| Inferno a întrebat:

O intrebare pentru crestini: Daca eu nu cred in divinitate,dar cred in Mos Craciun,in Zana Maseluta si in Elefanti mov ce locuiescin cutiile de pantofi,mai sunt ateu?
Raspunsul este DA. Un ateu nu trebuie sa fie materialist, nu trebuie sa dea o explicatie stiintifica,el poate sa dea si o explicatie magica daca in asta crede el.
Taranul de pe camp,daca nu crede in Dumnezeu,tot ateu este. Ca sa fi ateu nu trebuie sa ai vreo legatura cu comunitatea stiintifica sau sa ai notiuni ce tin de domeniul stiintific.
Deci una este omul de stiinta si materialistul alta este ateul.
Ateismul nu are mai multe trasaturi,el este o trasatura.
Nu poti introduce materialismul,care este tot o notiune, in ateism.
Materialismul e materialism,ateismul e ateism. Doua notiuni,poti sa le combini, dar nu sa spui ca o notiune este inclusa in alta.

28 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Pentru a ne convinge trebuie sa vii cu argumente solide in favoarea celor afirmate de tine.

| Dorugar a răspuns (pentru EmaS):

Zici tu asta care nu are niciodata niciun alt argument decat impresiile pe care ti le lasa piticii pe care ii ai in creier!
Exista vreo dovada solida ca tocmai Dumnezeul din Biblia si nu altul a crest Universul pamantul si Viata?
Ia sa te auzim!

| EmaS a răspuns (pentru Dorugar):

Oho! Si inca cate dovezi. Sa incep iar cu inceputul?

| unul1 a răspuns (pentru EmaS):

Asptep 10 raspunsuri dar sa nu fie tampite dar nu magice ca si eu pot spune ca sunt un extraterestru care va supervegheaza!

| EmaS a răspuns (pentru unul1):

Pentru un necredincios, oricate dovezi as aduce, nu sunt suficiente.Credinta necesita nu doar consimtamantul mintii, ci si al vointei.Desi multi necrestini isi pun intrebari intelectuale sincere, am descoperit ca inca si mai multi par sa se impotriveasca crestinismului la nivelul vointei lor.Cu alte cuvinte, problema nu e ca nu ar avea dovezi suficiente ca sa creada, ci mai degraba, nu vor sa creada.

| TrentonChase a răspuns (pentru EmaS):

E suficienta si una singura, dar sa fie DOVADA! demonstrabila...nu ceva de genul "ca asa scrie in Biblie" sau "au fost oameni care in moarte clinica s-au dus in rai si au stat de vorba cu Iisus" pentru ca daca vreo comunitate stiintifica a accepta ceva de genul asta, cred ca iti dai seama ce se va intampla, vor aparea oameni care vor impune cu forta "dom'le eu aseara am stat de vorba cu Dumnezeu si mi-a spus ca vor venii extraterestii maine seara iar pamantul va fi nimicit de o hoarda de maimute spatiale...deci va rog prin urmare sa aveti in vedere ce am spus eu si sa va pregatiti imediat"

| EmaS a răspuns (pentru TrentonChase):

Ei afla ca Dumnezeu m-a instiintat de multe lucruri care s-au implinit intocmai.

| TrentonChase a răspuns (pentru EmaS):

Intuitia nu este acelasi lucru cu Dumnezeu...dar poate ma insel, dar uite te rog data viitoare cand Dumnezeu te instiinteaza cu ceva ce va avea loc in viitor anunta-ne cu cateva zile inainte sau poate ani sau ore in fine nu asta conteaza... daca ce ai spus tu se va adeveri (cu exceptia ca acel lucru sa nu fie ceva predictibil gen va avea loc un cutremur in urmatorul an) si daca se va intampla intocmai imi dau cuvantul ca imi sterg contul de pe TPU happy

| EmaS a răspuns (pentru TrentonChase):

