| SaveTheNature a întrebat:

Ortodoxia sau catolicismul? Ce alegeti? (motivati raspunsul)

37 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Pastafarianismul.

| Duucu a răspuns (pentru Inferno):

laughing Meriti o bere, piratule!

| Inferno a răspuns (pentru Duucu):

Merci,dar beau doar sange de unicorn.

| Duucu a răspuns (pentru Inferno):

Vorbeste cu Hagrid... nu te pot ajuta.

| Duucu a răspuns:

Catolicismul,asta daca as fi un fanatic.
Ortodoxia, asta daca as fi un om echilibrat.

| RAY a răspuns:

Ambele au ca baza miciuna, lipsa dovezilor, manipularea in masa, avrei colosale, eu aleg ateismul adica lipsa religiei, credintei, prezintami dovezi ca exista si voi crede

| Mădă0611 a răspuns:

Dintre cele 2, aleg ortodoxismul. big grin Era religia mea, eram convinsa ca e cea corecta, de fapt m-au convins, si apoi leg catolicismul de papa, care mie nu imi place nici cat negru sub unghie (n-am asa ceva).

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns:

Eu aleg Dumnezeu. Tu?

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Adevarul biblic.

| dracu14 a răspuns:

Satanismul laveyan

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E ca si cum m-ai pune sa aleg dintre o curva si o tarfa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ortodoxie...inca. pentru ca de mica am crezut in aceasta religie.

| Deliiiia a răspuns:

Ortodoxia a pastrat cele mai multe obiceiuri din vechea religie.

| AlexeHellsing a răspuns:

Ortodoxia.
Mă grăbesc deci îți voi da doar un argument istoric: Biserica catolică s-a rupt de Biserica Ortodoxă, și crimele bisericii catolice sunt dezgustătoare, unde mai pui dorința papei de a deține controlul suprem, credința papei că el însuși este prezența lui Dumnezeu pe pământ și mândria care a generat ruperea Vaticanului de restul Italiei.
Apoi mai avem preoți catolici care-și bat joc de biserici peste tot în lume, uneori chiar făcându-le cluburi. Se pare că m-a luat valul și ți-am dat mai multe răspunsuri nerespectându-mi cuvântul dat. Scuze.

| Maomau a răspuns:

Ateismul!
Si asta din cauza ca ateismul se bazeaza doar pe dovezi stiintifice in timp ce cele doua propuse de tine se bazeaza pe credinta oarba si irationalitate in lipsa dovezilor!

| tasmania a răspuns (pentru Maomau):

Dovezi stiintifice zici? Explica-ne si noua - in mod stiintific, evident - de ce si cum seva plantelor si a copacilor sfideaza atractia gravitationala? Cum este directionata spre frunze?

| Maomau a răspuns (pentru tasmania):

Din cauza ca asa scrie in Biblie... hahahaha!

| tasmania a răspuns (pentru Maomau):

E bine ca ai si simtul umorului. Macar avem un punct comun. Dar tot te astept cu raspunsul.

| Maomau a răspuns (pentru tasmania):

Lasa tu raspunsurile stiintifice ca aici suntem la categoria religie, si asa ca astept eu sa raspunzi tu cu dovezi religioase la intrebarea pe care ai pus-o!
Faptul ca stiinta inca nu explica foarte multe lucruri nu inseamna ca ele nu vor avea o explicatie stiintifica in viitor.
Dar retine bine, NICIODATA dar NICIODATA nu vei avea dovezi religioase ca raspuns la intrebarea ta!

| tasmania a răspuns (pentru Maomau):

Asa e: suntem la categoria religie. De cand e ateismul religie? Si de ce sa las raspunsurile stiintifice daca cei care va pretindeti atei le solicitati mereu celor care se pretind credinciosi tot in categoria religie? Eu dovezi religioase am la intrebarea mea. Ca nu vor fi acceptate de tine, asta-i altceva. Tine minte un lucru insa: Adevarul nu are nevoie de aparare. Hristos nu are nevoie de aparare. Crezi ca nu se poate apara singur? Mai scriem si noi aci fiindca sunt unii care chiar intreaba cu bune intentii; daca n-ar fi aceia, cred ca n-ati ramane decat vreo 3-4 "atei" la categoria religie, sa va explicati intre voi ce si cum cu "Bing Bang", "momentul 0" si metoda C14. Sa ai somn usor!

Răspuns utilizator avertizat
| Almássy a răspuns:

Ortodoxia-de ce?-de aia

| 3xfemeie a răspuns:

Eu aleg Dumnezeu. Tu?

| byzantion a răspuns (pentru 3xfemeie):

Dar spune-mi tu cum poti sa te inchini la 2 dumnezeii? Iisus Hristos sp: "EU SINT CALEA, ADEVARUL SI VIATA" iar doar credinta ortodoxa marturiseste adevarul.

| 3xfemeie a răspuns (pentru byzantion):

? Care doi Dumnezei?

| C0nstantin a răspuns:

Aceeasi marie doar cu alta palariewinking

| PinkPanter a răspuns:

Ortodoxia este religia mea

| Antoniacopiluța a răspuns:

Ortodoxia.De ce? Fiindca este religia mea si nu mi-as schimba`o nici cand.

| para001 a răspuns:

Ortodoxia e cea mai buna

| Serenade a răspuns:

Hmm, eu as putea sa merg la una din ele, dar un copil ar avea nevoie de Priest Off ca sa nu ii largeasca vreun preot anusu.
http://www.youtube.com/watch?v=EpuYoK6wv_Y

| savvy12 a răspuns:

Mai bine Ortodixia, catolicismul ii o nebunie...

| ChuckNorris42 a răspuns:

Nimic. Prefer sa cred in mine.

| Hope77 a răspuns:

Scriptura si Hristosul revelat in ea

| Thethinker30 a răspuns:

Ortodoxia cu siguranta, iar daca vrei argumente citeste cartea "Singur Ortodoxia" de parintele Arsenie Papacioc.

| creative16 a răspuns:

Ortodoxia pentru ca suntem mai legati de DUMNEZEU prin credinta si bunavoire

| StefyScumpik007 a răspuns:

Ortodoxia pentru ca e religia mea.