| soimos a întrebat:

Oare din ce cauza crestinii ii numesc pe cei care se inchina lui Lucifer/Luceafarul ca fiind satanisti, cand chiar Isus-Christos recunoaste in Apocalipsa 22.16 ca este Lucifer/Luceafarul?
Oare daca privim la faptele bisericii crestine in istoria ei sangeroasa de 2000 de ani, plina de zeci de milioane de bicisnicii se poate contesta cumva caracterul demonic al acestei religii?
Sau pomul nu se mai cunoaste dupa roade ci dupa vorbele mincinoase?

Răspuns Câştigător
| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

Religia e doar un mod de manipulare...

| danny0152 a răspuns (pentru XxXBlackVampireXxX):

Zice in Biblie ca si daca 2 sau mai multe persoane se intalnesc pentru slava lui dumnezeu el va fi acolo. Si cu totii stim ca biserica este locul unde Dumnezeu se afla asadar daca intelegi biserica la care mergi tu este doar cladirea bisericii iar religia nu este facuta de cladirea biseicii ci de biserica din sufletul tau.Iar religia ta trebuie sa se bazeze pe credinta ta.

| soimos explică (pentru danny0152):

Asta a fost valabil in comuna primitiva si suna pentru un popor de pastori necivilzati!

Astazi un om normal din era informatiei prefera sa se informeze ca sa STIE, si nu sa creada povesti cu Eva cea facuta din coasta lui Adam!
Credinta a ramas pentru babele proaste si analfabeta cu mintea la nivelul cel mai primitiv, nu pentru tineri curiosi sa STIE cat mai multe!

| XxXBlackVampireXxX a răspuns (pentru danny0152):

Dar eu sunt satanistabatting eyelashes

| soimos explică (pentru XxXBlackVampireXxX):

>Dar eu sunt satanista<
Si ce vrei sa-ti fac?
Sa-ti ridic un monument?
Este destul de rau sa renunti la libertate pentru a adopta o doctrina religioasa!

| XxXBlackVampireXxX a răspuns (pentru soimos):

Satanist modern

35 răspunsuri:
Apache
| Apache a răspuns:

Omule ...injura-ma cat vrei!
religia e manipulatoare din fire.si are multe aspecte intunecate,dar sa ca sa te inchini la Diavol trebuie sa fi retardat mintal...
Nu imi pasa ce scrie in biblie,in cine stie ce verset din nu stiu ce paragraf...pur si simplu trebuie sa fi terminat sa faci asta!
Ca esti credincios si crezi in povestile bibliei.ok,baremi mesajul e in mare pozitiv!
Sa te inchini la Diavol,care e reprezentat ca raul suprem, si ca tot ce e rau din om?
Pare rau frate, atunci esti un mare idiot indiferent de context...

| soimos explică (pentru Apache):

Frate! Idiot este ala care se peesha pe Dumnezeu si nu isi da seama ca Messiah nu este un Dumnezeu ci un rege proviodential!
Mai idioti sunt aceia care il considera pe acel "rege providential" ca fiind Dumnezeu Fiul ...cu atat mai mult cu cat Christos Messia altul decat Dumnezeu, recunoaste singur ca este SEFUL cheilor IADULUI!
Si muuuult mai idioti sunt aceia care isi schimba viata pe baza unei credinte a proasta, fara sa citeasca mai intai cu mintea deschisa Scriptura!

| Apache a răspuns (pentru soimos):

Idioti sunt cei care pun religia mai sus de propria viata...
Dar mai idioti sunt cei care injura aiurea si cauta sa porneasca cearta pe un motiv care nu ar trebui luat in serios
Omule ...eu sunt agnostic, asa ca sa fie inteles
Dar stii care e treaba? faci misto de religie.dar in acelasi timp daca faci misto de ceva probabil ca acel ceva te intriga!
get a life...indiferent daca te dai mare ateu, sau mare cretin tot dracul ala e!
Vrei sa crezi, sau sa nu crezi in ceva? ...treaba ta
Dar daca ajungi ca marioara, sa fi disperata dupa religie, sau ca tine sa ai o ura fata de religie cum nu o poti justifica...atunci e grav

| morningstar a răspuns:

Fa o diferenta intre Luceafarul ( pe care il vezi pe cer) si Lucifer, adica ingerul cazut numit Satana. Dupa ce ai inteles diferenta, abia atunci posteaza intrebari in categoria asta. Altfel vom declara caracterul tau demonic, nu cel al religiei.

| soimos explică (pentru morningstar):

Da este o diferenta, in faptul ca vorbim despre aceeasi persoana sau stea la modul simbolic, dar in limbi diferite, Luceafarul este in limba romana traducerea cuvantului latin Lucifer!
Asta nu ar fi nimic, daca timp de peste 15000 de ani Isus nu ar fi fost denumit in biserica si in Biblie ca LUCIFER

| morningstar a răspuns (pentru soimos):

