| soimos a întrebat:

Oare chiar a murit Isus pentru iertarea pacatelor noastre?
Am vazut ca toti crestinii sustin ca Isus a venit sa-si dea viata pentru acest lucru.
Dar daca citim atent Biblia vedem ca problema spalarii pacatelor era rezolvata chiar de Dumnezeu!
Iata un verset Biblic care mi-a dat de gandit:
Evrei 9.13. Căci dacă sângele ţapilor şi al taurilor şi cenuşa junincii, stropind pe cei spurcaţi, îi sfinţeşte spre curăţirea trupului, 14. Cu cât mai mult sângele lui Hristos

Eu am inteles din acest verset ca desi era rezolvata problema spalarii pacatelor prin sangele tapilor si cenusa junincii, sangele lui Isus facea acelasi lucru!
Oare merita el sa moara pentru noi pe cruce cand problema spalarii pacatelor era deja de mult rezolvata?

Sau el nu a murit pentru noi ci a fost arestat, judecat si condamnat la moarte ca orice criminal de rand, pentru ca voia sa devina Rege al Iudeilor!
Si exact acest era scris pe tablita pe care condamnatilor la moarte le era scris motivul condamnarii! INRI!

Sau doar a platit cu viata ambitia sa de a deveni rege al iudeilor?

39 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Isus si-a dat viata de buna voie acolo la cruce.El a luat vina pacatelor noastre asupra Lui.,, Fiindcă atât de mult a iubit Dumnezeu lumea, că a dat pe singurul Lui Fiu, pentru ca oricine crede în El să nu piară, ci să aibă viaţa veşnică,,.« Caci, daca sangele taurilor si al tapilor si cenusa unei vaci, stropita peste cei intinati, ii sfinteste si le aduce curatarea trupului, cu cat mai mult sangele lui Hristos, care, prin Duhul cel vesnic, S-a adus pe Sine insusi jertfa fara pata lui Dumnezeu, va va curata cugetul vostru de faptele moarte, ca sa slujiti Dumnezeului celui Viu! » Evrei 9 :13, 14.

Isaia 53,, Totuşi El suferinţele noastre le-a purtat, şi durerile noastre le-a luat asupra Lui, şi noi am crezut că este pedepsit, lovit de Dumnezeu şi smerit.
Mat 8.17; Evr 9.28; 1Pet 2.24;
5 Dar El era străpuns pentru păcatele noastre, zdrobit pentru fărădelegile noastre. Pedeapsa care ne dă pacea a căzut peste El, şi prin rănile Lui suntem tămăduiţi.,,

| soimos explică (pentru EmaS):

Fals!

Isus nu a sarit singur de pe bloc ca sa isi deie viata pentru noi, ci a fost urmarit, arestat, acuzat, condamnat si executat!
Una este sa-ti faci harakiri si alta este sa te aresteze potera si sa0ti puna streangul de gat!
Intotdeauna intelegi totul asa de greu?

| EmaS a răspuns (pentru soimos):

El a venit pe pamant cu scopul de a salva lumea din blestem.El S-a facut blestem pentru noi.Ti-am mai dat trimiterea la Isaia 53. Evrei 10,, Atunci am zis: „Iată-Mă (în sulul cărţii este scris despre Mine), vin să fac voia Ta, Dumnezeule!"
După ce a zis întâi: „Tu n-ai voit şi n-ai primit nici jertfe, nici prinosuri, nici arderi de tot, nici jertfe pentru păcat" (lucruri aduse toate după Lege),
apoi zice: „Iată-Mă, vin să fac voia Ta, Dumnezeule." El desfiinţează astfel pe cele dintâi, ca să pună în loc pe a doua.
Prin această „voie" am fost sfinţiţi noi, şi anume prin jertfirea trupului lui Isus Hristos o dată pentru totdeauna.
Şi, pe când orice preot face slujba în fiecare zi şi aduce de multe ori aceleaşi jertfe, care niciodată nu pot şterge păcatele, El, dimpotrivă, după ce a adus o singură jertfă pentru păcate, S-a aşezat pentru totdeauna la dreapta lui Dumnezeu
şi aşteaptă de acum ca vrăjmaşii Lui să-I fie făcuţi aşternut al picioarelor Lui.
Căci printr-o singură jertfă El a făcut desăvârşiţi pentru totdeauna pe cei ce sunt sfinţiţi.
Lucrul acesta ni-l adevereşte şi Duhul Sfânt. Căci, după ce a zis:
„Iată legământul pe care-l voi face cu ei după acele zile, zice Domnul: voi pune legile Mele în inimile lor şi le voi scrie în mintea lor",
adaugă: „Şi nu-Mi voi mai aduce aminte de păcatele lor, nici de fărădelegile lor."
Dar acolo unde este iertare de păcate nu mai este nevoie de jertfă pentru păcat.
Astfel, dar, fraţilor, fiindcă prin sângele lui Isus avem o intrare slobodă în Locul Preasfânt,,
1 IOan 1:7,, Dar dacă umblăm în lumină, după cum El însuşi este în lumină, avem părtăşie unii cu alţii; şi sângele lui Isus Hristos, Fiul Lui, ne curăţă de orice păcat.,,

