| anonim_4396 a întrebat:

(Ortodox?) Poate să-mi spună cineva daca stie ce păcat tâmpește/îmbolnăvește mintea?

5 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Lacomia si mandria

| Effy35 a răspuns (pentru RAY):

Bun raspuns.

| EestiSodalane a răspuns:

Toate păcatele duc la degradarea sanatatii atat a corpului cat si a sufletului, inclusiv a sistemului neuronal

| MeisterSchnitzel a răspuns (pentru EestiSodalane):

Nu prea are legătură decât tangențial cu subiectul, dar citeam astăzi "Elogiu nebuniei" de Erasmus și am observat cum Prostia are în alaiul ei tot felul de păcate: Iubirea de Sine e, bineînțeles, pe-acolo, însă, "durdulie și cu pielea lucioasă, o veți recunoaște pe zeița Poftă". Lângă ea stau și Lenevirea și Lingușirea, iar "încinsă cu ghirlande, încununată cu coronițe de trandafir și mirosind a parfumuri amețitoare", stă însăși Plăcerea.

| Ganderoaica a răspuns:

Mândria, duce și la îndrăcire.