Tu ai sigur o problema. Eu ma refer la Biblie strict, nu la semnificatia cuvantului dupa 1500 ani. In Biblie are sensul pe care l-am precizat eu. Numai ca ai vrea tu sa cauti ceva negativ. Apocalipsa 22.16 spune: „Eu, Isus, am trimis pe îngerul Meu să vă adeverească aceste lucruri pentru biserici. Eu sunt Rădăcina şi Sămânţa lui David, Luceafărul strălucitor de dimineaţă." Daca se spune 'Luceafarul stralucitor de dimineata', nu are cum sa se refere la satana, nu poti spune 'satana cel frumos de dimineata'. e absurd, se forteaza o semnificatie gresita. Fa o diferenta, e atat de clar!

| Roses a răspuns:

Dar ai auzit si de acea stea stralucitoare numita Luceafar si ai vazut ce stralucitoare este.Domnul Isus(si da,cu un singur "i") compara stralucirea Lui cu stralucirea Luceafarului si vrea sa ne mai spuna ca pentru cei care s-au pocait(s-au increzut in Domnul Isus) va veni o zi in care noaptea se va sfarsi(noaptea=plans,lacrimi,durere, tristete, moarte tot ceea ce este trist pe pamant) si ne va duce in Cer...De atunci va fi numai dimineata si nu va mai exista moarte,lacrimi etc.DAR pentru cei care NU S-AU INCREZUT IN EL(POCAIT) si au continuat cu minciuni, hotii, injuraturi etc vor fi in IAD si de acolo nu vor mai iesi niciodata...Ingrozitor,nu-i asa?

| soimos explică (pentru Roses):

>si ne va duce in Cer<
Exact!
Din aceasta cauza vedem in Apocalipsa 1.18 ca el este stapanul cheilor MORTII (si nu ale vietii) ca sa va aduca in cer, si tot el se lauda ca este Stapanul cheilor IADULUI (si nu ale Raiului). adica va duce prin moarte in cer adica in IAD!

| Roses a răspuns (pentru soimos):

Da,fiindca cand va veni Antihristul(un om care este condus de Satana,practic sta in el)si cred ca ai mai auzit acest nume,vor veni diferite urgii.(citeste Apocalipsa,din Biblie) si Domnul Isus va duce in Iad pe ORICINE care nu a crezut in jertfa Sa de pe cruce si nu s-a pocait. Daca tu ai muri neimpacat cu El,(si in timpul vietii tale ai mintit,injurat, furat, blestemat etc bine acum nu spun ca eu sunt perfecta)te duci in Iad...

| soimos explică (pentru Roses):

Ma fasula, antichristul in slujba Diavolului era chiar apostolul Pavel, ucigasul de nazariteni.
Iadul este doar pentru crestinii care il urmeaza pe Pavel antichristul, si nu Legile lui Dumnezeu cele date lui Moise si cuprinse in Torah!

| Roses a răspuns (pentru soimos):

Citeste Faptele Apostolilor si vei vedea adevarata poveste.El ii ucidea fiindca nu cunostea Adevarul adica Domnul Isus si cand L-a cunoscut, s-a pocait.Antihristul e ala cu 666.Si Domnul Isus a murit si pentru tine si sa stii ca acum nu se ma traieste dupa Legea Veche(Vechiul Testament)ci dupa Domnul Isus(Noul Testament). Trebuie sa indeplinim legile lui Dumnezeu(cele 10 porunci si altele) dar tu ca sa fii iertat de pacate, aduci jertfe de animale lui Dumnezeu? Si daca faci asta, inaintea lui Dumnezeu nu este bine fiiindca El L-a trimis pe Fiul Sau pentru noi.

| Archdaemon a răspuns:

Religia e cea mai mare prostie -___-

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Esti obsedat de cartea aia de mituri man nu e bine traiestesti viata

| gede a răspuns:

Nu crestinii ii numesc asa, documenteaza-te, exista biserica satanista.Denumirea este aleasa de ei.Satanism vine de la venerarea satanei.E un pic incalcit, deoarece ei neaga orice existenta divina si afirma ca in fiecare dintre ei exista puterea suprema de a schimba lumea.Citeste,cauta e chiar interesant subiectul. Spor

| soimos explică (pentru gede):

>Nu crestinii ii numesc asa,<
Foarte gresit!
Peste 1500 de ani, Isus a fost denumit Lucifer, adica atata vreme cat a fost in vigoare Biblia Vulgata!
Existau chiar episcopi crestini cu numele de Lucifer, care au primit acest nume in slava lui Isus-Christos care era si el Lucifer!:

http://en.wikipedia.org/wiki/Lucifer_of_Cagliari

| gede a răspuns (pentru soimos):

Eu nu ma refeream la denumirea de Lucifer si la denumirea de Satanims:) uita-te:http://www.bisericasatanista.org/

| soimos explică (pentru gede):

Si eu spuneam ca de fapt "satanistii" adevarati sunt crestinii!

| gede a răspuns (pentru soimos):