| Alinaga a răspuns (pentru EmaS):

Nu te supara am si o intrebare.vad ca scrii multe lucruri din biblie si despre iisu.le stii sau le cauti pe net? cumva ai fost la teologie? nu intreb cu rautate pur si simplu sunt curioasa si mi-as dori mult sa-mi raspunzi!

| EmaS a răspuns (pentru Alinaga):

Sotul meu are doua seminarii teologice,eu personal nu.Dar am facut o pasiune pentru Cuvantul lui Dumnezeu, il citesc, il studiez si am foarte multe carti pe care le citesc ca sa cunosc cat mai multe.Intr-un cuvant sunt auto-didact.

| Alinaga a răspuns (pentru EmaS):

Multumesc mult.acum as vrea sa ti mai pun o intrebare si sper sa nu te superi dar chair nu am pe cine sa intreb care sa cunoasca cuvantul domnului(sunt ortodoxa cred in dumnezeu dar nu stiu prea multe )intrebarea mea ar fi daca stii cumva pacatul pruncuciderii se poate ierta vreodata? si te rog sa nu mi dai raspunsuridegenul veiardeiniadsa u cuji gniri.chiar vreau sa stiu daca se poate ierta vreodata si daca pentru copii avortati se poate aprinde lumanari la biserica

| MMihai a răspuns:

