a răspuns (pentru soimos):

Ironie:d