| timoteidoi a întrebat:

Oare din ce cauza in Noul Testament, caruia i se mai spune si Legea Noua nu este interzisa clar omuciderea asa cum este interzisa in Legea Veche si iata ca vedem cum preotii binecuvanteaza tunurile armele crimelor si pe soldatii care pornesc la asalt sa ucida?
Si iata ca incepand cu Noua Lege si cu nasterea Diavolului odata cu NT, oamenii au voie sa ucida cat vor, pentru ca nu-i asa, Isus si-a dat viata ca sa le fie ierate criminalilor crimele si pacatele cu conditia ca apoi sa se pocaiasca?
Vi se pare normal acest lucru? Nu vi se pare ca aici miroase a ceva diabolic?
Dar ucisul practicat cu mare spor chiar Biserica lui Isus, nu de pietre ci de oameni, vi se pare tot ceva normal si nu diabolic?

37 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Așa e, e o proastă înțelegere a mesajului lui Iisus binecuvântarea tunurilor și armelor.

Răspuns utilizator avertizat
| ania a răspuns (pentru timoteidoi):

De acord.

| Kaleo a răspuns:

Haha, ce tare! Ai dat ignore la toti crestinii ca sa nu mai ai raspunsuri corecte? happy Martzian imi raspunde pe prv, se pare ca da!

Plimba ursu', ca nu esti de discutii serioase, trolule!

| Kaleo a răspuns (pentru Kaleo):

Ma refer la aia care mai au idee de ce spun, si au mai deschis cate o carte, nu la bietii baieti pocaiti de prin comunele din judetul Galati...

Răspuns utilizator avertizat
| Kaleo a răspuns (pentru timoteidoi):

"Pai martian al tau zicea ca este foarte bine sa dai ignore, asa ca i-am facut binele pe care -l recomanda altora!" - Martzian nu este al meu. Eu am destui. Oricum, si-o merita. Cine se pune la mintea voastra... plateste! happy

Nu te certa niciodata cu oamenii prosti, zicea Mark Twain. Te vor trage la nivelul lor si te vor bate cu experienta. Asa si tu cu bietul ala de se zbate sa va raspunda la ineptii. happy

PS: asa, ca fapt divers. Tu dai ignore numai acelora care iti dau argumente valabile, de care faci misto ca fraieru - fie pentru ca nu duci fie pentru ca doar asta urmaresti.

| Kaleo a răspuns (pentru timoteidoi):

Suferi? happy

Răspuns utilizator avertizat
| Kaleo a răspuns (pentru timoteidoi):

Hai sa iti spun... Nu cred ca omul sufera dupa ridicarea ta de ignore. happy

| Kaleo a răspuns (pentru timoteidoi):

Suferi de caldura. Caldura mintii! happy

Răspuns utilizator avertizat
| Kaleo a răspuns (pentru timoteidoi):

Nu sa te vad rece, dar macar sa opresc fumegarea! happy

Răspuns utilizator avertizat
| Kaleo a răspuns (pentru timoteidoi):

Ai dreptate. Nu pot sa-ti dau sedative onlain. Ar trebui sa fiu acolo... happy

Răspuns utilizator avertizat
| Kaleo a răspuns (pentru timoteidoi):

Bineinteles. De ce nu?

| Kaleo a răspuns (pentru timoteidoi):

Tie iti scapa multe lucruri. Dar nu cauti raspuns la intrebari ci doar motive de a provoca. Ai exemplul in cazul de care vorbeam.

"Sau cum?" - Pune o intrebare ca sa afli. Dar stai, nu poti afla, ca cei care iti raspundeau nu o mai pot face, nu-i asa? Iar eu nu am dispozitia sa ma pun la mintea pustanilor someri.

Răspuns utilizator avertizat
| Kaleo a răspuns (pentru timoteidoi):

"Si ce sa faca cu credinta intr-0 lume in care nu conteaza decat ceea ce STII?" - Tu nu faci parte din lumea celor care stiu, apropo. Prin urmare nu contezi in lume? Crestinii de care te temi sunt de 100 de ori mai informati.

"Societatea a progresat cercetand si nu crezand totul a proasta..." - Nu toata. Tu tot acolo esti.

"stimate Mare Preot al Intunericului care imprastii "lumina"... neagra!" - Vezi sa nu ti se luxeze ceva!

"(sau nu stii ce e aia?)" - Chiorul din tara orbilor e cel mai tare. Prin urmare nu prea poti pune intrebarea asta decat daca ma rogi frumos sa te trec strada. happy

Răspuns utilizator avertizat
| Kaleo a răspuns (pentru timoteidoi):

"Eu sunt un surubel din mecanismul imens pe care'l formeaza societatea care progreseaza" - Surubelule care esti! happy

"Daca ar fi informati ar trebui sa pretuiasca STIINTA si nu sa steie intorsi cu fundul catre ea!" - Muceo, tu nu poti vorbi despre stiinta. Ne spui si noua cand si unde ai ajuns tu om de stiinta?

Răspuns utilizator avertizat
| Kaleo a răspuns (pentru timoteidoi):

Nu am ajuns nici macar Costel sau Constantinus, daramite Apostol. Nu ne acuza pe noi toti ca avem acelasi tip de paranoia cu tine.

| Kaleo a răspuns (pentru timoteidoi):

PS: Poti sa te retragi cand nu mai poti. tongue

Răspuns utilizator avertizat
| Kaleo a răspuns:

Tu mai intreaba, ca noi vom raspunde. Fuga fuga prin porumb, ca chelu' dupa par... tot de porumb!

Răspuns utilizator avertizat
| Kaleo a răspuns (pentru timoteidoi):

Mai intai sa treci cu bine de scoala de meserii... happy

Răspuns utilizator avertizat
| Kaleo a răspuns:

"Sau nu crede a proasta ci crede stiintific?" - Trebuie sa il intrebi pe el, nu pe mine.

Răspuns utilizator avertizat
| Kaleo a răspuns (pentru timoteidoi):

"Deci accepti ca este credinta crestina motivata cu argumente stiintifice?" - "Deci" se pune la o concluzie. La tine intre cauza si efect este un wc turcesc plin cu idei amestecate. Daca eu spun afara sunt 30 de grade, tu nu poti raspunde cu "deci, inseamna ca n-am bani"? Mda.

"Ia sa le vad si eu" - Iata-le!