Vezi
http://www.ebible.ro/biblia/romana/cornilescu/evrei/9/
Evrei 9
1. Legamantul dintai avea si el porunci privitoare la slujba dumnezeiasca si la un Locas pamantesc de inchinare.
2. In adevar, s-a facut un Cort. In partea dinainte, numita "Locul Sfant", era sfesnicul, masa si painile pentru punerea inaintea Domnului;
3. dupa perdeaua a doua se afla partea Cortului care se chema "Locul Preasfant".
4. El avea un altar de aur pentru tamaie, si chivotul legamantului, ferecat peste tot cu aur. In chivot era un vas de aur cu mana, toiagul lui Aaron care infrunzise si tablele legamantului.
5. Deasupra erau heruvimii slavei, care acopereau capacul ispasirii cu umbra lor. Nu este vremea sa vorbim acum cu de-amanuntul despre aceste lucruri.
6. Si, dupa ce au fost intocmite astfel lucrurile acestea, preotii care fac slujbele intra totdeauna in partea dintai a Cortului.
7. Dar in partea a doua intra numai marele preot, o data pe an, si nu fara sange, pe care il aduce pentru sine insusi si pentru pacatele din nestiinta ale norodului.
8. Prin aceasta, Duhul Sfant arata ca drumul in Locul Preasfant, nu era inca deschis cata vreme statea in picioare Cortul dintai.
9. Aceasta era o asemanare pentru vremurile de acum, cand se aduc daruri si jertfe care nu pot duce pe cel ce se inchina in felul acesta la desavarsirea ceruta de cugetul lui.
10. Ele sunt doar niste porunci pamantesti date, ca toate cele privitoare la mancari, bauturi si felurite spalaturi, pana la o vreme de indreptare.
11. Dar Hristos a venit ca Mare Preot al bunurilor viitoare, a trecut prin cortul acela mai mare si mai desavarsit, care nu este facut de maini, adica nu este din zidirea aceasta,
12. si a intrat, o data pentru totdeauna, in Locul Preasfant, nu cu sange de tapi si de vitei, ci cu insusi sangele Sau, dupa ce a capatat o rascumparare vesnica.
13. Caci, daca sangele taurilor si al tapilor si cenusa unei vaci, stropita peste cei intinati, ii sfinteste si le aduce curatarea trupului,
14. cu cat mai mult sangele lui Hristos, care, prin Duhul cel vesnic, S-a adus pe Sine insusi jertfa fara pata lui Dumnezeu, va va curata cugetul vostru de faptele moarte, ca sa slujiti Dumnezeului celui Viu!
15. Si tocmai de aceea este El Mijlocitorul unui legamant nou, pentru ca, prin moartea Lui pentru rascumpararea din abaterile faptuite sub legamantul dintai, cei ce au fost chemati sa capete vesnica mostenire care le-a fost fagaduita.
16. In adevar, acolo unde este un testament, trebuie neaparat sa aiba loc moartea celui ce l-a facut.
17. Pentru ca un testament nu capata putere decat dupa moarte. N-are nicio putere cata vreme traieste cel ce l-a facut.
18. De aceea si intaiul legamant n-a fost sfintit fara sange.
19. Si intr-adevar, Moise, dupa ce a rostit inaintea intregului norod toate poruncile Legii, a luat sange de vitei si de tapi, cu apa, lana stacojie si isop, a stropit cartea si tot norodul
20. si a zis: "Acesta este sangele legamantului care a poruncit Dumnezeu sa fie facut cu voi."
21. De asemenea, a stropit cu sange Cortul si toate vasele pentru slujba.
22. Si, dupa Lege, aproape totul este curatat cu sange; si fara varsare de sange nu este iertare.
23. Dar, deoarece chipurile lucrurilor care sunt in ceruri au trebuit curatate in felul acesta, trebuia ca insesi lucrurile ceresti sa fie curatate cu jertfe mai bune decat acestea.
24. Caci Hristos n-a intrat intr-un locas de inchinare facut de mana omeneasca, dupa chipul adevaratului locas de inchinare, ci a intrat chiar in cer, ca sa Se infatiseze acum, pentru noi, inaintea lui Dumnezeu.
25. Si nu ca sa Se aduca de mai multe ori jertfa pe Sine insusi, ca marele preot care intra in fiecare an in Locul Preasfant cu un sange care nu este al lui;
26. fiindca atunci ar fi trebuit sa patimeasca de mai multe ori de la intemeierea lumii; pe cand acum, la sfarsitul veacurilor, S-a aratat o singura data, ca sa stearga pacatul prin jertfa Sa.
27. Si, dupa cum oamenilor le este randuit sa moara o singura data, iar dupa aceea vine judecata,
28. tot asa, Hristos, dupa ce S-a adus jertfa o singura data, ca sa poarte pacatele multora, Se va arata a doua oara, nu in vederea pacatului, ca sa aduca mantuirea celor ce-L asteapta.