Faci confuzie grava,nu exista satanist crestin,satanismul adevarat este o religie.Ori e alba ori e neagra,adica ori faci parte din satanims ori din crestinism happy Probabil faci referire la expresia de genul:"Esti satanist" adica sa nu confudam ceea ce spun oamenii despre indivizii care,sa zicem ca stau prin cimitir si biserica satanista(Sunt crestin, nu satanist, vreau doar sa lamuresc confuzia iscata pe aici tongue )

| soimos explică (pentru gede):

Ala de care zici tu nu este satanism adevarat, ci o religie inventata de ungurul Levay ca si un protest impotriva crestinismului diabolic care a "confiscat" notiunile de Bine, Frumos, Sfant ...si altele care sunt pozitive cu scopul de a le folosi pentru impunerea Raului institutionalizat numit Biserica Crestina

| AlinDragos a răspuns:

Eu, Iisus, am trimis pe îngerul Meu ca să mărturisească vouă acestea, cu privire la Biserici. Eu sunt rădăcina şi odrasla lui David, steaua care străluceşte dimineaţa. unde vezi tu ca zice ceva de lucifer aici?

| soimos explică (pentru AlinDragos):

Eu, Isus, am trimis pe îngerul Meu să vă adeverească aceste lucruri pentru Biserici. Eu sunt Rădăcina şi Sămânţa lui David, Luceafărul strălucitor de dimineaţă.
Si ia gandeste care este steaua care straluceste dimineata (vezi Lucefarul) si mai vezi cum se numeste Luceafarul in Limba Latina a Bibliei Vulgata?

| DorelSudoru a răspuns (pentru AlinDragos):

Lucifer a fostprimul inger...
Steaua care straluceste dimineata? Nu cumva e acelasi lucru cu 'luceafar'
Luciefr-purtatorul luminii in latina
Oricum nu-mi pasa, tinetiva zei pentru voi

| soimos explică (pentru DorelSudoru):

Evident ca de el este vorba, adica de purtatorul de lumina, ca doar de aia de inviere se da simbolic in miez de noapte "lumina din lumina", de la un muc de lumanare, si nu de la soarele care straluceste ziua in amaiaza mare.
Postarile mele au rolul de a le deschide tinerilor ochii referitor la religie si sa nu cada in "pacatul prostiei", adica sa se pocaiasca!

| sicktir a răspuns:

Copile inainte sa postezi toate intrebarile si ideiile tale idioate citeste cu atentie sau informeaza-te cine e cine hai sa iti dezleg misterul laughing „Eu, Isus, am trimis pe îngerul Meu să vă adeverească aceste lucruri pentru biserici. Eu sunt Rădăcina şi Sămânţa lui David, Luceafărul strălucitor de dimineaţă." SAMANTA LUI DAVID(LUCEAFARUL STRALUCITOR DE DIMINEATA ) IAR IN LEGATURA CU ISTORIA SANGEROASA DE 2000 DE ANI Dumnezeu a lasat oamenilor liberul arbitru= sa faca ce crede ca el ca e mai bine iar daca omul a considerat ca e mai bine sa se omoare ca chiori intre ei asta au facut big grin

| soimos explică (pentru sicktir):

Mersi ca ai dezlegat misterul si ai recunoscut ca Isus=Luceafarul/Lucifer in latina, adica steaua stralucitoare de dimineata pe care noi o mai numim si Venus!
ca si confirmare mai ia si de aici: Isaia 14, 12 Cum ai căzut tu din ceruri, stea strălucitoare, fecior al dimineţii!
sau de aici:
14Şi nu este de mirare, căci chiar Satana se preface într-un înger de lumină.

| AlinDragos a răspuns (pentru sicktir):

Copile fa diferenta intre LUCEAFARUL DE SEARA si LUCEAFARUL DE DIMINEATA te rog informeaza-te si nu iti mai da cu parerea asa la prima vedere Luceafarul de seara este satan care v-a aparea la Sfarsitul lumii pentru ca noi ne aflam in ultima zi a creatiei. ACUM E a 7-ea zi.cand se va face seara adica atunci cand se va sfarsi ziua asta el v-a aparea si se v-a lupta cu Ilie si cu Enoh iar Iisus Hristos este Luceafarul de Dimineata care v-a invinge happy

| soimos explică (pentru AlinDragos):

Nu exista decat un singur Luceafar si ala este tot Luceafar si dimineata si seara, adica tot planeta Venus se numeste in mod stiintific!
2) Chiar si Apostolul Petru il denumeste Lucefar iar Luca il face chiar Satana!
Luca 10. 18. Şi le-a zis: Am văzut pe satana ca un fulger căzând din cer. (asta apropo de cei 3 Magide la rasarit)

| Polaris a răspuns (pentru AlinDragos):

Important e că Overkill scot un album nou în martie.

| Roses a răspuns (pentru Polaris):

Fiecare cu ce-l doare :-))

| Orlando23 a răspuns:

Trebuie sa consulti pe cineva in masura... multi au sa isi dea cu parearea si nu ai sa aflii nimic