Dar de ce sa iti stergi contul?
De exemplu, cand sotul meu a avut un accident de munca si cand medicii nu i-au mai dat nici o sansa de viata, eu m-am rugat si am spus de ce este asa? Si Dumnezeu mi-a raspuns:,, Va trece prin multe si grele incercari, dar Ii voi da viata.,,
Deasemenea am visat ca am primit un telefon in care cineva mi-a spus ca a murit matusa mea si intr-adevar a doua zi ea a murit. Si exemplele ar putea continua.

| TrentonChase a răspuns (pentru EmaS):

Ok, in primul exemplu acela cu sotul tau in care medicii nu ii mai dadeau sanse iar tu te-ai rugat iar el a supravietuit, au fost multe cazuri asemanatoare in care medici nu lasau nici o sansa iar nimeni nu s-a rugat pentru ei si totusi a supravietuit, asta demonstreza ca nu rugaciunea tine in viata pe cineva, medicii se inseala in multe cazuri pentru ca sunt oamenii iar medicina mai are multe de aflat, iar cu cel din vis s-ar putea sa fie vorba despre asa-numitul deja-vu...nu pot contrazice ce ai spus pentru ca ma aflu in necunostiinta de cauza dar sper ca ai inteles de ce am specificat "ceva ce va avea loc in viitor" e mai mult decat evident cred eu nu-i asa...big grin

| EmaS a răspuns (pentru TrentonChase):

Da, Dumnezeu mi-a vorbit si despre lucruri care se vor intampla in familia mea. Unele bune, altele mai putin bune. Dar El ne instiinteaza din timp.

| Dandanache a răspuns (pentru EmaS):

Argumentele pentru ce? Ca una e omul de stiinta si alta materialistul? Nu e evident?

| EmaS a răspuns (pentru Dandanache):

Pentru mine, da.

| Dandanache a răspuns (pentru EmaS):

Daca ti-e evident ca omul de stiinta e chestiune, si materialistul e o alta chestiune, atunci de ce mai vrei argumente?

| EmaS a răspuns (pentru Dandanache):

Dragul meu, nu eu am cerut argumente. Eu sunt pe deplin incredintata ca Dumnezeu exista.

| HowdidIgethere a răspuns (pentru EmaS):

Eu nu cred in vise.

| EmaS a răspuns (pentru HowdidIgethere):

Eu cred pentru ca multe mi s-au implinit!

| LoveToHate a răspuns:

Care e intrebarea?

| RAY a răspuns:

Ai dreptate, daca stii asa bine cei ateismul de ce nu esti ateu?

| LoveToHate a răspuns (pentru RAY):

Ce intrebare ciudata.

| RAY a răspuns (pentru LoveToHate):

Crezi

| martzian a răspuns:

Ti-ai raspuns singur la intrebare? Inseamna ca esti crestin.

Citez cuvintele tale: "O intrebare pentru crestini:"

| Dorugar a răspuns:

DA!
Esti ateu! Cu conditia sa nu crezi ca Mos Craciun sau Maseluta sunt divinitati!
Poti sa crezi si in fasolea cu carnati dar numai cu conditia sa nu crezi ca duhul pe care-l tragi dupa aia e Duhul Sfant!

| Inferno explică (pentru Dorugar):

Mos Craciun nu are nicio legatura cu divinitatea si nici zana.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E posibil sa ai dreptate azi, dar maine nu mai garantez.filozofic vorbind,nimic din ce a fost spus ieri nu mai e valabil azi, cu exceptiile de rigoare, fiindca toate tin de timp, spatiu, societate.este scris; ce e omenesc trece ca fumul.ce e de la Dumnezeu ramane, vesnic.

| rocco09 a răspuns:

Da deci ori isi justifica pozitia, ori e ignorant sau prost, in cel mai rau caz retardat!

| Inferno explică (pentru rocco09):

O sa fie un retardat ateu, dar tot ateu ramane.

| rocco09 a răspuns (pentru Inferno):

Eu nu zic ca nu big grin