http://ro.wikipedia.org/wiki/I.N.R.I.
Evanghelia după Ioan (19,19): "Pilat a scris o însemnare, pe care a pus-o deasupra crucii, și era scris: Iisus din Nazaret, Regele Iudeilor." (traducerea expresiei latine: Iesus Nazarenus Rex Iudaeorum).
http://www.ebible.ro/biblia/romana/cornilescu/ioan/19/
17. Isus, ducandu-Si crucea, a ajuns la locul zis al "Capatanii", care in evreieste se cheama "Golgota".
18. Acolo a fost rastignit; si impreuna cu El au fost rastigniti alti doi, unul de o parte, si altul de alta, iar Isus la mijloc.
19. Pilat a scris o insemnare pe care a pus-o deasupra crucii, si era scris: "Isus din Nazaret, Imparatul iudeilor."
20. Multi din iudei au citit aceasta insemnare, pentru ca locul unde fusese rastignit Isus era aproape de cetate: era scrisa in evreieste, latineste si greceste.
21. Preotii cei mai de seama ai iudeilor au zis lui Pilat: "Nu scrie: "Imparatul iudeilor". Ci scrie ca El a zis: "Eu sunt Imparatul iudeilor."
22. "Ce am scris, am scris", a raspuns Pilat.
23. Ostasii, dupa ce au rastignit pe Isus, I-au luat hainele si le-au facut patru parti, cate o parte pentru fiecare ostas. I-au luat si camasa, care n-avea nicio cusatura, ci era dintr-o singura tesatura de sus pana jos.
24. Si au zis intre ei: "Sa n-o sfasiem, ci sa tragem la sorti a cui sa fie." Aceasta s-a intamplat ca sa se implineasca Scriptura care zice: "Si-au impartit hainele Mele intre ei, si pentru camasa Mea au tras la sorti." Iata ce au facut ostasii.
25. Langa crucea lui Isus, statea mama Lui si sora mamei Lui, Maria, nevasta lui Clopa, si Maria Magdalena.
26. Cand a vazut Isus pe mama Sa, si langa ea pe ucenicul pe care-l iubea, a zis mamei Sale: "Femeie, iata fiul tau!"
27. Apoi, a zis ucenicului: "Iata mama ta!" Si, din ceasul acela, ucenicul a luat-o la el acasa.
28. Dupa aceea Isus, care stia ca acum totul s-a sfarsit, ca sa implineasca Scriptura, a zis: "Mi-e sete."
29. Acolo era un vas plin cu otet. Ostasii au pus intr-o ramura de isop un burete plin cu otet si I l-au dus la gura.

Nu Iisus s-a vrut regele iudeilor, așa a scris Pilat , la bășcălie

Presupunând că Iisus ar fi existat

http://ro.wikipedia.org/wiki/Isus_din_Nazaret

cu toate că nu există nimic , / nici măcar, un singur document, demn de luat în considerare, care să confirme că ar fi existat la modul real, un evreu real Iehoșua, în epoca respectivă.

Regele sau împăratul poporului lui Israel, trebuia să fie un Militar care să elibereze țara de sub stăpânirea romană, nu un handicapat mintal, care să zică: " Dă Cezarului, ce este al Cezarului " și alte inepții similare.

După o activitate " teribilă", nu îl cunoștea chiar nimeni, și nimeni nu știa nici măcar cum arată acest Iisus și a trebuit să îl arate Iuda Iscariotul.

Iisus era teribil de important, dar nu îl știa chiar nimeni.

Chiar nu te deranjează cu nimic lipsa totală de logică elementară, a evangheliilor sinoptice. ( E. Matei, E. Marcu , E Luca ) ?

Ce șanse avea „ super caricatura asta", ( cum îl descrie Biblia) , să fie regele poporului lui Israel ?

Nici o șansă !

| soimos explică (pentru MMihai):

Ce tampenie!
Sa vorbesti de Legamintul 1 sau 2 sau 3!

Tu chiar ai cumva impresia ca Dumnezeu isi schimba Legea in fiecare secunda?
(1 secunda pentru Dumnezeu 1000 de ani pentru om, ca doar creatia nu in 7 zile s-a facut, adica 7 zile =! 3, 7 miliarde de ani!
Ce tot umbli cu minciunile tale ilogice?
Crezi ca poti prostii pe cineva?
Daca te simti tare-n cioc te astept aici:
http://forum-anti-christi.forumers.ro/......u-diavolul

| MMihai a răspuns:

Răspuns pentru @ AnghelB @
„ Vrei sa-ti umplu forumul tau anticrestin si satanist cu rugaciuni si slujbe de exorcizare?== ce mai aștepți?

„ Sa fuga toti demonii din servere?"== Demonii ăștia sunt niște electroni, sau din ce materie sunt făcuți?

Sau sunt făcuți din materie anti divinică?

Cum funcționează „ demonii ăștia din servere"?

M-a bine dispus expresia „ demonii din servere", care trebuie analizată cu mare atenție!

Pe lângă demonii /dracii cu sutană de la patriarhie și de pe la mitropolii și episcopii, șamd. sunt "demoni în servere".

Eu nu sunt creștin ( & datorită profesor doctor Constantin Galeriu
http://ro.wikipedia.org/wiki/Constantin_Galeriu
( Super doctor docent & super academician în ale mizeriei și ticăloșiei ), și datorită lui am priceput, că nu este pentru mine creștinismul, și că trebuie să mă gândesc totuși, la o religie adevărată.), dar m-a distrat teribil chestia cu „ Să fugă toți demonii din servere"!

| AnghelB a răspuns (pentru MMihai):

Ma bucur ca te-a distrat postarea mea. Asta era si rostul ei. Era o gluma, "o aroganta" daca vrei.

