| hanibani a întrebat:

Ok, am si eu o intrebare pentru credinciosi
Sunt atee, dar nu sunt o persoana rea. Fac bine si asta pentru ca ma gandesc la ceilalti (nu de frica lui Dumnezeu, ca majoritatea asa zisilor crestini)
acum ce vreau sa stiu : dupa parerea voastra voi ajunge in iad? In aceeasi oala cu totii criminalii, violatorii etc? vi se pare corect sa patesc asta doar pentru ca nu ma rog, impartasesc etc? Chiar nu conteaza ca esti o persoana buna, ca nu poti omori nici o musca?

39 răspunsuri:
| anonim4565 a răspuns (pentru PreaSfintitu):

Stii prea bine ca nimeni numa tu te-ai gasit sa faci pe prostu sa crezi ca la asta s-a referit

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim4565):

Dovezi reale?

| anonim4565 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da da

| Milly_8051 a răspuns:

Eu stiu ca daca nu esti Impartasit si Spovedit e ca si cum nu ai fi Botezat, deci mori atee si deci nu te duci in Rai la Dumnezeu.Dar e culmea ca te declari atee, dar te intrebi unde vei merge dupa.Eu zic sa mai cauti si sa Il gasesti.

| RetardedRacoons a răspuns:

Stai chill, iadul e rezervat crestinilor.

| CharissaJ a răspuns:

Si cum ti-ai dat tu seama ca esti atee? Inafara de faptul ca nu te sti exprima mai sti sa faci si altceva, sau doar TPU zilnic?

| hanibani explică (pentru CharissaJ):

Wow, mersi pentru jignirile gratis.
am pus o intrebare pentru a afla parerea voastra, daca nu ma poti ajuta te.as ruga sa te abtii happy

| morningstar a răspuns:

Da, mi se pare corect, chiar daca nu iti doresc asta. Pentru ca din momentul ce tu alegi sa nu faci ceea ce Domnul Isus a spus sa facem ca sa fim mantuiti ( adica sa crezi in El), ci alegi o alta cale care ti se pare buna ( sa faci fapte bune), dar NU pe asta El ti-a cerut-o, atunci in momentul asta mi se pare corect.
E ca si cum as spune: Ca sa poti ajunge in al doilea an de studii, trebuie sa obtii un anumit punctaj. Tu nu lupti sa atingi punctajul respectiv, dar esti prezenta la toate cursurile, iar la sfarsit esti revoltat/a pentru ca nu ai trecut anul scolar. Tu stiai bine conditia promovarii, dar ai ales o cale care doar iti parea buna, dar nu era ceea ce se cerea pentru a fi promovat.
Daca tu crezi ca prin faptele tale vei reusi sa aduci o scuza in fata Domnului, atunci te inseli. mai intai este necesara credinta, altfel faptele tale nu au nicio valoare. Inaintea lui Dumnezeu pacatele sunt toate la fel de mari, deci pacatul necredintei este pe aceeasi treapta cu toate celelalte pacate scrise de tine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Esti nimic fara Dumnezeu! Orice ai face daca nu crezi in EL nu are nici o valoare!