Te-ai chinuit un pic sa o iei ad literam si nu era cazul.

O sa o corectez si o sa zic "sa iasa demonii din serverele apache si cele MySQL"

| AnghelB a răspuns (pentru MMihai):

Imi pare rau sa aud ca din cauza unui preot ortodox nu mai considerati ortodoxia o religie adevarata.
Si ei sunt oameni si au slabiciunile lor. Ei vor fi judecati odata pentru faptul ca au fost preoti si pentru ca au fost oameni. Dar pentru atit lucru?

Este un motiv copilaros.

Eu sper sa dati totusi si peste un preot adevarat. Este greu, chiar f. greu dar eu zic ca ar trebui incercat.

Sau poate a fost o incercare intimplarea cu pr. Galeriu. O incercare a credintei pe care nu ati trecut-o.
Sper sa va ridicati, sa va sterge-ti de praf si sa mergeti mai departe.

| MMihai a răspuns:

Răspuns pentru @soimos@

Ioan 8 ;44

44. Voi sunteţi din tatăl vostru diavolul şi vreţi să faceţi poftele tatălui vostru. El, de la început, a fost ucigător de oameni şi nu a stat întru adevăr, pentru că nu este adevăr întru el. Când grăieşte minciuna, grăieşte dintru ale sale, căci este mincinos şi tatăl minciunii.

Sa vad cum comentati acest verset cat se poate de socant?

Ioan 8
1. Isus S-a dus la Muntele Maslinilor.
2. Dar dis-de-dimineata a venit din nou in Templu; si tot norodul a venit la El. El a sezut jos si-i invata.
3. Atunci carturarii si fariseii I-au adus o femeie prinsa in preacurvie. Au pus-o in mijlocul norodului
4. si au zis lui Isus: "Invatatorule, femeia aceasta a fost prinsa chiar cand savarsea preacurvia.
5. Moise, in Lege, ne-a poruncit sa ucidem cu pietre pe astfel de femei: Tu, dar, ce zici?"
6. Spuneau lucrul acesta ca sa-L ispiteasca si sa-L poata invinui. Dar Isus S-a plecat in jos si scria cu degetul pe pamant.
7. Fiindca ei nu incetau sa-L intrebe, El S-a ridicat in sus si le-a zis: "Cine dintre voi este fara pacat sa arunce cel dintai cu piatra in ea."
8. Apoi S-a plecat iarasi si scria cu degetul pe pamant.
9. Cand au auzit ei cuvintele acestea, s-au simtit mustrati de cugetul lor si au iesit afara, unul cate unul, incepand de la cei mai batrani, pana la cei din urma. Si Isus a ramas singur cu femeia, care statea in mijloc.
10. Atunci S-a ridicat in sus; si, cand n-a mai vazut pe nimeni decat pe femeie, Isus i-a zis: "Femeie, unde sunt parasii tai? Nimeni nu te-a osandit?"
11. "Nimeni, Doamne", I-a raspuns ea. Si Isus i-a zis: "Nici Eu nu te osandesc. Du-te, si sa nu mai pacatuiesti.")
12. Isus le-a vorbit din nou si a zis: "Eu sunt Lumina lumii; cine Ma urmeaza pe Mine nu va umbla in intuneric, ci va avea lumina vietii."
13. La auzul acestor vorbe, fariseii I-au zis: "Tu marturisesti despre Tine insuti: deci marturia Ta nu este adevarata."
14. Drept raspuns, Isus le-a zis: "Chiar daca Eu marturisesc despre Mine insumi, totusi marturia Mea este adevarata; caci Eu stiu de unde am venit si unde Ma duc, dar voi nu stiti nici de unde vin, nici unde Ma duc.
15. Voi judecati dupa infatisare; Eu nu judec pe nimeni.
16. Si chiar daca judec, judecata Mea este adevarata, pentru ca nu sunt singur, ci Tatal, care M-a trimis, este cu Mine.
17. In Legea voastra este scris ca marturia a doi oameni este adevarata:
18. deci despre Mine insumi marturisesc Eu, si despre Mine marturiseste si Tatal, care M-a trimis."
19. Ei I-au zis deci: "Unde este Tatal Tau?" Isus a raspuns: "Voi nu Ma cunoasteti nici pe Mine, nici pe Tatal Meu. Daca M-ati cunoaste pe Mine, ati cunoaste si pe Tatal Meu."
20. Isus a spus aceste cuvinte pe cand invata pe norod in Templu, in locul unde era vistieria; si nimeni n-a pus mana pe El, pentru ca inca nu-I sosise ceasul.
21. Isus le-a mai spus: "Eu Ma duc, si Ma veti cauta si veti muri in pacatul vostru; acolo unde Ma duc Eu, voi nu puteti veni."
22. Atunci iudeii au zis: "Doar n-o avea de gand sa Se omoare, de zice: "Unde Ma duc Eu, voi nu puteti veni"!"
23. "Voi sunteti de jos", le-a zis El, "Eu sunt de sus: voi sunteti din lumea aceasta, Eu nu sunt din lumea aceasta.
24. De aceea v-am spus ca veti muri in pacatele voastre; caci, daca nu credeti ca Eu sunt, veti muri in pacatele voastre."
25. "Cine esti Tu?", I-au zis ei. Isus le-a raspuns: "Ceea ce de la inceput va spun ca sunt.
26. Am multe de zis despre voi si de osandit in voi; dar Cel ce M-a trimis este adevarat; si Eu, ce am auzit de la El, aceea spun lumii."
27. Ei n-au inteles ca le vorbea despre Tatal.
28. Isus deci le-a zis: "Cand veti inalta pe Fiul omului, atunci veti cunoaste ca Eu sunt si ca nu fac nimic de la Mine insumi, ci vorbesc dupa cum M-a invatat Tatal Meu.
29. Cel ce M-a trimis este cu Mine; Tatal nu M-a lasat singur, pentru ca totdeauna fac ce-I este placut."
30. Pe cand vorbea Isus astfel, multi au crezut in El.
31. Si a zis iudeilor care crezusera in El: "Daca ramaneti in Cuvantul Meu, sunteti in adevar ucenicii Mei;
32. veti cunoaste adevarul, si adevarul va va face slobozi."
33. Ei I-au raspuns: "Noi suntem samanta lui Avraam si n-am fost niciodata robii nimanui; cum zici Tu: "Veti fi slobozi!"?"
34. "Adevarat, adevarat va spun", le-a raspuns Isus, "ca oricine traieste in pacat este rob al pacatului.
35. Si robul nu ramane pururi in casa; fiul, insa, ramane pururi.
36. Deci daca Fiul va face slobozi, veti fi cu adevarat slobozi.
37. Stiu ca sunteti samanta lui Avraam; dar cautati sa Ma omorati, pentru ca nu patrunde in voi Cuvantul Meu.
38. Eu spun ce am vazut la Tatal Meu; si voi faceti ce ati auzit de la tatal vostru."
39. "Tatal nostru", I-au raspuns ei, "este Avraam." Isus le-a zis: "Daca ati fi copii ai lui Avraam, ati face faptele lui Avraam.
40. Dar acum cautati sa Ma omorati pe Mine, un Om care v-am spus adevarul pe care l-am auzit de la Dumnezeu. Asa ceva Avraam n-a facut.
41. Voi faceti faptele tatalui vostru." Ei I-au zis: "Noi nu suntem copii nascuti din curvie; avem un singur Tata: pe Dumnezeu."
42. Isus le-a zis: "Daca ar fi Dumnezeu Tatal vostru, M-ati iubi si pe Mine, caci Eu am iesit si vin de la Dumnezeu: n-am venit de la Mine insumi, ci El M-a trimis.
43. Pentru ce nu intelegeti vorbirea Mea? Pentru ca nu puteti asculta Cuvantul Meu.
44. Voi aveti de tata pe diavolul; si vreti sa impliniti poftele tatalui vostru. El de la inceput a fost ucigas; si nu sta in adevar, pentru ca in el nu este adevar. Ori de cate ori spune o minciuna, vorbeste din ale lui, caci este mincinos si tatal minciunii.
45. Iar pe Mine, pentru ca spun adevarul, nu Ma credeti.
46. Cine din voi Ma poate dovedi ca am pacat? Daca spun adevarul, pentru ce nu Ma credeti?
47. Cine este din Dumnezeu asculta cuvintele lui Dumnezeu; voi de aceea n-ascultati, pentru ca nu sunteti din Dumnezeu."
48. Iudeii I-au raspuns: "Nu zicem noi bine ca esti samaritean si ca ai drac?"
49. "N-am drac", le-a raspuns Isus, "ci Eu cinstesc pe Tatal Meu, dar voi nu Ma cinstiti.
50. Eu nu caut slava Mea; este Unul care o cauta si care judeca.
51. Adevarat, adevarat va spun ca, daca pazeste cineva Cuvantul Meu, in veac nu va vedea moartea."
52. "Acum", I-au zis iudeii, "vedem bine ca ai drac; Avraam a murit, prorocii, de asemenea, au murit, si Tu zici: "Daca pazeste cineva Cuvantul Meu, in veac nu va gusta moartea."
53. Doar n-ai fi Tu mai mare decat parintele nostru Avraam, care a murit? Si decat prorocii, care, de asemenea, au murit? Cine Te crezi Tu ca esti?"
54. Isus a raspuns: "Daca Ma slavesc Eu insumi, slava Mea nu este nimic; Tatal Meu Ma slaveste, El, despre care voi ziceti ca este Dumnezeul vostru;
55. si totusi nu-L cunoasteti. Eu Il cunosc bine; si daca as zice ca nu-L cunosc, as fi si Eu un mincinos ca voi. Dar Il cunosc si pazesc Cuvantul Lui.
56. Tatal vostru Avraam a saltat de bucurie ca are sa vada ziua Mea: a vazut-o si s-a bucurat."
57. "N-ai nici cincizeci ce ani", I-au zis iudeii, "si ai vazut pe Avraam!"
58. Isus le-a zis: "Adevarat, adevarat va spun ca mai inainte ca sa se nasca Avraam, sunt Eu."
59. La auzul acestor vorbe, au luat pietre ca sa arunce in El. Dar Isus S-a ascuns si a iesit din Templu, trecand prin mijlocul lor. Si asa a plecat din Templu.

Acum să comentez:

| MMihai a răspuns:

răspuns pentru @soimos@
La semiți, care nu respectau femeile și în loc să îi înjure de mamă, îi înjura de tată!
Care este problema aia teribilă?

| MMihai a răspuns:

Răspuns pentru @ liuyangyan @
1) Nu am terminat Medicina, dar cred că pauza după avort trebuie să fie de cel puțin 6 săptămâni, dacă nu 8-10 săptămâni, să vorbești cu niște medici, că eu nu mă pricep! ( Dar ca treabă de bun simț, cred că trebuie să treacă, cel puțin un ciclu menstrual, dacă nu 2.)
2) Sunt multe metode de evitare a unei sarcini nedorite și nu trebuia să se ajungă la avort.
3) Avortul este foarte periculos pentru sănătatea femeii, & nu trebuie să se ajungă la așa ceva!
4) Nu dau 2 bani pe concepțiile creștine despre avort și despre ce latră „ demonii în sutană" despre așa ceva, & Nu trebuie să se ajungă la avort și gata, dar asta nu înseamnă să faci copii ca iepuroaicele, ci trebuie evitate sarcinile nedorite cu riscul de a diminua și plăcerea sexuală. ( prezervativ, & să nu ejaculeze în tine, & act sexual numai când ești în protecție biologică,& spălătură vaginală ușor acidă, etc.)
Chestia cu „ lumânările" este cam, „ frecție Diana, la picior de lemn", dacă ai auzit expresia asta.

5) Într-o religie adevărată TREBUIE să nu păcătuiești, adică să nu faci rău cu gândul sau cu fapta, voluntar sau involuntar.

Ar fii funcția / funcțiile de păcătuire, cu coeficienții de gravitate al păcatelor, este foarte mult de explicat.

Creștinismul în privința păcatelor, are ceva gen haos, nici nu trebuie să fie băgat în seamă.

| lifeForJesus a răspuns:

Tu ai înțeles greșit și nu o sa înțelegi Biblia!
# 1 Corinteni 2:14 Dar omul firesc nu primește lucrurile Duhului lui Dumnezeu, căci pentru el sunt o nebunie; şi nici nu le poate înţelege, pentru că trebuie judecate duhovniceşte.

| EmaS a răspuns (pentru lifeForJesus):

Nu numai ca nu o intelege, dar perverteste adevarul lui Dumnezeu.

| soimos explică (pentru EmaS):

> Nu numai ca nu o intelege, dar perverteste adevarul lui Dumnezeu <

Ce dovada ai ca numai tu si crestinii au Adevarul lui Dumnezeu?

Doar faptul ca intelegeti altfel decat scrie in Biblie?

Poi daca Christos recunoaste in Apocalipsa 1.18 ca el este stapanul cheilor mortii si ale Iadului, (nu ale vietii si ale Raiului) de ce in "adevarul vostru" voi intelegeti ca e vorba de Dumnezeu desi un copilas de 7 ani stie si intelege ca seful iadului este Dracu?

Va credeti posesorii absoluti ai "adevarului dumnezeiesc",,, dar fugiti de adevar si de documentatie ca Dracu de usturoi!

| EmaS a răspuns (pentru soimos):

Ti-am mai spus ce inseamna.Ca El este suveran.El are putere sa te bage in iad. Diavolul va fi si el aruncat acolo.

| sandra2012 a răspuns:

Dumnezeu a zis: "Crede si nu cerceta".

| AnghelB a răspuns:

Du-te bai satanistule la tine pe forum si nu te mai baga in seama.

Puti tot a rahat.

| soimos explică (pentru AnghelB):

Iti tremura cumva curu de frica ca iti stric pravalia si te demasc ca sarlatan?

| AnghelB a răspuns (pentru soimos):

laughing Ai cam ramas fara argumente soimoase? Pina acum te dadeai doct si mare ateu smecher. Pina sa luat de tine un crestin mai slobod la gura si cu ciuda pe atei blasfemiatori si gata ai inceput sa-ti dai arama pe fata.

| soimos explică (pentru AnghelB):

Visezi?
sau te doare la pimpinele?

| AnghelB a răspuns:

Vrei sa-ti umplu forumul tau anticrestin si satanist cu rugaciuni si slujbe de exorcizare?

Sa fuga toti demonii din servere?

| soimos explică (pentru AnghelB):

Fa-o, cu riscul sa ne peesham pe tine de atata ras!
Tu habar nu ai ce e aia o exorcizare, si vad ca nici de documjentatie nu esti prea interesat, ca ti-am dat un link in care Isus iti explica ce se intampla cu exorcizarea!
Dar tu esti prea tamp ca sa-l crezi pe Isus, si crezi minciunile sarlatanilor de la biserica!

| fabilescu a răspuns:

Sunt multe lucruri care te bulverseaza, de asta iti spun ca raspunsul nu o sa-l gasesti in biblie.biblia spune un lucru acum si la cateva pagini distanta se contrazice.ce sa mai intelegi din ea?

| EmaS a răspuns (pentru fabilescu):

Biblia trebuie citita cu scop.Trebuie sa faci studiu inductiv ca sa poti sa intelegi.

| soimos explică (pentru EmaS):

Unde scrie asta?
Sau le scoti de la tine din burticica?

| soimos explică (pentru EmaS):

Care este scopul?
Nu cumva prostirea celor saraci cu duhul?

| EmaS a răspuns (pentru soimos):

Cu scopul de a sluji lui Dumnezeu si de a ne pregati o vesnicie in rai cu Dumnezeu si cu ingerii.

| EmaS a răspuns (pentru soimos):

Nu mi-ai raspuns, cum pot sa scriu pe forumul tau, trebuie sa imi fac cont?

| soimos explică (pentru EmaS):

Da trebuie sa iti faci cont!

| EmaS a răspuns (pentru soimos):

Cum pot sa imi fac un cont?

| soimos explică (pentru EmaS):

Exact ca aici

| EmaS a răspuns (pentru soimos):

Ai uitat sa dai linckul;

| EmaS a răspuns (pentru soimos):

A,deci nu pot sa raspund pe forumul tau.Ce pacat!

Răspuns utilizator avertizat
| soimos explică (pentru EmaS):

Poi inscrie-te si apoi poti raspunde!